Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2018 - 2018 European Athletics Championships
24. Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce | |
---|---|
Daktyle | 6-12 sierpnia |
Miasto gospodarza | Berlin , Niemcy |
Miejsce wydarzenia | Stadion Olimpijski |
Poziom | Senior |
Rodzaj | Na wolnym powietrzu |
Wydarzenia | 50 |
Udział | 1439 sportowców z 49+1 narodów |
|
W 2018 mistrzostw odbyły się w Berlinie , Niemcy , od 6 do 12 sierpnia 2018. Zawody były częścią pierwszych Mistrzostwach Europy z innych wydarzeniach w Wielkiej Brytanii .
W drugich mistrzostwach z rzędu reprezentacja Rosji nie brała udziału; było to spowodowane zawieszeniem Ogólnorosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych . Jednak kilku sportowców zostało dopuszczonych przez IAAF do konkurowania jako autoryzowani neutralni sportowcy pod flagą Europejskiego Związku Lekkoatletycznego . Mariya Lasitskene została pierwszą taką zawodniczką, która zdobyła złoty medal w skoku wzwyż kobiet.
Harmonogram wydarzeń
Klucz | P | Q | h | ½ | F |
---|---|---|---|---|---|
Wartość | Runda wstępna | Kwalifikacje | Podgrzewa | Półfinały | Finał |
Data | 6 sierpnia | 7 sierpnia | 8 sierpnia | 9 sierpnia | 10 sierpnia | 11 sierpnia | 12 sierpnia | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wydarzenie | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | |||
100 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
200 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
400 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
800 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
1500 m² | h | F | ||||||||||||||
5000 m² | F | |||||||||||||||
10 000 m² | F | |||||||||||||||
Maraton | F | |||||||||||||||
3000 m z przeszkodami | h | F | ||||||||||||||
110 m przez płotki | h | ½ | F | |||||||||||||
400 m przez płotki | h | ½ | F | |||||||||||||
Dziesięciobój | F | |||||||||||||||
Wysoki skok | Q | F | ||||||||||||||
Skok o tyczce | Q | F | ||||||||||||||
Długi skok | Q | F | ||||||||||||||
Potrójny skok | Q | F | ||||||||||||||
Pchnięcie kulą | Q | F | ||||||||||||||
Rzut dyskiem | Q | F | ||||||||||||||
Rzut młotem | Q | F | ||||||||||||||
Rzut oszczepem | Q | F | ||||||||||||||
20 km spacer | F | |||||||||||||||
50 km spacer | F | |||||||||||||||
Przekaźnik 4 × 100 m | h | F | ||||||||||||||
Przekaźnik 4 × 400 m | h | F |
Data | 6 sierpnia | 7 sierpnia | 8 sierpnia | 9 sierpnia | 10 sierpnia | 11 sierpnia | 12 sierpnia | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wydarzenie | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | m | A | |||
100 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
200 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
400 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
800 m² | h | ½ | F | |||||||||||||
1500 m² | h | F | ||||||||||||||
5000 m² | F | |||||||||||||||
10 000 m² | F | |||||||||||||||
Maraton | F | |||||||||||||||
3000 m z przeszkodami | h | F | ||||||||||||||
100 m przez płotki | h | ½ | F | |||||||||||||
400 m przez płotki | h | ½ | F | |||||||||||||
Siedmiobój | F | |||||||||||||||
Wysoki skok | Q | F | ||||||||||||||
Skok o tyczce | Q | F | ||||||||||||||
Długi skok | Q | F | ||||||||||||||
Potrójny skok | Q | F | ||||||||||||||
Pchnięcie kulą | Q | F | ||||||||||||||
Rzut dyskiem | Q | F | ||||||||||||||
Rzut młotem | Q | F | ||||||||||||||
Rzut oszczepem | Q | F | ||||||||||||||
20 km spacer | F | |||||||||||||||
50 km spacer | F | |||||||||||||||
Przekaźnik 4 × 100 m | h | F | ||||||||||||||
Przekaźnik 4 × 400 m | h | F |
Wyniki
Mężczyźni
Ścieżka
Chronologia: 2014 | 2016 | 2018 | 2020 | 2022 |
---|
* Wskazuje, że zawodnik startował tylko w eliminacjach i otrzymał medale.
