David Kaye (aktor głosowy) - David Kaye (voice actor)
David Kaye | |
---|---|
Urodzić się |
David Vincent Hope
14 października 1964
Peterborough, Ontario , Kanada
|
Zawód | Aktor głosowy |
lata aktywności | 1989-obecnie |
Małżonkowie | Maria Nadzieja |
Dzieci | 1 |
Strona internetowa | davidkaye |
David Vincent Hope (ur. 14 października 1964), lepiej znany jako David Kaye , jest kanadyjskim aktorem głosowym. Najbardziej znany jest z ról animacyjnych, takich jak Megatron w pięciu seriach Transformers ( Beast Wars , Beast Machines , Armada , Energon i Cybertron ), Optimus Prime w Transformers: Animated , Professor X i Apocalypse w X-Men: Evolution , Cronus w Class of the Titans , Khyber i Shocksquatch w Ben 10: Omniverse , kilka postaci w Avengers Assemble , prezenter kroniki filmowej w filmie Pixar Up , i Duckworth w ponownym uruchomieniu Ducktales . Jest również znany z ról anime, w tym Sesshomaru w Inuyasha i Treize Khushrenada w Mobile Suit Gundam Wing oraz ról w grach wideo, takich jak Clank w serii Ratchet & Clank i Nathan Hale w serii Resistance . Jest także spikerem w Last Week Tonight z Johnem Oliverem w HBO .
Wczesne życie
Kaye urodził się jako David V. Hope w Peterborough, Ontario , 14 października 1964 roku. W latach 80. przeniósł się do Vancouver, aby pracować w radiu. Grał także w teatrze, grając George'a w produkcji Kto się boi Virginii Woolf i Elwooda P. Dowda w produkcji Harveya .
Kariera zawodowa
Kariera aktorki głosowej Kaye rozpoczęła się w 1989 roku wraz z generałem Hawkiem w animowanym serialu DiC GI Joe . Pracując jako talent na antenie stacji radiowej CKLG ( LG73 ), szybko stracił zainteresowanie, ponieważ zarówno role przed kamerą, jak i głosy zaczęły zajmować więcej czasu. Możliwości w aparacie pojawiły się w postaci ról gościnnych w serialach telewizyjnych i filmach, takich jak The X-Files , Battlestar Galactica i Happy Gilmore . W tym czasie został obsadzony w kilku pokazach animacji i grach wideo, w tym w roli Megatrona w Wojnach Bestii . Rozpoczęło to trwające dziesięciolecia relacje z franczyzą Transformers . W 2007 roku stał się pierwszym Kaye i (stan na 2021) jedynym aktorem w serii grać zarówno Megatron i Optimus Prime w regularnych role, wyrażając ten ostatni dla Cartoon Network „s Transformers Animated . Swojego głosu użyczył także w późniejszych seriach Transformers: Prime i Transformers: Robots in Disguise .
W anime Kaye była głosem Sesshomaru w angielskiej serii InuYasha , Treize Khushrenada w Mobile Suit Gundam Wing , Recoome w Dragon Ball Z (1996-98) oraz jako Soun Tendo w Ranma ½ . Jego zaangażowanie w anime doprowadziło do kilku występów na konwentach . Kaye przeniosła się później do Los Angeles i od tego czasu pracowała nad Ben 10: Omniverse jako czarny charakter Khyber , w Regular Show jako Reginald oraz w Xiaolin Chronicles jako Clay Bailey, F-Bot i Chase Young. Wypowiada kilka postaci w serialu animowanym Avengers Assemble i Maxa Tennysona w ponownym uruchomieniu Ben 10 . Dzielił rolę Stretch Monstera z Miguelem Ferrerem w Stretch Armstrong i Flex Fighters , a także przejął rolę zmarłego aktora w Vandal Savage w Young Justice: Outsiders .
Kaye opowiada również zwiastuny filmowe i promocje sieciowe dla ABC , Fox , The CW , National Geographic , TLC , FX i innych.
Życie osobiste
Kaye i jego żona Maria Hope mają córkę o imieniu Tianna.
