Epsom Derby - Epsom Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Derby Stakes
Wyścig grupy 1
Jean Louis Théodore Géricault 001.jpg
Lokalizacja Epsom Downs
Epsom , Surrey, Anglia
Zapoczątkowany 1780
Rodzaj wyścigu Płaski / pełnej krwi
Sponsor Cazoo
Stronie internetowej Epsom Derby
Informacje o wyścigu
Dystans 1m 4f 6y (2420 m)
Powierzchnia Darń
Tor Leworęczny
Kwalifikacja Trzy-latków
z wyłączeniem wałachy
Waga 9 st 0 funtów
Dodatki
3 funty dla klaczek
Portmonetka 491,850 £ (2020)
1: 283,550 £
Derby, padok (1892)
Isinglass wygrywa Derby (1893)

W Derby Stakes , znane również jako Epsom Derby i Derby , a jako Cazoo Derby powodów sponsoring, to Grupa 1 płaska wyścigów konnych w Anglii otwarte na trzy-letnich ogierów i klaczy . Odbywa się na torze wyścigowym Epsom Downs w Surrey w pierwszą sobotę czerwca każdego roku, na dystansie jednej mili, czterech stadiów i 6 jardów (2420 metrów). Pierwszy bieg odbył się w 1780 roku.

To najbogatszy wyścig koni płaskich w Wielkiej Brytanii i najbardziej prestiżowy z pięciu klasyków . Czasami nazywany jest „niebieską wstążką” darni. Wyścig służy jako środkowa noga historycznie znaczącej potrójnej korony brytyjskich wyścigów konnych, poprzedzonej przez Gwinee z 2000 r., A następnie St Leger , chociaż osiągnięcie zwycięstwa wszystkich trzech jest rzadko podejmowane w dzisiejszych czasach ze względu na zmieniające się priorytety w wyścigach. hodowla i wymagania, jakie stawia koniom.

Nazwa „Derby” (wywodząca się ze sponsoringu Earl of Derby ) była wielokrotnie zapożyczana, w szczególności przez Kentucky Derby w Stanach Zjednoczonych. Nazwa „Epsom Derby” jest często używana w Stanach Zjednoczonych w celu odróżnienia The Derby od ras takich jak Kentucky Derby czy Florida Derby . Bieg Derby w Epsom jest zwykle określany w Wielkiej Brytanii jako „Derby”. Jest to jedno z największych krajowych wydarzeń sportowych w Wielkiej Brytanii i ma dużą widownię telewizyjną na całym świecie.

Historia

Rodzina Stanleyów, hrabia Derby, miała długą historię wyścigów konnych, a James Stanley, 7.hrabia Derby , który uzyskał panowanie Mann w 1627 r., Ustanowił wyścigi konne na półwyspie Langness na wyspie Man , przekazując darowizny puchar na coś, co stało się znane jako „ Manx Derby ”.

Derby powstały podczas uroczystości po pierwszym wyścigu Oaks Stakes w 1779 roku. Zaplanowano nowy wyścig i zdecydowano, że powinien zostać nazwany imieniem gospodarza imprezy, 12.hrabiego Derby lub jednego z jego gości, Sir Charles Bunbury (na jego cześć nazwano później Bunbury Cup rozgrywany w Newmarket). Według legendy decyzja została podjęta przez rzut monetą, ale jest prawdopodobne, że Bunbury, Steward of the Jockey Club , ustąpił miejsca swojemu gospodarzowi. Inauguracyjne wyścigi Derby odbyły się w czwartek 4 maja 1780 roku. Wygrał je Diomed , ogierek należący do Sir Charlesa Bunbury'ego, który zebrał nagrodę pieniężną w wysokości 1 065 funtów 15s. Pierwsze cztery biegi rywalizowały na dystansie ponad 1 mili, ale ten został zmieniony na obecny dystans 1,5 mili w 1784 r. Lord Derby odniósł swój pierwszy sukces w tej imprezie w 1787 r. Na koniu o imieniu Sir Peter Teazle .

Punkt startowy wyścigu został dwukrotnie przesunięty w ciągu XIX wieku. Pierwszy ruch, zasugerowany przez Lorda George'a Bentincka , miał miejsce w 1848 r., A drugi w 1872 r. Odkryto w 1991 r., Że dokładna długość wyścigu wynosiła jedną milę, cztery stadia i 10 jardów.

Początkowo Derby odbywały się w czwartek pod koniec maja lub na początku czerwca, w zależności od tego, kiedy nadeszła Wielkanoc. W 1838 r. Wyścig został przeniesiony na środę, aby dopasować się do rozkładu jazdy kolei , ale nadal następował po ruchomym święcie Wielkanocy. W XX wieku wyścig odbywał się w pierwszą środę czerwca od 1900 do 1995, z wyłączeniem 1915 do 1918 (podczas I wojny światowej ), kiedy to był wtorek. Podczas II wojny światowej , od 1942 do 1945 roku, wyścig odbywał się w sobotę, tak jak to było w latach powojennych 1947-1950 i ponownie w 1953 roku. W 1995 roku zmieniono dzień z pierwszej środy czerwca na pierwsza sobota i od tego czasu wszystkie wyścigi odbywały się tego dnia.

Derby były organizowane w Epsom przez wszystkie lata, z wyjątkiem wojen światowych . Od 1915 do 1918 i od 1940 do 1945 Derby były prowadzone w Newmarket . Te rasy są znane jako „New Derby”.

Derby zainspirowało wiele podobnych wydarzeń na całym świecie. Europejskie odmiany obejmują Derby Italiano , Deutsches Derby , Irish Derby i Prix ​​du Jockey Club (popularnie znane na Wyspach Brytyjskich jako „French Derby”). Kilka wyścigów w Stanach Zjednoczonych zawiera nazwę „Derby”, w tym najstarszy, Kentucky Derby . Inne odpowiedniki krajowe to australijskie derby , nowozelandzkie derby i japońskie derby .

W 1931 r. Derby stały się pierwszą na świecie imprezą sportową na świeżym powietrzu transmitowaną przez telewizję.

Epsom Fair

Przez wiele lat Derby odbywały się w środę lub czwartek, aw dniu, w którym z Londynu przyjeżdżały ogromne tłumy, nie tylko po to, aby zobaczyć wyścig, ale także po to, aby cieszyć się innymi rozrywkami (w XIX i większości XX odroczyć, aby umożliwić członkom udział w posiedzeniu).

Zanim Charles Dickens odwiedził Epsom Downs, aby obejrzeć wyścig w latach pięćdziesiątych XIX wieku, artyści tacy jak muzycy, klauni i kuglarze zajmowali się swoimi zawodami i zabawiali tłumy; inne formy rozrywki obejmowały stragany z kokosem. To zatłoczone spotkanie było tematem obrazu Williama Powella Fritha namalowanego w 1858 roku i zatytułowanego The Derby Day ; krytycy zauważyli, że na pierwszym planie obrazu znajdują się atrakcje rozrywkowe, podczas gdy wyścigi są zepchnięte na margines.