Pole
Chronologia: 2014 | 2016 | 2018 | 2020 | 2022 |
---|
Wydarzenie | Złoto | Srebro | Brązowy | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Mateusz Przybylko Niemcy (GER) |
2,35 |
Maksim Nedasekau Białoruś (BLR) |
2,33 |
Ilya Ivanyuk Autoryzowani Neutralni Sportowcy (ANA) |
2,31 | |
Armand Duplantis Szwecja ( Szwecja ) |
6.05 WJR W23R |
Timur Morgunov Autoryzowani Neutralni Sportowcy (ANA) |
6.00 |
Renaud Lavillenie Francja (FRA) |
5,95 | |
Miltiadis Tentoglou Grecja (GRE) |
8.25 |
Fabian Heinle Niemcy (GER) |
8.13 |
Serhij Nykyforov Ukraina (UKR) |
8.13 | |
Nelson Évora Portugalia (POR) |
17.10 |
Alexis Copello Azerbejdżan (AZE) |
16.93 |
Dimitrios Tsiámis Grecja (GRE) |
16.78 | |
Michał Haratyk Polska (POL) |
21,72 |
Konrad Bukowiecki Polska (POL) |
21,66 |
David Storl Niemcy (GER) |
21.41 | |
Andrius Gudžius Litwa (LTU) |
68,46 |
Daniel Ståhl Szwecja ( Szwecja ) |
68,23 |
Lukas Weisshaidinger Austria (AUT) |
65,14 | |
Thomas Röhler Niemcy (GER) |
89,47 |
Andreas Hofmann Niemcy (GER) |
87,60 |
Magnus Kirt Estonia (EST) |
85,96 | |
Wojciech Nowicki Polska (POL) |
80,12 |
Paweł Fajdek Polska (POL) |
78,69 |
Bence Halász Węgry (HUN) |
77,36 | |
Artur Abele Niemcy (GER) |
8431 |
Ilya Shkurenyov Autoryzowani neutralni sportowcy (ANA) |
8321 SB |
Vital Zhuk Białoruś (BLR) |
8290 PB | |
Rekord świata WR | Europejski rekord ER | Rekord mistrzostw CR | Rekord krajowy NR | Światowy lider WL | EL Europejski lider | rekord życiowy PB | Najlepsze sezonowe SB |
Kobiety
Ścieżka
Chronologia: 2014 | 2016 | 2018 | 2020 | 2022 |
---|
* Wskazuje, że zawodnik startował tylko w eliminacjach i otrzymał medale.
Pole
Chronologia: 2014 | 2016 | 2018 | 2020 | 2022 |
---|
Stolik medalowy
Naród-gospodarz
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Wielka Brytania i Niderlandy (GBR) | 7 | 5 | 7 | 19 |
2 | Polska (POL) | 7 | 4 | 1 | 12 |
3 | Niemcy (GER)* | 6 | 7 | 6 | 19 |
4 | Francja (FRA) | 4 | 3 | 3 | 10 |
5 | Belgia (BEL) | 3 | 2 | 1 | 6 |
Grecja (GRE) | 3 | 2 | 1 | 6 | |
7 | Białoruś (BLR) | 3 | 1 | 3 | 7 |
8 | Norwegia (NOR) | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Hiszpania (ESP) | 2 | 3 | 5 | 10 |
10 | Portugalia (POR) | 2 | 0 | 0 | 2 |
11 | Ukraina (UKR) | 1 | 4 | 1 | 6 |
12 | Holandia (NED) | 1 | 3 | 4 | 8 |
– | Autoryzowani Neutralni Sportowcy (ANA) | 1 | 3 | 2 | 6 |
13 | Turcja (TUR) | 1 | 2 | 2 | 5 |
14 | Szwecja ( Szwecja ) | 1 | 2 | 1 | 4 |
Szwajcaria (SUI) | 1 | 2 | 1 | 4 | |
16 | Włochy (ITA) | 1 | 1 | 4 | 6 |
17 | Litwa (LTU) | 1 | 0 | 1 | 2 |
18 | Chorwacja (CRO) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Izrael (ISR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
20 | Czechy (CZE) | 0 | 2 | 1 | 3 |
21 | Azerbejdżan (AZE) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bułgaria (BUL) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Słowacja (SVK) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
24 | Austria (AUT) | 0 | 0 | 2 | 2 |
25 | Estonia (EST) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Węgry (WĘGRY) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Irlandia (IRL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sumy (27 krajów) | 50 | 50 | 50 | 150 |
- Uwagi
^[1] Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne (powszechnie znane jako „European Athletics”) nie uwzględnia medali zdobytych przezAutoryzowanych Sportowców Neutralnychw tabeli medalowej.