Filmografia
Animacja
- Amfibia – TBA
- Avengers Assemble – Vision , JARVIS , Helmut Zemo / Citizen V , Ultron , Corvus Glaive , Heinrich Zemo , Space Phantom , Blood Brother #1 , Roxxon Guard #1 , Gwardzista , Dodatkowe głosy
- Animaniacy – TBA
- Avengers: Najpotężniejsi bohaterowie Ziemi – Najwyższa inteligencja
- Bądź fajny, Scooby-Doo! – Bezgłowy Hrabia, Bradwick
- Bestie-Maszyny: Transformatory – Megatron
- Wojny bestii: Transformatory – Megatron
- Być Ianem – komentator turnieju rycerskiego, Chopin
- Ben 10 – Max Tennyson, Szokujący Rock, Gigantozaur, Rybak, Steve. Trucker, Pająk, Shock-O, Bokser, Klaun #2, Lester, Strażnik, Pan, Miliardy, Przewodnik (drugi raz), Melvin, Lagrange, Lord Decybel, Karl, Azmuth
- Ben 10/Generator Rex: Heroes United – Shocksquatch
- Ben 10: Omniverse – Khyber, Cannonbolt, Shocksquatch, Gravattack, Heatblast, Sunder, Frankenstrike, Mallice, Warlord Gar, Ultimate Gravattack, Thumbskull, Forever King, Joseph Chadwick (drugi raz), Lord Transyl, Deefus Veeblepister, Unitaur, Slapstrike, Exo -Czaszka, Skurd
- Big City Greens – TBA
- Casagrande – TBA
- Klasa tytanów – Cronus
- Coconut Fred's Fruit Salad Island – Bunga Berry, dodatkowe głosy
- Ligi D'Myna – Barry
- Dan kontra – Dodatkowe głosy
- Spodenki DC Nation: Shazam – Shazam, Ibac
- Spodenki DC Nation: Tales of Metropolis – Bizarro
- DC Super Hero Dziewczyny – TBA
- Kacze opowieści – Duckworth, Rhutt Betlam
- Elektryczne Miasto – Dr Loman
- Exosquad – generał Draconis , porucznik Hallas
- Fantastyczna Czwórka: Najwięksi Bohaterowie Świata – Iron Man (odc. „Gry o pociski”)
- Fat Dog Mendoza – komentator Cry Baby Cry, rzecznik prasowy Superboots, Pterodactyl, Big Al
- Pokolenie O! – Fred przewrócił się
- GI Joe – Generał Hawk (sezon 2)
- GI Joe: Renegades – Narrator (niewymieniony w czołówce), Patrick O'Hara
- Gadżet i Gadgetini – dodatkowe głosy (niewymieniony w czołówce)
- GeoTrax – Tex/Sir John
- Geronimo Stilton – Chippy P. Crunchrat
- Duch i Molly McGee – TBA
- Zielone Jajka i Szynka – Crony 1
- Strażnicy Galaktyki – Corvus Glaive
- Hot Wheels Battle Force 5 – Kromulax
- Huragan – Narrator
- Jackie Chan Adventures – Elvin Elf, Święty Mikołaj
- Kleo the Misfit Unicorn – Smukły, Różnorodny
- Kong: The Animated Series – Profesor Ramon De la Porta, News Anchor (w „The Giant Robberies”) i Lex (w „Dragon Fire”).