XIX wieku wprowadzono przejażdżki parowe . Znajdowały się one na końcu terenu Tattenham Corner , a targi trwały przez dziesięć dni i bawiły setki tysięcy osób. W drugiej połowie XX wieku Derby Day stał się mniej popularny i wyścig został przeniesiony ze środy na sobotę w 1995 roku, mając nadzieję na przywrócenie wysokiej frekwencji. Ponieważ liczba osób odwiedzających targi malała w obliczu rywalizacji o uwagę i zmieniających się gustów, czas ich trwania skrócił się z 10 dni do trzech lub czterech.

Sponsoring

Od 2021 roku bieg wyścigu, wraz z siedmioma innymi wyścigami na festiwalu Derby, będzie sponsorowany przez Cazoo . Investec był poprzednim sponsorem Derby w latach 2009–2020. Wcześniej wyścig był wspierany przez Ever Ready (1984–94) i Vodafone (1995–2008).

Kultura popularna

Epsom Derby
2020
szary Białe, szmaragdowozielone pagony i gwiazda na czapce Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka
Serpentynowy Khalifa Sat Amhran Na Bhfiann
Poprzednie lata
2019
różowy Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka
Anthony Van Dyck Madhmoon Japonia
2018
Królewski niebieski Srebrny, chwost na czapce Bordo, złoty warkocz, bordowe rękawy, bordowa czapka, złoty chwost
Masar Dee Ex Bee Ryczący lew
2017
Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, różowa czapka Ciemny niebieski Czarno-biała przepołowiona, odwrócone rękawy, czerwona czapka
Skrzydła Orłów Cliffs of Moher Włamywacz
2016
Zielone, czerwone pagony Ciemny niebieski Królewski niebieski, pomarańczowy dysk, rękawy i czapka w paski
Harzand US Army Ranger Idaho
2015
Czarno-biała (przepołowiona), odwrócone rękawy, czerwona czapka Królewski niebieski Ciemnoniebieskie, duże żółte plamy
złoty Róg Jack Hobbs Storm The Stars
2014
Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Jasnoniebieski, granatowy obręcz, rękawy i czapka Szmaragdowozielone, czarne szewrony na rękawach
Australia Kingston Hill Romsdal
2013
Ciemny niebieski Różowe, czerwone pagony, białe rękawy, pomarańczowa czapka Żółte, czerwone szewrony, czapka z obręczą
Władca świata Libertarianin Galileo Rock
2012
Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Granatowe, jasnoniebieskie paski krzyżowe, rękawy w paski, biała czapka Fioletowe, Białe szwy, Rękawy w paski, Biała czapka
Camelot Sekwencja główna Astrologia
2011
Ciemny niebieski Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Fioletowy, złoty warkocz, szkarłatne rękawy, czarna aksamitna czapka, złote frędzle
Dla mnie Treasure Beach Carlton House
2010-2001
2010
Zielone, różowe szarfy, białe rękawy Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Królewski niebieski
Siła robocza Od pierwszego wejrzenia Rewilding
2009
Żółta, fioletowa czapka, żółta gwiazda Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Królewski niebieski, pomarańczowy dysk, rękawy w paski, pomarańczowa czapka
Morze Gwiazdy Sława i chwała Masterofthehorse
2008
Szmaragdowozielone, czarne szewrony na rękawach Bladoniebieska, biało-żółta czapka w kratę Czarne, białe rękawy, czerwona czapka, czarna gwiazda
Nowe podejście Tartan Bearer Casual Conquest
2007
Na rękawach ciemnozielone, beżowe gwiazdki Fioletowe, białe szwy, rękawy w paski, fioletowa czapka Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski
Upoważniony Eagle Mountain Aqaleem
2006
Rękawy w fioletowo-fioletowo-białą kratkę, biała czapka Granatowe, białe rękawy i czapka Ciemny niebieski
Sir Percy Dragon Dancer Dylan Thomas
2005
Białe, granatowe naramienniki i czapka Królewski niebieski, pomarańczowy dysk, rękawy i czapka w paski Królewski niebieski
Motywator Spacerować w parku Dubawi
2004
Bladoniebieska, biało-żółta czapka w kratę Królewski niebieski Szary, czerwony krzyż lotaryński, rękawy z kopertą, czapka z ćwiartką
North Light Praworządność Niech lew ryczy
2003
Królewski błękit, żółty jodełka, żółta czapka, królewskie niebieskie plamki Ciemny niebieski ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka
Kris Kin Wielki Gatsby Alamshar
2002
Królewski niebieski, pomarańczowy dysk, rękawy i czapka w paski Ciemny niebieski Królewski niebieski
Wysoki Chaparral Hawk Wing Moon Ballad
2001
Ciemny niebieski Bladoniebieska, biało-żółta czapka w kratę Królewski niebieski
Galileo Golan Tobougg
2000-1991
2000
ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy
Sinndar Sakhee Beat Hollow
1999
Białe, jasnozielone paski, jasnozielona czapka ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka Królewski błękit, żółty jodełka, żółta czapka, królewskie niebieskie plamki
Przysięga Daliapour Pokonaj wszystkich
1998
Żółte, duże czarne plamki i cętki na kapeluszu Królewski błękit, biała czapka Jasnoniebieska, szmaragdowozielona gwiazda, szmaragdowozielona czapka, jasnoniebieska gwiazda
Wysoki wzrost City Honors Strzałka graniczna
1997
Biały, żółty obręcz i naramienniki Czerwono-granatowy (ćwiartowany), białe rękawy, czarna czapka Szmaragdowozielony, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, czerwona czapka, białe plamki
Benny The Dip Srebrny Patriarcha Romanow
1996
Różowe, szmaragdowozielone pagony i naramienniki, czapka z obręczą Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy Bordowy, białe rękawy, bordowa czapka, biała gwiazda
Shaamit Dushyantor Shantou
1995
Rękawy w jasnozielony, biały jodełkę, w paski Bordowe, białe rękawy, biała czapka Biała, szmaragdowozielona obręcz, białe rękawy, biała czapka
Lammtarra Tamure Przedstawianie
1994
Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski Bordowe, białe rękawy, biała czapka Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki
Erhaab King's Theatre Pułkownik Collins
1993
Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy Królewski błękit, biały jodełka, biała czapka, królewskie niebieskie plamki Ciemnozielony, biały jodełka i rękawy, biała czapka, czarna gwiazda
Głównodowodzący Sędzia niebieski Blues Traveler
1992
Białe, jasnoniebieskie naramienniki, ćwiartkowa czapka Puste pudełko w kolorze białym, błękitnym, diabolo na rękawach, niebieska czapka Pomarańczowe, czarne pagony, rękawy w czarno-pomarańczowe paski, czarna czapka, pomarańczowa gwiazda
Dr Devious St Jovite Silver Wisp
1991
Ciemnozielony Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski Białe, czerwone pasy krzyżowe, rękawy z pętlą, biała czapka
Hojny Marju Gwiazda Gdańska
1990-1981
1990
Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski
Poszukiwanie sławy Blue Stag Elmaamul
1989
Królewski błękit, białe pagony, czapka w paski Brązowy bóbr, paski i czapka w kolorze zielonego klonu Jasnozielone, granatowe rękawy z kopertą, czapka w paski
Nashwan Terimon Cacoethes
1988
Zielone, czekoladowe obręcze, czekoladowa czapka Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka
Kahyasi Burza lodowcowa Doyoun
1987
Żółte, czarne plamki, żółte rękawy i czapka Czekoladowy, złoty warkocz i rękawy, ćwiartowana czapka Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy
Punkt odniesienia Mile widziane Bellotto
1986
Zielone, czerwone pagony, zielona czapka Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy Żółte, niebieskie romby na korpusie, żółta skuwka, niebieskie plamki
Shahrastani Taniec odważny Mashkour
1985
Morela Granatowe, jasnoniebieskie paski krzyżowe, rękawy w paski, biała czapka Zielone, różowe szarfy i czapka, białe rękawy
Kotwica poślizgu Stowarzyszenie prawnicze Damister
1984