Standardy wejścia
Standardy i warunki wejścia zostały opublikowane 8 grudnia 2017 r.
Wydarzenie | Mężczyźni | Kobiety |
---|---|---|
100 metrów | 10.35 | 11.50 |
200 metrów | 20,90 | 23,50 |
400 metrów | 46,70 | 53,40 |
800 metrów | 1:47.60 | 2:02.50 |
1500 metrów | 3:40,00 | 4:12,00 |
5000 metrów | 13:42.00 | 15:40,00 |
10 000 metrów | 28:55.00 | 33:20,00 |
3000 metrów z przeszkodami | 8:40,00 | 9:55.00 |
110 / 100 przeszkody metr | 13.85 | 13.25 |
400 metrów przez płotki | 50,70 | 57,70 |
20-kilometrowy spacer wyścigowy | 1:25:00 | 1:37:00 |
50-kilometrowy spacer wyścigowy | 4:08:00 | 4:50:00 (lub 1:39.00 w 20km RW) |
Maraton | — | — |
Wysoki skok | 2,26 m² | 1,90 m² |
Skok o tyczce | 5,55 m² | 4,45 m² |
Długi skok | 7,95 m² | 6,60 m² |
Potrójny skok | 16,60 m² | 13,90 m² |
Pchnięcie kulą | 19,90 m² | 16,50 m² |
Rzut dyskiem | 63,50 m² | 56,00 m² |
Rzut młotem | 74,00 m² | 69,00 m² |
Rzut oszczepem | 80,00 m² | 59,00 m² |
Decathlon / Siedmiobój | 7850 | 5900 |
Uczestniczące narody
W tych Mistrzostwach rywalizowali zawodnicy z 49 federacji członkowskich Europejskiego Związku Lekkiej Atletyki . Oprócz tego w sumie 29 sportowców ukończyło tytuł Autoryzowanych Sportowców Neutralnych . Jeden zawodnik ( Puok Thiep Gatkuoth w Marathon Men) został ogłoszony do udziału w Athlete Refugee Team , ale ostatecznie nie wystartował.
- Albania (ALB) (3)
- Andora (ORAZ) (1)
- Armenia (ARM) (2)
- Austria (AUT) (16)
- Autoryzowani Neutralni Sportowcy (ANA) (29)
- Azerbejdżan (AZE) (3)
- Białoruś (BLR) (37)
- Belgia (BEL) (35)
- Bośnia i Hercegowina (BIH) (6)
- Bułgaria (BUL) (13)
- Chorwacja (CRO) (21)
- Cypr (CYP) (11)
- Republika Czeska (CZE) (48)
- Dania (DEN) (10)
- Estonia (EST) (22)
- Finlandia (FIN) (42)
- Francja (FRA) (80)
- Gruzja (GEO) (3)
- Niemcy (GER) (115)
- Gibraltar (GIB) (3)
- Wielka Brytania i Niderlandy (GB) (95)
- Grecja (GRE) (36)
- Węgry (Węgry) (33)
- Islandia (ISL) (4)
- Irlandia (IRL) (33)
- Izrael (ISR) (8)
- Włochy (ITA) (77)
- Kosowo (KOS) (2)
- Łotwa (Łatwa) (17)
- Litwa (LTU) (27)
- Luksemburg (LUKS) (3)
- Macedonia Północna (MKD) (2)
- Malta (MLT) (2)
- Mołdawia (MDA) (6)
- Monako (MON) (1)
- Czarnogóra (MNE) (4)
- Holandia (NED) (42)
- Norwegia (NOR) (31)
- Polska (POL) (81)
- Portugalia (POR) (35)
- Rumunia (ROM) (33)
- San Marino (SMR) (2)
- Serbia (SRB) (12)
- Słowacja (SVK) (19)
- Słowenia (SLO) (10)
- Hiszpania (ESP) (91)
- Szwecja ( Szwecja ) (65)
- Szwajcaria (SUI) (47)
- Turcja (TUR) (38)
- Ukraina (UKR) (83)
Zobacz też
2018 World Parathletics European Championships , mistrzostwa Europy dla niepełnosprawnych sportowców, które odbyły się również w Berlinie w 2018 roku.