NRD na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 – East Germany at the 1980 Summer Olympics
NRD na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 | |
---|---|
Kod MKOl | NRD |
NOC | Narodowy Komitet Olimpijski NRD |
w Moskwie | |
Zawodnicy | 346 (222 mężczyzn, 124 kobiety) w 17 dyscyplinach |
Nosiciel flagi | Kristina Richter (otwarcie), Waldemar Cierpiński (zamknięcie) |
Medale w rankingu 2 |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Niemcy (1896-1936, 1992-) Zjednoczona Drużyna Niemiec (1956-1964) |
Sportowcy z NRD ( NRD ) rywalizowali na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1980 w Moskwie , ZSRR . 346 zawodników, 222 mężczyzn i 124 kobiety, wzięło udział w 167 imprezach w 17 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
lekkoatletyka
- Konkurs mężczyzn
100 metrów mężczyzn
-
Eugen Ray
- Upał — 10.38
- Ćwierćfinały — 10.30
- Półfinały — 10.47 (→ nie awansowali)
-
Sören Schlegel
- Upał — 10,44
- Ćwierćfinały — 10.28 (→ nie awansował)
-
Klaus-Dieter Kurrat
- Ciepło — 10,53
- Ćwierćfinały — 10.54 (→ nie awansował)
800 metrów mężczyzn
-
Andreas Busse
- Ciepło — 1:47,4
- Półfinały — 1:46,9
- Finał — 1:46,9 (→ 5 miejsce)
-
Detlef Wagenknecht
- Ciepło — 1:47,5
- Półfinały — 1:46,7
- Finał — 1:47,0 (→ 6. miejsce)
-
Olaf Beyer
- Ciepło — 1:48,9
- Półfinały — 1:47,6 (→ nie awansowali)
1500 metrów mężczyzn
- Jürgen Straub
-
Andreas Busse
- Upał — 3:44,3
- Półfinały — 3:43,5
- Finał — 3:40,2 (→ 4 miejsce)
10 000 metrów mężczyzn
-
Jörg Peter
- Ciepło — 28:50,0
- Finał — 28:05,5 (→ 6. miejsce)
-
Werner Schildhauer
- Upał — 28:32,1
- Finał — 28:11.0 (→ 7. miejsce)
Maraton mężczyzn
- Waldemar Cierpiński
-
Hans-Joachim Truppel
- Finał — 2:14:55 (→ 11. miejsce)
-
Jürgen Eberding
- Finał — 2:18:04 (→ 21 miejsce)
Sztafeta 4x400 metrów, mężczyźni
110 m przez płotki, mężczyźni
- Thomas Munkelt
-
Thomas Dittrich
- Upał — 13,93
- Półfinały — 13,90 (→ nie awansowali)
-
Andreas Schlißke
- Ciepło — 14,18
- Półfinały — 14,60 (→ nie awansował)
400 m przez płotki, mężczyźni
Bieg na 3000 m z przeszkodami, mężczyźni
-
Ralf Pönitsch
- Upał — 8:56,5 (→ nie posuwał się naprzód)
Skok o tyczce mężczyzn
-
Axel Weber
- Kwalifikacja — 5,15 m (→ nie awansowała)
Skok w dal, mężczyźni
- Lutz Dombrowski
- Frank Paschek
-
Peter Rieger
- Kwalifikacja — 7,59 m (→ nie awansowała)
Skok wzwyż, mężczyźni
- Gerd Wessig
- Jörg Freimut
-
Henry Lauterbach
- Kwalifikacja — 2,21 m²
- Finał — 2,29 m (→ 4 miejsce)
Rzut dyskiem, mężczyźni
-
Wolfgang Schmidt
- Kwalifikacja — 62,46 m²
- Finał — 65,64 m (→ 4 miejsce)