Żółte, niebieskie romby, żółte rękawy, biała czapka, niebieskie plamki Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki Czarno-żółte romby, czerwono-żółta czapka z obręczą
Secreto El Gran Senor Mighty Flutter
1983
Czekoladowy, złoty warkocz i rękawy, ćwiartowana czapka Szkarłatna, szkarłatna czapka z granatową obręczą Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki
Teenoso Zamek Carlingford Shearwalk
1982
Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki Królewski niebieski, biały chevron, jasnoniebieska czapka Zielono-czerwone naramienniki i czapka
złote runo Dotykając drewna Silver Hawk
1981
ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka Czarny, złoty krzyż i naszywka na skuwce Saxe niebieski, czarny kołnierzyk, czapka w kratę
Shergar Błysk złota Scyntylujące powietrze
1980-1971
1980
Jasnoniebieskie, szkarłatne plamki, jasnoniebieska czapka Wiśnia, czarna szarfa, wiesiołek i biała ćwiartka czapka Pomarańczowy, czarny obręcz, ciemnozielona czapka
Henbit Mistrzu Willie Rankin
1979
Bladoniebiesko-żółto-biała czapka w kratkę Ciemnozielone, czarne rękawy w kształcie koła, czapka z daszkiem Fioletowy, białe rękawy, czarna czapka, złoty chwost
Troy Dickens Hill Northern Baby
1978
Jasnoniebieski, czekoladowe rękawy, czapka w kształcie koła Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki Czerwono-żółto-białe rękawy i czapka z obręczą
Shirley Heights Hawaiian Sound Reszta Man
1977
Szmaragdowozielone, rękawy w kolorze królewskiego błękitu, biała czapka, szmaragdowozielone plamki Zielono-żółte obręcze, żółte rękawy, ćwiartkowa czapka ZIELONY, czerwone pagony, zielona czapka
Minstrel Hot Grove Rumieniąc się pan młody
1976
Jasnozielona i ciemnozielona kratka, jasnozielone rękawy, biała czapka Brązowy bóbr, paski i czapka w kolorze zielonego klonu Czerwone, białe rękawy, czarno-biała ćwiartkowa czapka
Empery Relkino Owies
1975
Ciemnoniebieski, żółty obręcz, opaski i cętki na czapce Jasno-ciemnozielona kratka, jasnozielone rękawy, biała czapka Cytrynowy, granatowy romb i rękawy
Grundy Szlachetny Hunza Dancer
1974
Rękawy w kolorze różowym, czarnym Biały, szkarłatny V i nasadka Obręcz i czapka w czarno-biały jodełkę
Śnieżny rycerz Cesarski Książę Giacometti
1973
Łososiowy róż, szare rękawy, ćwiartkowa czapka Królewski błękit, biały obręcz na korpusie, czapka w paski Czekoladowy, złoty warkocz i rękawy, ćwiartowana czapka
Morston Cavo Doro Freefoot
1972
Płowa, brązowe rękawy, ćwiartkowa czapka, brązowy pompon Królewski błękit, złoty pas i rękawy Białe, czerwone gwiazdki na korpusie, niebieska czapka
Roberto Rheingold Pentland Firth
1971
Czarny, złoty krzyż, mankiety i naszywka na czapce Wiśnia, czarne rękawy i czapka Czarno-żółta (przepołowiona), rękawy odwrócone, czapka w kształcie koła
Mill Reef Lipa Irish Ball
1970-1961
1970
Forest Green, żółte rękawy, szkarłatna szarfa Kanarkowożółty, czekoladowe rękawy i czapka Obręcze biało-czekoladowe, biała czapka
Niżyńskiego Gyr Stintino
1969
Łososiowy róż, szare rękawy, ćwiartkowa czapka Emerald Green i Royal Blue (przepołowione w poziomie), rękawy w kolorze chabrowym, czapka z ćwiartką Żółte, zielone rękawy, żółte naramienniki, zielona czapka
Blakeney Szewc Prince Regent
1968
Czekolada, bladoniebieskie obręcze i czapka Czarna, szkarłatna czapka Szare, różowe rękawy, czapka w kratę
Sir Ivor Connaught Góra Athos
1967
Czarna, szkarłatna czapka Forest Green, żółte rękawy, szkarłatna szarfa Bladoniebieska, żółto-biała kratka
Pałac Królewski Ribocco Tarcza do rzutek
1966
Zielono-żółty (przepołowiony), odwrócone rękawy, żółta czapka Szampan, mandarynkowe paski i czapka Złote, czarne rękawy i ukośne paski, czarna czapka, złoty diament
Charlottown Pretendre Czarny książę II
1965
Zielona, ​​czarna czapka Pudrowoniebieskie i szkarłatne obręcze, pudrowo-niebieska czapka ze szkarłatnymi plamami Żółte, czarne plamki, żółte rękawy i czapka
Ptak morski Meadow Court Mówię
1964
Czarne, zielone rękawy w kształcie koła, złota gwiazda, zielona czapka Forest Green, żółte rękawy, szkarłatna szarfa Żółta, niebieska szarfa, niebieskie rękawy z żółtymi plamkami i mankietami, niebieska czapka
Święty Mikołaj Indiana Dyletant
1963
Szara, różowa czapka Szarfa granatowa, czerwono-jasnoniebieska, czapka biała Biały, szarfy i czapka w kratę Robertson
Relko Kupiec Venturer Ragusa
1962
Czekolada, niebieskie obręcze i czapka Pomarańczowa, szara czapka Białe, czerwone obręcze, białe rękawy i czapka
Ostróżka Arcor Le Cantilien
1961
Jasnoniebieskie, szkarłatne plamy Biało-czerwone obręcze, białe rękawy i czapka Złoto i błękit królewski przepołowione (poziomo), niebieska czapka
Psidium Dicta Drake Pardao
1960-1951
1960
Obręcze i rękawy w kolorze pawiego błękitu ze starego złota Czarny i płomień (przepołowiony), odwrócone rękawy i czapka Szmaragdowo zielony, złoty warkocz i chwost na czapce
St Paddy Alcaeus Kythnos
1959
Szkarłatno-biały (ćwiartowany) = Szkarłatno-biały (przepołowiony), odwrócone rękawy i tył, ćwiartowana czapka Obręcze biało-czekoladowe, biała czapka Czapka granatowo-żółta
Partia Fidalgo Szantung
1958
Obręcze i rękawy w kolorze pawiego błękitu ze starego złota Szmaragdowo zielony, czarne romby, pomarańczowa czapka Jasnoniebieskie, szkarłatne plamy
Ciężko jeździł Paddy's Point Nagami
1957
Obręcze i rękawy w kolorze pawiego błękitu ze starego złota Biała, czerwona staroangielska „B”, mankiety, czapka i rękawy w paski, czarne naramienniki Granatowe, jasnoniebieskie paski krzyżowe, granatowe rękawy, biała czapka
Crepello Ballymoss Fajka pokoju
1956
Królewski błękit, białe szwy, białe rękawy i czapka Żółte, jasnoniebieskie pasy krzyżowe, granatowe rękawy, żółta czapka Zielone, czerwone szwy i czapka
Lavandin Montaval Roistar
1955
Białe, czerwone obręcze, białe rękawy i czapka Zielone, czerwone szwy i czapka Czarna, biała czapka
Phil Drake Panaslipper Akropol
1954
Czarno-szare paski, ćwiartkowa czapka, jasnoniebieska szarfa Zielone, różowe obręcze, zielone rękawy, ćwiartkowa czapka Obręcz i czapka w kolorze białym, czarnym
Nie poddawaj się Arabska noc Darius
1953
Obręcze i rękawy w kolorze pawiego błękitu ze starego złota Fioletowy, złoty warkocz, szkarłatne rękawy, czarna aksamitna czapka, złote frędzle Czerwono-białe paski, czerwona czapka
Pinza Aureola Różowy Koń
1952
Obręcze zielone i czekoladowe, czapka z czekolady Królewski błękit i wiesiołek (ćwiartowane), rękawy z wiesiołka, niebieska czapka Szara, różowa czapka
Tulyar Gay Time Faubourg
1951
Zielone, czerwone szwy i czapka Czarna, biała szarfa i rękawy, złota czapka Niebiesko-biały (przepołowiony), czerwone rękawy, biała czapka
Arctic Prince Siostrzeniec Sybil Skrzynka sygnału
1950-1946
1950
Pomarańczowa, szara czapka Białe, czerwone plamy, czarna czapka Zielono-żółty (przepołowiony), odwrócone rękawy, żółta czapka
Galcador Książę Simon Podwójne zaćmienie
1949
Cerise, białe obręcze, niebieskie rękawy, biała czapka Białe, wiśniowe obręcze, białe rękawy i czapka Czarna, biała czapka
Chmura Amour Drake Ogon jaskółki
1948
Obręcze zielone i czekoladowe, czapka z czekolady Białe obręcze typu ceise, białe rękawy i czapka Obręcze zielone i czekoladowe, czapka z czekolady
Moja miłość Royal Drake Noor
1947
Biała, czarna obręcz, białe rękawy i czapka Obręcze zielone i czekoladowe, czapka z czekolady Jasna terakota, szkarłatne jodełki i czapka
Poławiacz pereł Migoli Sayajirao
1946
Zielone, różowe obręcze, zielone rękawy, ćwiartkowa czapka Czarna, biała czapka Biały, szkarłatny V i nasadka
Samolotowy Prąd Zatokowy Radioterapia
 

