2013 Festiwal Filmowy w Cannes –2013 Cannes Film Festival
Film otwierający | Wielki Gatsby |
---|---|
Film zamykający | Zulus |
Lokalizacja | Cannes , Francja |
Założony | 1946 |
Nagrody | Złota Palma ( Niebieski to najcieplejszy kolor ) |
Goszczony przez | Audrey Tautou |
Liczba filmów | 20 (W Konkursie) 18 ( Un Certain Regard ) 9 ( Film krótkometrażowy ) |
Termin festiwalu | 15 maja 2013 – 26 maja 2013 |
Stronie internetowej | festiwal-cannes |
66. Festiwal Filmowy w Cannes odbył się w Cannes we Francji w dniach 15-26 maja 2013 r. Przewodniczącym jury konkursu głównego był Steven Spielberg . Nowozelandzka reżyserka Jane Campion przewodniczyła jury w sekcjach Cinéfondation i Short Film. Francuska aktorka Audrey Tautou była gospodarzem ceremonii otwarcia i zamknięcia. Aktorka Kim Novak została mianowana gościem honorowym i przedstawiła nową, odrestaurowaną wersję Zawrotu głowy Alfreda Hitchcocka .
Festiwal otworzył Wielki Gatsby w reżyserii Baza Luhrmanna , a zakończył Zulu w reżyserii Jérôme'a Salle . Na plakacie filmowym festiwalu pojawił się mąż i żona, Paul Newman i Joanne Woodward . The Bling Ring w reżyserii Sofii Coppoli otworzył sekcję Un Certain Regard .
Francuski film „ Niebieski to najcieplejszy kolor ” zdobył Złotą Palmę . W bezprecedensowym posunięciu, wraz z reżyserem, Jury postanowiło zrobić „wyjątkowy krok” i przyznać Złotą Palmą dwie główne aktorki filmu, Adèle Exarchopoulos i Léa Seydoux .
Z okazji 100-lecia kina indyjskiego Indie były oficjalnym krajem gościnnym na festiwalu filmowym w Cannes w 2013 roku. Siedem indyjskich filmów fabularnych miało swoją premierę w różnych sekcjach festiwalu. Aktorka Vidya Balan była jednym z oficjalnych Jury festiwalu. Pierwsza wystawa Incredible India , przy wspólnym udziale Ministerstwa Turystyki i Ministerstwa Informacji i Radiofonii i Telewizji Republiki Indii , została zainaugurowana przez indyjskiego delegata Chiranjeevi .
Jury
Konkurs główny
- Steven Spielberg , amerykański reżyser filmowy, przewodniczący jury
- Daniel Auteuil , francuski aktor
- Vidya Balan , indyjska aktorka
- Naomi Kawase , japońska reżyserka
- Ang Lee , tajwańsko-amerykański reżyser filmowy
- Nicole Kidman , australijska aktorka
- Cristian Mungiu , rumuński reżyser filmowy
- Lynne Ramsay , szkocki reżyser filmowy
- Christoph Waltz , austriacko-niemiecki aktor
Niepewny szacunek
- Thomas Vinterberg , duński reżyser filmowy, przewodniczący jury
- Zhang Ziyi , chińska aktorka
- Ludivine Sagnier , francuska aktorka
- Ilda Santiago , dyrektor Festiwalu w Rio
- Enrique Gonzalez Macho , hiszpański producent i dystrybutor
Caméra d'Or
- Agnès Varda , francuski reżyser filmowy, przewodniczący Jury
- Isabel Coixet , hiszpańska reżyserka
- Régis Wargnier , francuski reżyser filmowy
- Chloe Rolland , Syndicat de la Critique
- Michel Abramowicz , AFC
- Eric Guirado , SRF
- Gwenole Bruneau , FICAM
Cinéfondation i filmy krótkometrażowe
- Jane Campion , nowozelandzka reżyserka, przewodnicząca Jury
- Maji-da Abdi , etiopska aktorka i reżyserka
- Nicoletta Braschi , włoska aktorka i producentka
- Nandita Das , indyjska aktorka i reżyserka
- Semih Kaplanoğlu , turecki reżyser filmowy
Niezależne jury
Kolejne niezależne jury nagrodziły filmy w ramach Międzynarodowego Tygodnia Krytyki.