-
Hilmar Hossfeld
- Kwalifikacja — 59,92 m²
- Finał — 61,14 m (→ 11. miejsce)
-
Armin Lemme
- Kwalifikacje — 59,44 m (→ nie awansował, 13. miejsce)
Pchnięcie kulą, mężczyźni
- Udo Beyer
-
Hans-Jürgen Jacobi
- Kwalifikacja — 19,92 m²
- Finał — 20,32 m (→ 6. miejsce)
Rzut oszczepem, mężczyźni
- Wolfgang Hanisch
-
Detlef Fuhrmann
- Kwalifikacja — 78,80 m²
- Finał — 83,50 m (→ 7. miejsce)
-
Detlef Michel
- Kwalifikacje — 78,34 m (→ nie awansował, 13. miejsce)
Rzut młotem, mężczyźni
-
Roland Steuk
- Kwalifikacja — 73,52 m²
- Finał — 77,54 m (→ 4 miejsce)
-
Detlef Gerstenberg
- Kwalifikacja — 75,04 m²
- Finał — 74,60 m (→ 5 miejsce)
Decathlon, mężczyźni
-
Steffen Grummt
- Finał — 7892 pkt (→ 8. miejsce)
-
Zygfryd Stark
- Finał — wycofany (→ brak rankingu)
-
Rainer Pottel
- Finał — wycofany (→ brak rankingu)
Spacer na 20 km, mężczyźni
- Roland Wieser
-
Karl-Heinz Stadtmüller
- Finał — 1:29:21.7 (→ 8. miejsce)
-
Werner Heyer
- Finał — DSQ (→ brak rankingu)
50 km marszu, mężczyźni
- Hartwig Gauder
-
Dietmar Meisch
- Finał — DSQ (→ brak rankingu)
-
Uwe Dunkel
- Finał — DSQ (→ brak rankingu)
- Konkurs kobiet
100 metrów kobiet
- Marlies Göhr
- Ingrid Auerswald
-
Romy Müller
- Ciepło — 11,41
- Ćwierćfinały — 11.12
- Półfinały — 11.22
- Finał — 11.16 (→ 5 miejsce)
800 metrów kobiet
-
Martina Kampfert
- Ciepło — 1:58,8
- Półfinały — 1:58,1
- Finał — 1:56,3 (→ 4 miejsce)
-
Hildegarda Ullrich
- Ciepło — 2:00.1
- Półfinały — 1:58,7
- Finał — 1:57,2 (→ 5 miejsce)
1500 metrów kobiet
- Christiane Wartenberg
-
Ulrike Bruns
- Ciepło — 4:01,6
- Finał — 4:00,7 (→ 5 miejsce)
-
Beate Liebich
- Upał — 4:06,8 (→ nie awansował)
Bieg na 100 m przez płotki, kobiety
- Johanna Schaller-Klier
-
Kerstin Knabe
- Ciepło — 12,77
- Półfinał — 12,99
- Finał — 12,66 (→ 4 miejsce)
-
Bettine Gartz
- Ciepło — 13.06
- Półfinał — 13.04
- Finał — 13.14 (→ 7. miejsce)
Skok w dal, kobiety
- Brigitte Wujak
-
Siegrun Siegl
- Kwalifikacja — 6,53 m²
- Finał — 6,87 m (→ 5 miejsce)
-
Siegrid Heimann
- Kwalifikacja — 6,71 m²
- Finał — 6,71 m (→ 7. miejsce)
Skok wzwyż kobiet
- Jutta Kirst
-
Rosemary Ackermann
- Kwalifikacja — 1,88 m²
- Finał — 1,91 m (→ 4 miejsce)
-
Andrea Reichstein
- Kwalifikacja — 1,88 m²
- Finał — 1,91 m (→ 6 miejsce)
Rzut dyskiem kobiet
- Evelin Jahl
-
Gisela Beyer
- Kwalifikacja — 62,86 m²
- Finał — 67,08 m (→ 4 miejsce)
-
Margitta Pufe
- Kwalifikacja — 65,52 m²
- Finał — 66,12 m (→ 5 miejsce)
Rzut oszczepem, kobiety
- Ute Hommola
-
Ute Richter
- Kwalifikacja — 66,66 m²
- Finał — 66,54 m (→ 4 miejsce)
-
Ruth Fuchs