Dokumentacja

Wiodący dżokej (9 zwycięstw)

  • Lester Piggott - Never Say Die (1954), Crepello (1957), St. Paddy (1960), Sir Ivor (1968), Niżyński (1970), Roberto (1972), Empery (1976), The Minstrel (1977), Teenoso (1983)

Wiodący trener (8 zwycięstw)

  • Aidan O'Brien - Galileo (2001), High Chaparral (2002), Camelot (2012), Władca świata (2013), Australia (2014), Wings of Eagles (2017), Anthony Van Dyck (2019), Serpentine ( 2020)

Wiodący właściciel (9 zwycięstw): (obejmuje współwłasność)

  • Sue Magnier , Michael Tabor - Galileo (2001), High Chaparral (2002), Pour Moi (2011), Camelot (2012), Władca świata (2013), Australia (2014), Wings of Eagles (2017), Anthony Van Dyck (2019), Serpentine (2020)

Tamy dwóch zwycięzców

Inne zapisy

  • Najszybszy czas zwycięstwa (w Epsom) - 2 min 31,33 s, siła robocza (2010)
  • Najszerszy margines wygranej - 10 długości, Shergar (1981)
  • Zwycięzcy z największymi szansami - Jeddah (1898), Signorinetta (1908), Aboyeur (1913), 100/1
  • Zwycięzca z najniższym kursem - Ladas (1894), 2/9
  • Większość biegaczy - 34 (1862)
  • Najmniej biegaczy - 4 (1794)