Główna Nagroda Nespresso
- Miguel Gomes , portugalski reżyser, przewodniczący Jury
- Dennis Lim , amerykański programista i krytyk filmowy
- Alin Taşçıyan , turecki krytyk filmowy
- Neil Young , angielski kurator i krytyk filmowy
- Alex Vicente , hiszpański dziennikarz filmowy
Nagroda Discovery dla filmu krótkometrażowego
- Mia Hansen-Løve , francuska reżyserka, przewodnicząca Jury
- Brad Deane , kanadyjski kurator filmowy
- Savina Neirotti , włoska dyrektor programowa Biennale College of Cinema
- Johannes Palermos , szwedzki koordynator programu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie
- Lorna Tee , konsultantka festiwalu filmowego w Malezji i producentka filmowa
Nagroda Wizjonera France 4
- Mia Hansen-Løve , francuska reżyserka, przewodnicząca Jury
- Luo Jin , chiński krytyk filmowy
- Eren Odabasi , turecki krytyk filmowy
- Thiago Stivaletti , brazylijski krytyk filmowy
- Simon Pellegry , francuski krytyk filmowy
Oficjalny wybór
W konkursie - Filmy fabularne
Do sekcji In Competition zakwalifikowano następujące filmy. Wyróżniono zwycięzcę Złotej Palmy .
Niepewny szacunek
W sekcji Un Certain Regard zostały wybrane następujące filmy . Wyróżniono zwycięzcę nagrody Un Certain Regard .
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Leże umierając | James Franco | Stany Zjednoczone | |
Dranie | Les Salauds | Claire Denis | Francja |
Zagięcia ( CdO ) | Flora Lau | Hongkong | |
Błyskotka | Sofia Coppola | Stany Zjednoczone | |
Marsz śmierci | Adolfo Alix, Jr. | Filipiny | |
Stacja Fruitvale (CdO) | Ryan Coogler | Stany Zjednoczone | |
Niemiecki lekarz | Wakolda | Lucia Puenzo | Argentyna, Hiszpania |
Złota Klatka (CdO) | la jaula de oro | Diego Quemada-Diez | Meksyk |
Wielka Centrala | Rebeka Złotowska | Francja | |
Rękopisy się nie palą | Dast-Neveshtehaa Nemisoozand | Mohammad Rasoulof | Iran |
Miele (CdO) | Valeria Golino | Włochy, Francja | |
Brakujący obraz | L'obraz manquante | Rithy Panh | Kambodża |
Moja kraina słodkiej papryki | Huner Saleem | Francja, Niemcy | |
Norte, koniec historii | Norte, życie w kasie | Lav Diaz | Filipiny |
Nic złego się nie stanie (CdO) | Tore tanzt | Katrin Gebbe | Niemcy |
Omar | Hany Abu-Assad | Palestyna | |
Sarah woli biegać (CdO) | Sarah preferuje kurs | Chloé Robichaud | Kanada |
Obcy nad jeziorem | L'Inconnu du lac | Alain Guiraudie | Francja |
- (CdO) wskazuje film kwalifikujący się do Złotej Kamery jako debiut reżyserski.
Filmy poza konkursem
Do zagrania poza konkursem wybrano następujące filmy:
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Szturchać. kraj |
---|---|---|---|
Wszystko stracone | JC Chandor | Stany Zjednoczone | |
Więzy krwi | Guillaume Canet | Francja, Stany Zjednoczone | |
Wielki Gatsby – film otwierający | Baz Luhrmann | Stany Zjednoczone | |
Ostatni z niesprawiedliwych | Le dernier des injustes | Claude Lanzmann | Francja |
Zulu – film zamykający | Jerome Salle | Francja | |
Pokaz galowy | |||
Bombaj Talkie | Anurag Kashyap , Karan Johar , Zoya Akhtar i Dibakar Banerjee | Indie | |
Jerry Lewis hołd | |||
Max Rose | Daniel Noe | Stany Zjednoczone | |
Pokazy o północy | |||
Ślepy detektyw | 盲探 / Mang tan | Johnnie To | Hongkong |
Strzelanina monsunowa (CdO) | Amit Kumar | Indie |
- (CdO) wskazuje film kwalifikujący się do Złotej Kamery jako debiut reżyserski.