- Kwalifikacja — 64,26 m²
- Finał — 63,94 m (→ 8. miejsce)
Pchnięcie kulą kobiet
- Ilona Słupianek
- Margitta Pufe
-
Ines Reichenbach
- Finał — 19,66 m (→ 8. miejsce)
Pięciobój kobiet
-
Ramona Neubert — 4698 punktów (→ 4. miejsce)
- 100 metrów — 13,93s
- Pchnięcie kulą — 13,68 m
- Skok wzwyż — 1,77 m
- Skok w dal — 6,63m
- 800 metrów — 2:07,70
-
Burglinde Pollak — 4553 pkt (→ 6 miejsce)
- 100 metrów — 13,74s
- Pchnięcie kulą — 16,67 m
- Skok wzwyż — 1,68m
- Skok w dal — 5,93m
- 800 metrów — 2:14,40
-
Christine Laser — 1712 punktów (→ brak rankingu)
- 100 metrów — 13,67s
- Pchnięcie kulą — 13,39 m
- Skok wzwyż — DNF
Boks
Waga lekka, mężczyźni (– 48 kg)
-
Dietmar Geilich
- Pierwsza runda — pokonany Thapa Birender Singh (Indie) na punkty (3–2)
- Druga runda — pokonany Pedro Manuel Nieves (Wenezuela) na punkty (5:0)
- Ćwierćfinały — przegrana z Szamilem Sabirowem (ZSRR) na punkty (1–4)
Waga kogucia, mężczyźni (– 54 kg)
-
Mario Behrendt
- Pierwsza runda — przegrana z Dumitru Cipere (Rumunia) na punkty (0–5)
Waga piórkowa, mężczyźni (– 57 kg)
-
Rudi Fink → Złoty Medal
- Pierwsza runda — pokonany Hannu Kaislama (Finlandia) na punkty (5–0)
- Druga runda — pokonany Esmail Mohamad (Afganistan) po nokaucie w pierwszej rundzie
- Trzecia runda — Pokonany Carlos González (Meksyk) po nokaucie w pierwszej rundzie
- Ćwierćfinały — pokonany Winfred Kabunda (Zambia) na punkty (4–1)
- Półfinały — pokonany Viktor Rybakov (ZSRR) na punkty (4–1)
- Finał — Pokonany Adolfo Horta (Kuba) na punkty (4–1)
Waga lekka, mężczyźni (– 60 kg)
-
Richard Nowakowski → Brązowy Medal
- Pierwsza runda — pokonany Christopher Ossai (Nigeria) na punkty (5–0)
- Druga runda — pokonany Geofrey Nyeko (Uganda) po tym, jak sędzia przerwał walkę w pierwszej rundzie
- Ćwierćfinały — pokonany George Gilbody (Wielka Brytania) na punkty (5–0)
- Półfinały — przegrana z Viktorem Demyanenko (ZSRR) po tym, jak sędzia przerwał walkę w pierwszej rundzie
Waga półśrednia, mężczyźni (– 63,5 kg)
-
Dietmar Schwarz
- Pierwsza runda — pokonany Teddy Makofi (Zambia) na punkty (5–0)
- Druga runda — przegrana z José Angel Molina (Puerto Rico) po tym, jak sędzia przerwał walkę w trzeciej rundzie
Waga ciężka, mężczyźni (+81 kg)
-
Jürgen Fanghänel → Brązowy Medal
- Pierwsza runda — pokonany Luis Castillo (Ekwador) na punkty (4–1)
- Ćwierćfinały — pokonany Petr Stoimenov (Bułgaria) po tym, jak sędzia przerwał walkę w drugiej rundzie
- Półfinały — przegrana z Piotrem Zaevem (ZSRR) na punkty (0–5)
Kajakarstwo
NRD reprezentowało 13 kajakarzy, 10 mężczyzn i 3 kobiety.