Zwycięzcy

Rok
Zwycięzca
Oszukać
Trener
Właściciel
Dist.
Czas
1780 Diomed Sam Arnull R. Teasdale Sir Charles Bunbury
1781 Młode zaćmienie Charles Hindley Dennis O'Kelly
1782 Morderca Sam Arnull Frank Neale 3. hrabia Egremont
1783 Saltram Charles Hindley Frank Neale John Parker
1784 Serjeant John Arnull Dennis O'Kelly
1785 Aimwell Charles Hindley John Pratt 1. hrabia Clermont
1786 szlachetny J. White Frank Neale Tommy Panton
1787 Sir Peter Teazle Sam Arnull Saunders 12.hrabia Derby
1788 Sir Thomas William South Frank Neale książę Walii
1789 Wieżowiec Sam Chifney Matt Stephenson 5.książę Bedford
1790 Rhadamanthus John Arnull John Pratt 1. hrabia Grosvenor
1791 Chętny Matt Stephenson Matt Stephenson 5.książę Bedford
1792 John Bull Frank Buckle John Pratt 1. hrabia Grosvenor
1793 Woskowy Bill Clift Robert Robson Sir Ferdinand Poole
1794 Daedalus Frank Buckle John Pratt 1. hrabia Grosvenor
1795 Rozłóż Eagle Anthony Wheatley Richard Prince Sir Frank Standish
1796 Didelot John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1797 Colt użytkownika Fidget John Singleton Jr. Matt Stephenson 5.książę Bedford
1798 Sir Harry Sam Arnull Frank Neale Joseph Cookson
1799 Arcyksiążę John Arnull Richard Prince Sir Frank Standish
1800 Mistrz Bill Clift Tom Perren Christophera Wilsona
1801 Eleanor John Saunders J. Frost Sir Charles Bunbury
1802 Tyran Frank Buckle Robert Robson 3. książę Grafton
1803 Tak samo Bill Clift John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1804 Hannibal Bill Arnull Frank Neale 3. hrabia Egremont
1805 Kardynał Beaufort Dennis Fitzpatrick Dixon Boyce 3. hrabia Egremont
1806 Paryż John Shepherd Richard Prince 3. Baron Foley
1807 Wybór John Arnull Dixon Boyce 3. hrabia Egremont
1808 Patelnia Frank Collinson John Lonsdale Sir Hedworth Williamson
1809 Papież Tom Goodisson Robert Robson 3. książę Grafton 00.25 nk
1810 Fiszbin Bill Clift Robert Robson 3. książę Grafton
1811 Fantom Frank Buckle James Edwards Sir John Shelley 00.125 hd
1812 Octavius Bill Arnull Dixon Boyce Robert Ladbroke 00.125 hd
1813 Smolensko Tom Goodisson Kucanie Sir Charles Bunbury 01.00 1
1814 Blucher Bill Arnull Dixon Boyce 2. Baron Stawell
1815 Wąs Tom Goodisson Robert Robson 4. książę Grafton 00.0625 shd
1816 Książę Leopold Will Wheatley William Butler książę Yorku 00,50 ½
1817 Azor Jem Robinson Robert Robson John Payne
1818 Sam Sam Chifney Jr. William Chifney Thomas Thornhill 00,75 ¾
1819 Tejrezjasz Bill Clift Richard Prince 4. książę Portland 00.25 nk
1820 Marynarz Sam Chifney Jr. William Chifney Thomas Thornhill 02 2
1821 Gustavus Sam Day Kucanie John Hunter 00,50 ½
1822 Mojżesz Tom Goodisson William Butler książę Yorku 00.125 hd
1823 Emilius Frank Buckle Robert Robson John Udny 01 1
1824 Cedric Jem Robinson James Edwards Sir John Shelley
1825 Middleton Jem Robinson James Edwards 5. hrabia Jersey
1826 Piesek salonowy George Dockeray R. Stephenson 3. hrabia Egremont
1827 Mameluke Jem Robinson James Edwards 5. hrabia Jersey
1828 Cadland Jem Robinson Dixon Boyce 5.książę Rutland 00 dh
1829 Frederick John Forth John Forth William Gratwicke 00.125 hd
1830 Priam Sam Day William Chifney William Chifney 02 2
1831 Spaniel Will Wheatley J. Rogers Wicehrabia Lowther
1832 St. Giles Bill Scott J. Webb Robert Ridsdale 02 2
1833 Niebezpieczny Jem Chapple Isaac Sadler Isaac Sadler 01 1
1834 Pełnomocnik Patrick Conolly George Payne Stanlake Batson 02 2
1835 Mündig Bill Scott John Scott John Bowes 00.25 nk
1836 Bay Middleton Jem Robinson James Edwards 5. hrabia Jersey 02 2
1837 Fosfor George Edwards nieznany z nazwiska Lord Berners 00.25 nk
1838 Amato Jem Chapple Ralph Sherwood Sir Gilbert Heathcote
1839 Bloomsbury Sim Templeman William Ridsdale William Ridsdale 01 1
1840 Little Wonder William Macdonald John Forth David Robertson 01 1
1841 Koronacja Patrick Conolly Ben Painter Abraham Rawlinson 03 3
1842 Attila Bill Scott John Scott George Anson 02 2
1843 Cotherstone Bill Scott John Scott John Bowes 02 2
1844 Orlando Nat Flatman W. Cooper Jonathan Peel
1845 Wesoły monarcha Foster Bell John Forth William Gratwicke 01 1
1846 Pyrrhus pierwszy Sam Day John Day John Gully 00.25 nk 175 2:55
1847 Kozak Sim Templeman John Day TH Pedley 01 1 172 2:52
1848 Komża Sim Templeman John Kent Jr. 3. wicehrabia Clifden 00.25 nk 168 2:48
1849 Latający Holender Charles Marlow John Fobert 13. hrabia Eglinton 00.1875 snk 180 3:00
1850 Voltigeur Praca Marson Robert Hill 2. hrabia Zetland 01 1 170 2:50
1851 Teddington Praca Marson Alec Taylor Sr. Sir Joseph Hawley 02 2 171 2:51
1852 Daniel O'Rourke Frank Butler John Scott John Bowes 00,50 ½ 182 3:02
1853 Zachodnia Australia Frank Butler John Scott John Bowes 00.25 nk 175 2:55
1854 Andover Alfred Day John Day John Gully 01 1 172 2:52
1855 Wild Dayrell Robert Sherwood John Rickaby Francis Popham 01 1 174 2:54
1856 Ellington Tom Aldcroft Tom Dawson Octavius ​​Vernon Harcourt 01 1 184 3:04
1857 Blink Bonny Jack Charlton William I'Anson William I'Anson 00.25 nk 165 2:45
1858 Beadsman John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 01 1 174 2:54
1859 Musjid John Wells George Manning Sir Joseph Hawley 00.5 ½ 179 2:59
1860 Thormanby Harry Custance Mathew Dawson James Merry 01.5 175 2:55
1861 Kettledrum Ralph Bullock G. Oates Charles Towneley 01 1 165 2:45
1862 Caractacus John Parsons Robert Smith Charles Snewing 00.25 nk 165 2:45
1863 Makaron Tom Chaloner James Godding Richard Naylor 00.125 hd 170 2:50
1864 Blair Athol Jim Snowden William I'Anson William I'Anson 02 2 163 2:43
1865 Gladiateur Harry Grimshaw Tom Jennings, Sr. Frédéric de Lagrange 02 2 166 2:46
1866 Lord Lyon Harry Custance James Dover Richard Sutton 00.125 hd 170 2:50
1867 Pustelnik John Daley G. Bloss Henry Chaplin 00.25 nk 162 2:42
1868 Niebieska suknia John Wells John Porter Sir Joseph Hawley 00.5 ½ 163 2:43
1869 Pretendent John Osborne Jr. Tom Dawson John Johnstone 00.0625 shd 172 2:52
1870 Kingcraft Tom French Mathew Dawson 6. wicehrabia Falmouth 04 4 165 2:45
1871 Favonius Tom French Joseph Hayhoe Mayer A. de Rothschild 01.5 170 2:50