- Głośny Dom – TBA
- Mumie żyją! – Talosa
- Wyścigi NASCAR – dodatkowe głosy
- Sowi Dom – TBA
- ReBoot – Head Spectral (odc. „Tam, gdzie wcześniej nie odszedł żaden Sprite”)
- Regularny pokaz – Reginald, Różne
- Rescue Heroes – Rock Miner
- RoboCop: Alpha Commando – dodatkowe głosy
- Robot Kurczak – Megatron, Niewidzialny Człowiek, 8-bitowy Kowal
- Roswell Conspiracies: obcy, mity i legendy – dodatkowe głosy
- Scooby Doo! Mystery Incorporated – Argus Fentonpoof, dr Phobos, Bill Buntman
- Skysurfer Strike Force – Jack Hollister / Skysurfer One (sezon 2)
- Gwiezdne wojny: Wojny klonów – generał Tandin, obywatel, buntownik
- Historia Bożego Narodzenia - Józef
- Street Fighter – Akuma
- Rekiny uliczne – dr Robert Bolton
- Stretch Armstrong i Flex Fighterzy – Stretch Monster, ankieter Epsilon
- Stroker and Hoop – Ansel, spiker
- Młodzi Tytani idą! – Śmierć , Przewoźnik, Fantastyczny Robin , Fantastyczny Cyborg , Buster, Smok
- The Cramp Twins – kotwica wiadomości, mężczyzna (odc. „Wiadomości wieloryb/skręcone zakończenie”)
- Zwariowany świat Tex Avery – Narrator
- Tom and Jerry Tales – Mauricio (odc. „Tiger Cat/Czas karmienia/Niebezpieczeństwo polarne”)
- Transformers: animowane - Optimus Prime, Grimlock , Lugnut , Cliffjumper , wojennej ścieżce , intelektualista , Sparkplug Witwicky
- Transformers: Prime – Hardshell, Vehicon Trooper #1
- Transformers: Robots in Disguise – Hammerstrike, Slashmark, Race Spiker (odc. 55)
- Pokaz Twisted Whiskers – Dander, Claude, Dash, Fishmonger
- Ultimate Spider-Man – JARVIS (odc. „The Avenging Spider-Man: Part 1”)
- Walter Melon – Ojciec Obcy, reporter NASA
- We Bare Bears – dodatkowe głosy
- Xiaolin Chronicles – Clay Bailey, Chase Young, F-Bot
- X-Men: Ewolucja – Profesor Charles Xavier , Apokalipsa
- Yakkity Yak – dodatkowe głosy
- Young Justice: Outsiders – Vandal Savage , Steve Lombard
- Yvon z Yukonu – dodatkowe głosy
Dubbing anime
- Dragon Ball Z – Recoome (Ocean dub)
- Eat-Man '98 – Bolt Crank
- Fatal Fury 2: Nowa Bitwa – Kim Kaphwan
- Ghost in the Shell: Stand Alone Complex OVA – Batou
- Witaj Carbot — Jastrząb
- Inuyasha – Sesshomaru (pierwszy głos, także filmy), Bezimienny samuraj (kobiety oni), Gakusanjin, Mimisenri
- Klucz metalowego idola – Tomoyo Wakagi
- Maison Ikkoku – Soichiro Otonashi
- MegaMan NT Warrior – ProtoMan.EXE
- Kombinezon mobilny Gundam Wing – Treize Khushrenada
- Monster Rancher – Monol, Captain Clay, Celius, End Bringer, Moo
- Night Warriors: Darkstalkers' Revenge – Pyron
- Ranma ½ – Soun Tendo, Król hazardu, Daisuke, dodatkowe głosy
- Wojownicy Roninów – Przedwieczny, Narrator
- Tico Siedmiu Mórz – James
- Tokyo Underground – Pairon, Narrator
- Transformatory: Armada – Megatron / Galvatron
- Transformatory: Energon – Megatron / Galvatron
- Transformatory: Cybertron – Megatron / Galvatron
- Yashahime: Princess Half-Demon – Sesshomaru (odcinki 15-24)
Film
- Przygody Mowgliego – Akela (angielski dub)
- Barbie i trzej muszkieterowie – Aleksander
- Barbie jako Roszpunka – Hugo
- Barbie: Mariposa – Straż Królewska
- Broken Saints – Lear Dunham
- Nawiedzone Boże Narodzenie Caspera – Narrator
- Fatal Fury: The Motion Picture – Kim Kaphwan