Pokazy specjalne
W sekcji Pokazy specjalne zaprezentowane zostały następujące filmy:
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Gryźć ziemię | Aktualny termin | Taisia Igumentseva | Rosja |
Największa walka Muhammada Alego | Stephen Frears | Stany Zjednoczone | |
Wróć do Nuke 'Em High Vol.1 | Lloyda Kaufmana | Stany Zjednoczone | |
Uwiedziony i opuszczony | James Toback | Stany Zjednoczone | |
Zatrzymaj bijące serce | Roberto Minervini | Stany Zjednoczone, Włochy | |
Weekend Mistrza | Frank Szymon i Roman Polański | Zjednoczone Królestwo |
Cinéfondation
Sekcja Cinéfondation skupia się na filmach zrealizowanych przez studentów szkół filmowych. Wybrano 18 zgłoszeń (14 filmów fabularnych i 4 filmy animowane) spośród 1550 zgłoszeń z 277 różnych szkół. Jedna trzecia wybranych filmów reprezentowała szkoły rywalizujące po raz pierwszy. Był to również pierwszy raz, kiedy w Cinéfondation wybrano chilijski film. Wyróżniono zwycięzcę Pierwszej Nagrody Cinéfondation .
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Szkoła |
---|---|---|---|
Po zimie | Au-delà de l'hiver | Jow Zhi Wei | Le Fresnoy, Francja |
Asuncion | Camila Luna Toledo | Papieski Uniwersytet Katolicki , Chile | |
Babaga | בבגה / Babaga | Gan de Lange | Szkoła Filmowa i Telewizyjna Sama Spiegla , Izrael |
taniec śmierci | Małgorzata Rżanek | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie , Polska | |
Duet | / Duet | Navid duński | Szkoła Filmowa Karnameh, Iran |
Wygnanie | Vladilen Vierny | La Fémis , Francja | |
Bajka o wydrenowanej krwi dziewczynie | Contrafábula de una niña disecada | Alejandro Iglesias Mendizábal | Centro de Capacitación Cinematográfica , Meksyk |
Jadąc na południe | Jefferson Moneo | Uniwersytet Columbia , Stany Zjednoczone | |
Historia szynki | O Šunce | Eliška Chytková | Uniwersytet Tomasza Baty w Zlinie , Czechy |
W Akwarium | w acvariu | Tudor Cristian Jurgiu | UNAT , Rumunia |
Linia | 선 / Seon | Kim Soo-jin | Uniwersytet Chung-Ang , Korea Południowa |
Wspaniały lew chłopiec | Ana Caro | Narodowa Szkoła Filmowa i Telewizyjna , Wielka Brytania | |
Igła | Anahita Ghazvinizadeh | Szkoła Instytutu Sztuki w Chicago , Stany Zjednoczone | |
Norma życia | Норма жизни / Norma zhizni | Jewgienij Byalo | BKCP , Rosja |
Pandy | Pandy | Matúš Vizar | FAMU , Czechy |
Siostra przyrodnia | Joey Izzo | Uniwersytet Stanowy w San Francisco , Stany Zjednoczone | |
Jutro wszystkie rzeczy | Mañana todas las cosas | Sebastian Schjaer | Universidad del Cine , Argentyna |
Czekam na odwilż | En assistant le dégel | Sarah Hirtt | INSAS , Belgia |
Konkurs filmów krótkometrażowych
Spośród 3500 zgłoszonych filmów do konkursu o Złotą Palmę Filmów Krótkometrażowych wybrano następujące filmy . Wyróżniono zwycięzcę filmu krótkometrażowego Złotą Palmę .
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
37˚4 S | Adriano Valerio | Francja | |
Ołów prezerwatyw | Arab i Tarzan | Palestyna | |
Meteoryt + Impotencja | 隕石とインポテンツ / Inseki do Inpotentsu | Omoi Sasaki | Japonia |
Mont Blanc | Gilles Coulier | Belgia | |
Więcej niż dwie godziny | از دو ساعت / Bishtar Az Do Saat | Ali Asgari | Iran |
Olena | Elżbieta Benkowska | Polska | |
Ofelia | Annarita Zambrano | Francja | |
Bezpieczny | / Seipeu | Księżyc Byung-gon | Korea Południowa |
Dolina Wielorybów | Hvalfjörður | Guðmundur Arnar Guðmundsson | Dania, Islandia |
Klasyka w Cannes
Festiwal wykorzystuje Cannes Classics, aby zwrócić uwagę na ponownie odkryte lub odrestaurowane arcydzieła z przeszłości lub te, które zostały ponownie wydane w kinach lub na DVD.