1872 Cremorne Charlie Maidment Williama Gilberta Henry Savile 00.125 hd 165 2:45
1873 Doncaster Fred Webb Robert Peck James Merry 01.50 170 2:50
1874 George Frederick Harry Custance Tom Leader WS Cartwright 02 2 166 2:46
1875 Galopin Jack Morris John Dawson Gusztáv Batthyány 01 1 168 2:48
1876 Kisber Charlie Maidment Joseph Hayhoe Alexander Baltazzi 05 5 164 2:44
1877 Silvio Fred Archer Mathew Dawson 6. wicehrabia Falmouth 00.5 ½ 170 2:50
1878 Sefton Harry Constable Alec Taylor Sr. William Stirling Crawfurd 01.5 176 2:56
1879 Sir Bevys George Fordham Joseph Hayhoe Lionel de Rothschild 00,75 ¾ 182 3:02
1880 Bend Or Fred Archer Robert Peck 1. książę Westminsteru 00.125 hd 166 2:46
1881 Irokezi Fred Archer Jacob Pincus Pierre Lorillard IV 00.25 nk 170 2:50
1882 Shotover Tom Cannon, Sr. John Porter 1. książę Westminsteru 00,75 ¾ 165 2:45
1883 St. Blaise Charles Wood John Porter Sir Frederick Johnstone 00.125 hd 168 2:48
1884
( dh )
Harvester
St. Gatien
Sam Loates
Charles Wood
James Jewitt
Robert Sherwood
Sir J. Willoughby
Jack Hammond
00 dh 166 2:46
1885 Melton Fred Archer Mathew Dawson 20. Baron Hastings 00.125 hd 164 2:44
1886 Ormonde Fred Archer John Porter 1. książę Westminsteru 01.5 165 2: 45,6
1887 Wesołych Hampton John Watts Martin Gurry George Alexander Baird 04. 4 163 2:43
1888 Ayrshire Fred Barrett George Dawson 6-ty książę Portland 02 2 163 2:43
1889 Donovan Tommy Loates George Dawson 6-ty książę Portland 01.50 164 2:44
1890 Sainfoin John Watts John Porter James Miller 00,75 ¾ 169 2:49
1891 Wspólny George Barrett John Porter Sir Frederick Johnstone 02 2 176 2:56
1892 Sir Hugo Fred Allsopp Tom Wadlow 3. hrabia Bradford 00,75 ¾ 164 2:44
1893 Klej rybi Tommy Loates James Jewitt Harry McCalmont 01.5 163 2:43
1894 Ladas John Watts Mathew Dawson 5. hrabia Rosebery 01.5 165 2:45
1895 Sir Visto Sam Loates Mathew Dawson 5. hrabia Rosebery 00,75 ¾ 163 2:43
1896 Persymona John Watts Richard Marsh książę Walii 00.25 nk 162 2:42
1897 Galtee More Charles Wood Sam Darling John Gubbins 02 2 164 2:44
1898 Jeddach Otto Madden Richard Marsh James Larnach 00,75 ¾ 167 2:47
1899 Latający lis Morny Cannon John Porter 1. książę Westminsteru 02 2 162 2:42
1900 Diamentowa biuteria Herbert Jones Richard Marsh książę Walii 00.5 ½ 162 2:42
1901 Volodyovski Lester Reiff John Huggins William C. Whitney 00,75 ¾ 160,8 2: 40,8
1902 Ard Patrick Skeets Martin Sam Darling John Gubbins 03 3 162,2 2: 42,2
1903 Rock Sand Danny Maher George Blackwell James Miller 02 2 162,8 2: 42,8
1904 St. Amant Kempton Cannon Alfred Hayhoe Leopold de Rothschild 03 3 165,4 2: 45,4
1905 Cyceron Danny Maher Percy Peck 5. hrabia Rosebery 00,75 ¾ 159,8 2: 39,6
1906 Mięta Danny Maher Peter Gilpin Major Eustace Loder 01.50 156,8 2: 36,8
1907 Lub przez John Reiff Fred McCabe Richarda Crokera 02 2 164 2:44
1908 Signorinetta Billy Bullock Edoardo Ginistrelli Edoardo Ginistrelli 02 2 159,8 2: 39,8
1909 Minoru Herbert Jones Richard Marsh Król Edward VII 00.0625 shd 162,7 2: 42,7
1910 Lemberg Bernard Dillon Alec Taylor Jr. Alfred Cox 00.25 nk 155,2 2: 35,2
1911 Gwiazda słoneczna George Stern Charles Morton Jack Barnato Joel 02 2 156,8 2: 36,8
1912 Tagalie John Reiff Dawson Waugh Walter Raphael 04 4 158,8 2: 38,8
1913 Aboyeur Edwin Piper Tom Lewis Alan Cunliffe 00.25 nk 157,6 2: 37,6
1914 Durbar Matt McGee Tom Murphy Herman Duryea 03 3 158,4 2: 38,4
1915 Pommern Steve Donoghue Charles Peck Solomon Joel 02 2 152,6 2: 32,6
1916 Fifinella Joe Childs Dick Dawson Sir Edward Hulton 00.25 nk 156,6 2: 36,6
1917 Gay Crusader Steve Donoghue Alec Taylor Jr. Alfred Cox 04 4 160,6 2: 40,6
1918 Gainsborough Joe Childs Alec Taylor Jr. Lady James Douglas 01.5 153,2 2: 33,2
1919 Wielka parada Fred Templeman Frank Barling 1. Baron Glanely 00.5 ½ 155,8 2: 35,8
1920 Spion Kop Frank O'Neill Peter Gilpin Giles Loder 02 2 154,8 2: 34,8
1921 Humorysta Steve Donoghue Charles Morton Jack Barnato Joel 00.25 nk 156,2 2: 36,2
1922 Kapitanie Cuttle Steve Donoghue Fred Darling 1. Baron Woolavington 04 4 154,6 2: 34,6
1923 Papirus Steve Donoghue Bazylia Jarvis Ben Irish 01 1 158 2:38
1924 Sansovino Tommy Weston George Lambton 17. hrabia Derby 06 6 166 2:46
1925 Manna Steve Donoghue Fred Darling Henry E. Morriss 08 8 160,6 2: 40,6
1926 Coronach Joe Childs Fred Darling 1. Baron Woolavington 05 5 167,8 2: 47,8
1927 Zadzwoń do chłopca Charlie Elliott John E. Watts Frank Curzon 02 2 154,4 2: 34,4
1928 Felstead Harry Wragg Ossie Bell Sir Hugo Cunliffe-Owen 01.5 154,8 2: 34,8
1929 Trigo Joe Marshall Dick Dawson William Barnett 01.5 156,4 2: 36,4
1930 Blenheim Harry Wragg Dick Dawson Aga Khan III 01 1 158,2 2: 38,2
1931 Kameroński Freddie Fox Fred Darling Arthur Dewar 00,75 ¾ 156,6 2: 36,6
1932 Piąty kwietnia Fred Lane Tom Walls Tom Walls 00,75 ¾ 163,2 2: 43,2
1933 Hyperion Tommy Weston George Lambton 17. hrabia Derby 04 4 154 2:34
1934 Windsor Lad Charles Smirke Marcus Marsh Maharaja Sir Vijaysinhji z Rajpipla 01 1 154 2:34
1935 Bahram Freddie Fox Frank Butters Aga Khan III 02 2 156 2:36
1936 Mahmoud Charles Smirke Frank Butters Aga Khan III 03 3 153,8 2: 33,8
1937 Południowe słońce Michael Beary Fred Butters Lettice Mary Miller 01.5 157,6 2: 37,6
1938 Bois Roussel Charlie Elliott Fred Darling Peter Beatty 04 4 159,2 2: 39,2
1939 Niebieski Piotr Eph Smith Jack Jarvis 6. hrabia Rosebery 04 4 156,8 2: 36,8
1940 Pont l'Eveque Sam Wragg Fred Darling Fred Darling 03 3 150,8 2: 30,8
1941 Owen Tudor Billy Nevett Fred Darling C. Macdonald-Buchanan 01.5 152 2:32
1942 Watling Street Harry Wragg Walter Earl 17. hrabia Derby 00.25 nk 149,6 2: 29,6
1943 Prosta oferta Tommy Carey Walter Nightingall Dorothy Paget 00.125 hd 150,4 2: 30,4
1944 Ocean Swell Billy Nevett Jack Jarvis 6. hrabia Rosebery 00.25 nk 151 2:31
1945 Dante Billy Nevett Matthew Peacock Sir Eric Ohlson 02 2 146,6 2: 26,6
1946 Samolotowy Tommy Lowrey Dick Perryman John E. Ferguson 01 1 154,6 2: 44,6
1947 Poławiacz pereł Georges Bridgland Percy Carter Baron Geoffroy de Waldner 04 4 158,4 2: 38,4
1948 Moja miłość Rae Johnstone Richarda Carvera Aga Khan III / Volterra 01.5 160 2:40