- Hot Wheels AcceleRacers – Deezel „Porkchop” Riggs
- Iron Man & Captain America: Heroes United – JARVIS , głos komputerowy nr 1
- Iron Man & Hulk: Heroes United – JARVIS
- Jin-Roh: Brygada Wilków – dodatkowe głosy
- Film InuYasha: Uczucia dotykające się w czasie - Sesshomaru
- InuYasha the Movie 3: Miecze honorowego władcy - Sesshomaru
- InuYasha the Movie 4: Ogień na Mistycznej Wyspie - Sesshomaru
- Noc żywych marchewek – brakujące ogniwo
- Barbie w Mocy Księżniczki - Wes Rivers
- Ratchet & Clank – Clank
- Rudolf czerwononosy renifer: film – Kupidyn
- Scooby Doo! i Plażowa Bestia – Grafton Brownstone
- Scooby Doo! i Duch Smakoszy – Henry Metcalf, Szef Kuchni Edward DuFlay
- Ponęt mrówek – mrówka Wrangler, mrówka śpiąca nr 2, mrówka strażnicza nr 3
- Bohater kolorowego miasta – czarny, King Scrawl
- W górę – komentator kroniki
Gry wideo
- Assassin's Creed 2 – Dodatkowe głosy
- Assassin's Creed: Brotherhood – Salai (DLC Da Vinci's Disappearance )
- Baldur's Gate: Dark Alliance II
- Batman: Arkham City – James Gordon
- Beetle Adventure Racing – zapowiedź gry
- Ben 10: Omniverse – Cannonbolt, Gravattack, Heatblast, Khyber, Shocksquatch, Arachdroid
- Ben 10: Omniverse 2 – Cannonbolt, Gravattack, Incursean Frog Commando, Swampfire
- Dead Island – Logan Carter
- Dead Island: Riptide – Logan Carter
- Disney Infinity 3.0 – JARVIS , Mysterio
- Gorące strzały w golfa! – Brzęk
- Bezpiecznik – Oculus
- Niemożliwe stworzenia – Upton Julius
- Inuyasha: walka feudalna – Sesshomaru
- Kessen – Narrator
- Kingdom Hearts III – Narrator Olympus
- Utracone: Via Domus – John Locke
- Marvel Nemesis: Powstanie niedoskonałości – Iron Man
- Marvel: Ultimate Alliance 2 – Kapitan Ameryka , pułkownik Nick Fury
- Marvel Ultimate Alliance 3: Czarny Zakon – Corvus Glaive, Mysterio, Vision
- Marvel kontra Capcom: Nieskończoność – Jedah Dohma
- Matt Hazard: Krwawa kąpiel i nie tylko – Matt Hazard
- Mobile Suit Gundam: Spotkania w kosmosie – losowi piloci
- Seria Need for Speed – komentator gry
- Overstrike – Dalton Brooks (zwiastun)
- Battle Royale na PlayStation All-Stars – Clank
- Bohaterowie ruchu PlayStation – Clank
- Psychonauci – Ford Cruller
- Seria Ratchet & Clank – Clank, Klunk
- Seria ruchu oporu – Nathan Hale
- Spider-Man: Przyjaciel czy wróg – Electro
- Spider-Man: Shattered Dimensions – Mysterio
- Super Bomberman R – Clank (wersja na PlayStation 4)
- Jaskinia – magik, odmierzacz wagi, szczekacz ruletki
- Wilk wśród nas – dr Swineheart
- Tom Clancy's Splinter Cell: Pandora Tomorrow – Suhadi Sadono
- Transformatory – Megatron
- Transformers Animated: The Game – Optimus Prime , Lugnut
Inne
- BBC Radio 1 – komentator relacji z zimowej konferencji muzycznej w Miami w 2007 r.
- Znam ten głos – on sam
Akcja na żywo
- Battlestar Galactica – James McManus
- Carpool – Scott Lewis
- Death Note – Koreyoshi Kitamura (głos, angielski dub)
- Edge of Tomorrow – reklama UDF (głos)
- Wesoły Gilmore – Reporter
- Ostatni tydzień dziś wieczorem z Johnem Oliverem – spiker (głos)
- Marsjańskie dziecko – Andy
- The Quest – Narrator (głos)
- Z Archiwum X – (2 odcinki)
- X2: X-Men United – prezenter telewizyjny (niewymieniony w czołówce)