Sportowiec | Wydarzenie | Wstępny | Półfinał | Finał | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Czas | Ranga | Czas | Ranga | Czas | Ranga | ||
Olaf Heukrodt | C-1, mężczyźni 500 m | 1:55,37 | 2 QF | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 1:54.38 | |
Eckhard Leue | C-1, mężczyźni 1000 m | 4:04.09 | 2 QF | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 4:15.02 | |
Olaf Heukrodt Uwe Madeja |
C-2, mężczyźni 1000 m | 3:47.43 | 4 QS | 3:54,99 | 1 QF | 3:49.93 | |
Frank-Peter Bischof | K-1, mężczyźni 500 m | 1:46.13 | 1 QF | 1:46.21 | 1 QF | 1:45.97 | 5 |
Birgit Fischer | K-1 kobiet 500 m | 1:56.92 | 1 QF | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 1:57,96 | |
Hełm Rüdigera | K-1, mężczyźni 1000 m | 3:45.20 | 1 QF | 3:52.04 | 1 QF | 3:48,77 | |
Rüdiger Helm Bernd Olbricht |
K-2, mężczyźni 500 m | 1:35,36 | 1 QF | 1:35,88 | 1 QF | 1:34.00 | |
Carsta Genäuß Martina Bischof |
K-2 kobiety 500 m | 1:46,95 | 1 QF | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 1:43,88 | |
Peter Hempel Harry Nolte |
K-2, mężczyźni 1000 m | 3:25,71 | 2 QF | 3:32,77 | 1 QF | 3:31.02 | 5 |
Rüdiger Helm Bernd Olbricht Harald Marg Bernd Duvigneau |
K-4, mężczyźni 1000 m | 3:04.86 | 1 QF | Nie dotyczy | Nie dotyczy | 3:13,76 |
Kolarstwo
Trzynastu rowerzystów reprezentowało NRD w 1980 roku.
Nurkowanie
Trampolina męska
-
Falk Hoffmann
- Runda wstępna — 567,78 punktów (→ 3. miejsce)
- Finał — 858,510 punktów (→ 4 miejsce)
-
Frank Taubert
- Runda Wstępna — 524,04 pkt (→ 9. miejsce, bez awansu)
-
Dieter Wąsków
- Runda wstępna — 522,87 punktów (→ 10. miejsce, nie awansował)
Platforma męska
- Falk Hoffmann
-
Dieter Wąsków
- Runda wstępna — 515,16 punktów (→ 6. miejsce)
- Finał — 802.800 punktów (→ 5. miejsce)
-
Thomas Knuths
- Runda wstępna — 521,01 punktów (→ 3. miejsce)
- Finał — 783.975 punktów (→ 6. miejsce)
Trampolina damska
- Martina Proeber
- Karin Guthke
-
Martina Jaschke
- Runda wstępna — 427,47 pkt (→ 6. miejsce)
- Finał — 668.115 punktów (→ 5. miejsce)
Platforma damska
- Martina Jaschke
-
Ramona Wenzel
- Runda wstępna — 358,86 punktów (→ 6. miejsce)
- Finał — 542.070 punktów (→ 4. miejsce)
-
Kerstin Krause
- Runda Wstępna — 322,68 punktów (→ 9. miejsce, nie awansował)
Ogrodzenie
14 szermierzy, 10 mężczyzn i 4 kobiety, reprezentowało NRD w 1980 roku.