1949 Chmura Charlie Elliott George Colling Marion Glenister 00.125 hd 162 2:42
1950 Galcador Rae Johnstone Charles Semblat Marcel Boussac 00.125 hd 156,8 2: 36,8
1951 Arctic Prince Chuck Spares Willie Stephenson Joseph McGrath 06 6 159,4 2: 39,4
1952 Tulyar Charles Smirke Marcus Marsh Aga Khan III 00,75 ¾ 156,4 2: 36,4
1953 Pinza Sir Gordon Richards Norman Bertie Sir Victor Sassoon 04 4 155,6 2: 35,6
1954 Nie poddawaj się Lester Piggott Joseph Lawson Robert Sterling Clark 02 2 155,8 2: 35,8
1955 Phil Drake Freddie Palmer François Mathet Suzy Volterra 02 2 159,8 2: 39,8
1956 Lavandin Rae Johnstone Alec Head Pierre Wertheimer 00.25 nk 156,4 2: 36,4
1957 Crepello Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon 01.5 155,4 2: 35,4
1958 Ciężko jeździł Charles Smirke Mick Rogers Sir Victor Sassoon 05 5 161,2 2: 41,2
1959 Partia Harry Carr Cecil Boyd-Rochfort Sir Humphrey de Trafford 01.5 156,0 2: 36,0
1960 St. Paddy Lester Piggott Noel Murless Sir Victor Sassoon 03 3 155,8 2: 35,8
1961 Psidium Roger Poincelet Harry Wragg Etti Plesch 02 2 156,4 2: 36,4
1962 Ostróżka Neville Sellwood Vincent O'Brien Raymond R. Guest 02 2 157,6 2: 37,6
1963 Relko Yves Saint-Martin François Mathet François Dupré 06 6 159,4 2: 39,4
1964 Święty Mikołaj Scobie Breasley Mick Rogers John Ismay 01 1 161,98 2: 41,98
1965 Ptak morski Pat Glennon Etienne Pollet Jean Ternynck 02 2 158,41 2: 38,41
1966 Charlottown Scobie Breasley Gordon Smyth Lady Zia Wernher 00.25 nk 157,63 2: 37,63
1967 Pałac Królewski George Moore Noel Murless Jim Joel 02.5 158,36 2: 38,36
1968 Sir Ivor Lester Piggott Vincent O'Brien Raymond R. Guest 01.5 158,73 2: 38,73
1969 Blakeney Ernie Johnson Arthur Budgett Arthur Budgett 01 1 160,30 2: 40,30
1970 Niżyńskiego Lester Piggott Vincent O'Brien Charles W. Engelhard Jr. 02.5 154,68 2: 34,68
1971 Mill Reef Geoff Lewis Ian Balding Paul Mellon 02 2 157,14 2: 37,14
1972 Roberto Lester Piggott Vincent O'Brien John W. Galbreath 00.0625 shd 156.09 2: 36.09
1973 Morston Edward Hide Arthur Budgett Arthur Budgett 00.5 ½ 155,92 2: 35,92
1974 Śnieżny rycerz Brian Taylor Peter Nelson Sharon Phillips 02 2 155.04 2: 35.04
1975 Grundy Pat Eddery Peter Walwyn Carlo Vittadini 03 3 155,35 2: 35,35
1976 Empery Lester Piggott Maurice Zilber Nelson Bunker Hunt 03 3 155,69 2: 35,69
1977 Minstrel Lester Piggott Vincent O'Brien Robert Sangster 00.25 nk 156,44 2: 36,44
1978 Shirley Heights Greville Starkey John Dunlop 2. hrabia Halifax 00.125 hd 155,30 2: 35.30
1979 Troy Willie Carson Dick Hern Sobell / Weinstock 07 7 156,59 2: 36,59
1980 Henbit Willie Carson Dick Hern Etti Plesch 00.5 ½ 154,77 2: 34,77
1981 Shergar Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV 10 10 164,21 2: 44,21
1982 złote runo Pat Eddery Vincent O'Brien Robert Sangster 03 3 154,27 2: 34,27
1983 Teenoso Lester Piggott Geoff Wragg Eric Moller 03 3 169.07 2: 49,07
1984 Secreto Christy Roche David O'Brien Luigi Miglietti 00.0625 shd 159.12 2: 39.12
1985 Kotwica poślizgu Steve Cauthen Henry Cecil Lord Howard de Walden 07 7 156,23 2: 36,23
1986 Shahrastani Walter Swinburn Michael Stoute Aga Khan IV 00.5 ½ 157,13 2: 37,13
1987 Punkt odniesienia Steve Cauthen Henry Cecil Louis Freedman 01.5 153,90 2: 33,90
1988 Kahyasi Ray Cochrane Luca Cumani Aga Khan IV 01.5 153,84 2: 33,84
1989 Nashwan Willie Carson Dick Hern Hamdan Al Maktoum 05 5 154,90 2: 34,90
1990 Poszukiwanie sławy Pat Eddery Roger Charlton Khalid Abdullah 03 3 157,26 2: 37,26
1991 Hojny Alan Munro Paul Cole Książę Fahd bin Salman 05 5 154,00 2: 34.00
1992 Dr Devious John Reid Peter Chapple-Hyam Sidney H. Craig 02 2 156,19 2: 36,19
1993 Głównodowodzący Michael Kinane Henry Cecil Khalid Abdullah 03.5 154,51 2: 34,51
1994 Erhaab Willie Carson John Dunlop Hamdan Al Maktoum 01.25 154,16 2: 34,16
1995 Lammtarra Walter Swinburn Saeed bin Suroor Saeed bin M. Al Maktoum 01 1 152,31 2: 32,31
1996 Shaamit Michael Hills William Haggas Khalifa Dasmal 01.25 155.05 2: 35,05
1997 Benny the Dip Willie Ryan John Gosden Landon Knight 00.0625 shd 155,77 2: 35,77
1998 Wysoki wzrost Olivier Peslier Luca Cumani M. Obaid Al Maktoum 00.125 hd 153,88 2: 33,88
1999 Przysięga Kieren Fallon Henry Cecil Thoroughbred Corp. 01.75 157,43 2: 37,43
2000 Sinndar Johnny Murtagh John Oxx Aga Khan IV 01 1 156,75 2: 36,75
2001 Galileo Michael Kinane Aidan O'Brien Magnier / Tabor 03.5 153,27 2: 33,27
2002 Wysoki Chaparral Johnny Murtagh Aidan O'Brien Magnier / Tabor 02 2 159,45 2: 39,45
2003 Kris Kin Kieren Fallon Sir Michael Stoute Saeed Suhail 01 1 153,35 2: 33,35
2004 North Light Kieren Fallon Sir Michael Stoute Ballymacoll Stud 01.5 153,72 2: 33,72
2005 Motywator Johnny Murtagh Michael Bell Royal Ascot Racing Club 05 5 155,69 2: 35,69
2006 Sir Percy Martin Dwyer Marcus Tregoning Anthony Pakenham 00.0625 shd 155,23 2: 35,23
2007 Upoważniony Frankie Dettori Peter Chapple-Hyam Al Homaizi / Al Sagar 05 5 154,77 2: 34,77
2008 Nowe podejście Kevin Manning Jim Bolger Księżniczka Haya z Jordanii 00.5 ½ 156,50 2: 36,50
2009 Morze Gwiazdy Michael Kinane John Oxx Christopher Tsui 01.75 156,74 2: 36,74
2010 Siła robocza Ryan Moore Sir Michael Stoute Khalid Abdullah 07 7 151,33 2: 31,33
2011 Dla mnie Mickael Barzalona André Fabre Magnier / Tabor / Smith 00.125 hd 154,54 2: 34,54
2012 Camelot Joseph O'Brien Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor / 05 5 153,90 2: 33,90
2013 Władca świata Ryan Moore Aidan O'Brien Magnier / Tabor / Smith 01.5 159.06 2: 39.06
2014 Australia Joseph O'Brien Aidan O'Brien Smith , Magnier , Tabor , Khing 01.25 153,63 2: 33,63
2015 złoty Róg Frankie Dettori John Gosden Anthony Oppenheimer 03.50 152,32 2: 32,32
2016 Harzand Pat Smullen Dermot Weld Aga Khan IV 01.5 160.09 2: 40.09
2017 Skrzydła Orłów Padraig Beggy Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor 00,75 ¾ 153,02 2: 33.02
2018 Masar William Buick Charlie Appleby Godolphin 01.5 154,93 2: 34,93
2019 Anthony Van Dyck Seamie Heffernan Aidan O'Brien Smith / Magnier / Tabor 00,50 ½ 153,38 2: 33,38
2020 Serpentynowy Emmet McNamara Aidan O'Brien Tabor / Smith / Magnier 05.50 154,43 2: 34,43