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Hołd | |||
Opium | Arielle Dombasle | Francja | |
Filmy dokumentalne o kinie | |||
Boso w kuchni | Con la pata quebrada | Diego Galán | Hiszpania |
Pasterz i Ciemność | Treva Wurmfeld | Stany Zjednoczone | |
Historia dzieci i filmu | Mark kuzyni | Zjednoczone Królestwo | |
Odrestaurowane wydruki |
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Praktyka Duddy'ego Kravitza (1974) | Ted Kotcheff | Kanada | |
Jesienne popołudnie (1962) | 秋刀魚の味/ Sanma no aji | Yasujirō Ozu | Japonia |
La Belle et la Bete (1946) | Jean Cocteau | Francja | |
Charulata (1964) | Charulata | Satyajit Ray | Indie |
Kleopatra (1963) | Józef L. Mankiewicz | Stany Zjednoczone, Wielka Brytania | |
Kawałek konwersacji (1974) | Gruppo di famiglia in un interno | Luchino Visconti | Włochy, Francja |
Pustynia Tatarska (1976) | Il deserto dei Tartari | Valerio Zurlini | Włochy, Francja, Niemcy Zachodnie |
Fedora (1978) | Billy Wilder | Stany Zjednoczone | |
Goha (1958) | Jacques Baratier | Francja, Tunezja | |
Wielki bufet (1973) | La grande abbuffata | Marco Ferreri | Włochy, Francja |
Hiroszima mon amour (1959) | Alaina Resnaisa | Francja, Japonia | |
Le Joli Mai (1963) | Chris Marker , Pierre Lhomme | Francja | |
Ostatni szczegół (1973) | Hal Ashby | Stany Zjednoczone | |
Ostatni cesarz 3D (1987) | Bernardo Bertolucci | Chiny, Wielka Brytania, Włochy | |
Szczęśliwy Luciano (1973) | Francesco Rosi | Włochy | |
Purpurowe południe (1960) | Plein Soleil | René Clément | Francja |
Królowa Margot (1994) | La Reine Margot | Patrice Chereau | Francja |
Parasole z Cherbourga (1964) | Les Parapluies de Cherbourg | Jacques Demy | Francja |
Wizje ośmiu (1973) |
Miloš Forman , Claude Lelouch , Yuri Ozerov Mai Zetterling , Kon Ichikawa , John Schlesinger Arthur Penn , Michael Pfleghar |
Stany Zjednoczone | |
Fundacja Kina Światowego |
Manila w szponach światła (1975) | Maja na widokach życia | Lino Brocka | Filipiny |
Wagoner (1963 krótkometrażowy) | Borom Sarret | Ousmane Sembene | Senegal |
Kino Plage
Cinéma de la Plage jest częścią oficjalnej selekcji. Pokazy plenerowe w kinie na plaży w Cannes są otwarte dla publiczności.
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj |
---|---|---|---|
Wielki błękit (1988) | Le Grand Bleu | Luc Besson | Francja, Stany Zjednoczone, Włochy |
Ptaki (1963) | Alfreda Hitchcocka | Stany Zjednoczone | |
Bollywood: Największa historia miłosna, jaką kiedykolwiek opowiedziano (2011) | Rakeysh Omprakash Mehra , Jeff Zimbalist | Indie | |
Generał (1926) | Clyde Bruckman , Buster Keaton | Stany Zjednoczone | |
Szczęki (1975) | Steven Spielberg | ||
Jour de fête (1949) | Jacques Tati | Francja | |
Dama (1961) | Jerry Lewis | Stany Zjednoczone | |
Bezpieczeństwo Ostatnie! (1923) | Fred C. Newmeyer , Sam Taylor | ||
Symeon (1992) | Euzhan Palcy | Francja, Gwadelupa, Martynika | |
Ten człowiek z Rio (1963) | Dom De Rio | Filip de Broca | Włochy, Francja |
Sekcje równoległe
Międzynarodowy Tydzień Krytyków
Skład Międzynarodowego Tygodnia Krytyki został ogłoszony 22 kwietnia na stronie internetowej sekcji. Wybrano następujące filmy:
Filmy fabularne - Wyróżniono zwycięzcę Grand Prix Nespresso .