Piłka nożna
Runda wstępna
Zespół | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
wschodnie Niemcy | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 1 | +6 | 5 |
Algieria | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | +2 | 3 |
Hiszpania | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Syria | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8 | -8 | 1 |
wschodnie Niemcy | 1–1 | Hiszpania |
---|---|---|
Kuhn 49 ' | Raport | Marcos 50 ' |
wschodnie Niemcy | 1–0 | Algieria |
---|---|---|
Terletki 61 ' | Raport |
Nawias
Ćwierćfinały | Półfinały | Finał | ||||||||
27 lipca – Moskwa | ||||||||||
związek Radziecki | 2 | |||||||||
29 lipca – Moskwa | ||||||||||
Kuwejt | 1 | |||||||||
wschodnie Niemcy | 1 | |||||||||
27 lipca - Kijów | ||||||||||
związek Radziecki | 0 | |||||||||
wschodnie Niemcy | 4 | |||||||||
2 sierpnia - Moskwa | ||||||||||
Irak | 0 | |||||||||
Czechosłowacja | 1 | |||||||||
27 lipca - Leningrad | ||||||||||
wschodnie Niemcy | 0 | |||||||||
Czechosłowacja | 3 | |||||||||
29 lipca – Moskwa | ||||||||||
Kuba | 0 | |||||||||
Czechosłowacja | 2 | |||||||||
27 lipca - Mińsk | ||||||||||
Jugosławia | 0 | |||||||||
Jugosławia | 3 | |||||||||
Algieria | 0 | |||||||||
wschodnie Niemcy | 4–0 | Irak |
---|---|---|
Schnuphase 4 ' (pk) Netz 11 ' Steinbach 17 ' Terletzki 22 ' |
Raport |
związek Radziecki | 0–1 | wschodnie Niemcy |
---|---|---|
Raport | Siatka 16 ' |
Czechosłowacja | 1–0 | wschodnie Niemcy |
---|---|---|
Swoboda 77 ' | Raport |
Finał rozegrano w ulewnym deszczu na trzecią z rzędu Olimpiadę. Obie drużyny grały z dziesięcioma zawodnikami po 58. minucie po tym, jak jeden zawodnik z każdej drużyny został ukarany czerwoną kartką.
GK | 1 | Bodo Rudwaleit |
FUNT | 2 | Artur Ullrich |
CB | 3 | Lothar Hause |
LM | 5 | Frank Baum |
RM | 6 | Rüdiger Schnuphase |
CM | 7 | Frank Terletzki |
CM | 8 | Wolfgang Steinbach |
CF | 11 | Dieter Kühn |
CB | 12 | Norbert Trieloff |
RB | 13 | Matthias Müller |
MF | 14 | Matthias Liebers |
CF | 17 | Wolf-Rüdiger Netz |
? | ? | Jürgen Bähringer |
? | ? | Werner Piotr |
? | ? | Frank Uhlig |
? | ? | Bernd Jakubowski |
? | ? | Andreas Trautmann |
Menedżer: | ||
Rudolf Krause |
Gimnastyka
Gra w piłkę ręczną
Dżudo
Wioślarstwo
Żeglarstwo
Strzelanie
Pływanie
100 m stylem dowolnym, mężczyźni
-
Frank Kühne
- Biegi — 52,93 (→ nie awansował)
200 m stylem dowolnym, mężczyźni
-
Frank Kühne
- Biegi — 1:53,63 (→ nie awansowały)
-
Detlev chwyta
- Biegi — 1:53.38 (→ nie awansowały)
100 m stylem klasycznym, kobiety
-
Bettina Löbel
- Biegi — 1:14.32 (→ nie awansowały)
-
Silvia Rinka
- Biegi — 1:12,88 (→ nie awansowały)
400 m indywidualnie, kobiety
- Petra Schneider
-
Gris Slaby
- Biegi — 4:52.01
- Finał — 4:48,54 (→ 4 miejsce)
-
Ulrike Tauber
- Biegi — 4:51,97
- Finał — 4:49.18 (→ 5 miejsce)
Siatkówka
- Zawody drużynowe kobiet
-
Runda Wstępna (Grupa A)
- Pokonana Kuba (3-1)
- Przegrana do Związku Radzieckiego (1-3)
- Pokonane Peru (3-2)
- Finał
- Skład zespołu
Podnoszenie ciężarów
Kategoria -56 kg
-
Andreas Letz
- Snatch: 115,0 kg, Clean and szarpnięcie: 150,0 kg
- Razem: 265,0 kg (→ 4 miejsce)
Kategoria -67,5 kg
- Joachim Kunz
-
Gunter Ambrass
- Razem: 320,0 kg (→ 4 miejsce)
Kategoria -90 kg
Kategoria -100 kg
-
Michael Hennig
- Razem: 362,5 kg (→ 4 miejsce)
-
Manfred Funke
- Razem: 377,5 kg (→ 6. miejsce)
kategoria +110 kg