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Demontaż | Le Démantelement | Sébastien Pilote | Kanada |
Dla osób w niebezpieczeństwie (CdO) | Paul Wright | Zjednoczone Królestwo | |
Pudełko śniadaniowe ( CdO ) | Dabba | Ritesz Batra | Indie, Francja, Niemcy |
Głównym | Zajor | Jurij Bykow | Rosja |
Nos héros sont morts ce soir (CdO) | David Perrault | Francja | |
Właściciele (CdO) | Los Dueños | Agustín Toscano , Ezequiel Radusky | Argentyna |
Salwa ( CdO ) | Fabio Grassadonia , Antonio Piazza | Włochy, Francja | |
Suzanne | Katell Quillévéré | Francja |
- (CdO) wskazuje film kwalifikujący się do Złotej Kamery jako debiut reżyserski.
Filmy krótkometrażowe - Wyróżniono zwycięzcę nagrody Canal+ .
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Agit Pop | Nicolas Pariser | Francja | |
Oddychaj mi | Eun-młody Han | Korea Południowa | |
Chodź i zagraj | ( Komm und spiel ) | Daria Biełowa | Niemcy |
La Lampe au beurre de yak | Wei Hu | Chiny, Francja | |
Ocean | Emmanuel Laborie | Francja | |
Oportunista | David Lassiter | Stany Zjednoczone | |
Patio | Ali Muritiba | Brazylia | |
Przyjemność | Ninja Thyberg | Szwecja | |
Tau Seru | Rodd Rathjen | Indie, Australia | |
Wikinga | Magali Magali | Francja, Islandia |
Pokazy specjalne
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Czyż nie są to ciała święci? | David Lowery | Stany Zjednoczone | |
Spotkania po północy (CdO) | Les rencontres d'après minuit | Yann Gonzalez | Francja |
- (CdO) wskazuje film kwalifikujący się do Złotej Kamery jako debiut reżyserski.
Dwa tygodnie reżyserów
Skład Directors' Fortnight został ogłoszony na konferencji prasowej 23 kwietnia, podczas której wybrane zostały następujące filmy.
Filmy fabularne - Wyróżniono zwycięzcę Art Cinema Award (oraz Prix SACD) .
- (CdO) wskazuje film kwalifikujący się do Złotej Kamery jako debiut reżyserski.
Krótkie filmy
angielski tytuł | Oryginalny tytuł | Dyrektor(zy) | Kraj produkcji |
---|---|---|---|
Pościg na dziką gęś | Gambozinos | João Nicolau | Portugalia, Francja |
Lágy eső | Dénes Nagy | Węgry, Belgia | |
Le quepa sur la vilni! | Yann Le Quellec | Francja, Belgia | |
Nie możesz zrobić wszystkiego na raz, ale możesz zostawić wszystko na raz | Man kann nicht alles auf einmal tun, aber man kann alles auf einmal lassen | Marie-Elsa Sgualdo | Szwajcaria |
Cień chmury | O umbra de nor | Radu Jude | Rumunia |
Około miesiąca | Pouco mais de um mês | André Novais Oliveira | Brazylia |
Que je tombe tout le temps? | Eduardo Williams | Francja | |
Solecito | Oscar Ruiz Navia | Kolumbia, Francja, Dania | |
Pływak | Lynne Ramsay | Zjednoczone Królestwo |
Nagrody
Oficjalne nagrody
Francuski film Blue Is the Warmest Color w reżyserii Abdellatifa Kechiche zdobył Złotą Palmę . Jury jako pierwsze w konkursie postanowiło przyznać Złotą Palmę Kechiche i aktorkom, które występują w filmie: Adèle Exarchopoulos i Léi Seydoux . Blue Is the Warmest Color to film o dojrzewaniu, opowiadający historię lesbijskiego związku między 15-latką a starszą kobietą. Zaszokował niektórych krytyków swoimi graficznymi i kontrowersyjnymi scenami seksu. Reporter dla Radio France Internationale stwierdził, że Kechiche w swoim przemówieniu akceptacyjnym oddał hołd „rewolucji tunezyjskiej” i „prawu do wolnej miłości”. Przewodniczący jury, Steven Spielberg , powiedział: „Film to wspaniała historia miłosna… Byliśmy absolutnie oczarowani dwiema błyskotliwymi młodymi aktorkami i sposobem, w jaki reżyser obserwował swoich młodych aktorów”. Grand Prix zdobył zespół Inside Llewyn Davis braci Coen , a Bruce Dern i Bérénice Bejo zostali nagrodzeni odpowiednio dla najlepszego aktora i najlepszej aktorki .
Następujące filmy i osoby otrzymały nagrody Oficjalnej Selekcji 2013:
W zawodach
- Złota Palma : Niebieski to najcieplejszy kolor autorstwa Abdellatifa Kechiche
- Honorowa Złota Palma: Adèle Exarchopoulos i Léa Seydoux za „ Niebieski jest najcieplejszy kolor”
- Grand Prix : Inside Llewyn Davis autorstwa Joela i Ethana Coen
- Najlepszy reżyser : Amat Escalante dla Heli
- Najlepszy scenariusz : Jia Zhangke za Dotyk grzechu
- Najlepsza aktorka : Bérénice Bejo za przeszłość
- Najlepszy aktor : Bruce Dern w Nebrasce
- Nagroda Jury : Jak ojciec, jak syn Hirokazu Koreeda
Niepewny szacunek
- Prix Un Certain Regard : The Missing Picture autorstwa Rithy Panh
- Nagroda Specjalna Jury Un Certain Regard: Omar reż. Hany Abu-Assad
- Un Certain Regard Najlepszy reżyser: Alain Guiraudie dla Stranger by the Lake
- Un Certain Regard Najlepszy pierwszy film: Stacja Fruitvale w reżyserii Ryana Cooglera
- Pewien talent: Diego Quemada-Diez za Złotą Klatkę
Złoty aparat
- Caméra d'Or – Ilo Ilo autorstwa Anthony'ego Chen
Cinéfondation
- I nagroda : Igła Anahita Ghazvinizadeh
- II nagroda: Oczekiwanie na odwilż ( Pan towarzyszący le dégel ) Sarah Hirtt
- III nagroda: W akwarium ( În acvariu ) Tudora Cristiana Jurgiu
Krótkie filmy
- Film krótkometrażowy Złota Palma : Safe by Moon Byoung-gon
- Wyróżnienie specjalne Ex-aequo:
- Hvalfjordur (Dolina Wielorybów) autorstwa Guðmundura Arnara Guðmundssona
- 37°4 S autorstwa Adriano Valerio
Niezależne nagrody
- Niebieski to najcieplejszy kolor , Abdellatif Kechiche (w konkursie)
- Rękopisy nie płoną , Mohammad Rasoulof (Un Certain Regard)
- Błękitna ruina Jeremy'ego Saulniera (Dwa tygodnie reżyserów)
Nagroda Vulcan Artysty Technicznego
- Nagroda Vulcan : Antoine Héberlé (zdjęcia) dla Grigris
Jury Ekumeniczne
- Nagroda Jury Ekumenicznego : Przeszłość Asghara Farhadi
- Nagroda Jury Ekumenicznego - Wyróżnienie Specjalne: Miele Valerii Golino & Like Father, Like Son Hirokazu Koreeda
Nagrody w ramach Międzynarodowego Tygodnia Krytyków
- Główna nagroda Nespresso: Salvo Fabio Grassadonia i Antonio Piazza
- France 4 Visionary Award : Salvo autorstwa Fabio Grassadonia i Antonio Piazza
- Wyróżnienie specjalne: Los Dueños autorstwa Agustína Toscano i Ezequiela Radusky
- Discovery Award dla filmu krótkometrażowego: Come and Play autorstwa Darii Belova
- Nagroda za film krótkometrażowy Canal+: Przyjemność w reżyserii Ninja Thyberg
Nagrody w ramach Directors' Fortnight
- Nagroda Art Cinema: Ja, Ja i Mama Guillaume Gallienne
- Prix SACD: Ja, ja i mama Guillaume Gallienne
- Europa Cinemas: Samolubny olbrzym Clio Barnard
- Premier Prix Illy za film krótkometrażowy: Pościg dzikiej gęsi Joao Nicolau
- Wyróżnienie specjalne: Około miesiąca autorstwa Andre Novais Oliveira
Nagroda Stowarzyszenia François Chalais
- Prix François Chalais : Grand Central Rebecca Zlotowski
Queer Palm Jury
Palm Dog Jury
- Palm Dog Award : Baby Boy in Behind the Candelabra