a Zwycięskie dystanse są pokazane w długościach lub krótszych ( dh = dead-heat; shd = short-head; hd = head; snk = short-neck; nk = neck).

    Wojenny wyścig zastępczy w Newmarket

Oś czasu

Amato , 1838 zwycięzca Derby, John Frederick Herring, Sr
Shirley Heights , zwycięzca Derby 1978 przez Boba Demuysera (1920–2003)
  • 1805 : Jeden z koni został sprowadzony przez widza.
  • 1825 : Middleton nigdy nie ścigał się przed ani po wygraniu Derby.
  • 1838 : Amato nigdy nie ścigał się przed ani po wygraniu Derby.
  • 1844 : Oryginalny zwycięzca Running Rein został zdyskwalifikowany, ponieważ w rzeczywistości był niekwalifikującym się czteroletnim koniem o imieniu Machabeusz.
  • 1881 : Iroquois został pierwszym amerykańskim hodowcą, który wygrał nogę brytyjskiej potrójnej korony.
  • 1884 : Wyścig zakończył się śmiertelnym upałem między Harvester a St. Gatien.
  • 1887 : Merry Hampton jest ostatnim koniem, który wygrał Derby bez wcześniejszych zwycięstw.
  • 1894 : Zwycięzca należał do ówczesnego premiera , 5.hrabiego Rosebery .
  • 1901 : Pierwszy rok, w którym użyto mechanicznej bramki startowej.
  • 1909 : Minoru był pierwszym zwycięzcą Derby należącym do panującego monarchy, króla Edwarda VII , który wcześniej dwukrotnie zdobył tytuł Księcia Walii .
  • 1913 : Ulubiony Craganour 6/4, należący do Charlesa B. Ismaya, brata J. Bruce'a Ismaya z Titanica , został zdyskwalifikowany, a wyścig został nagrodzony 100/1 Aboyeura z zewnątrz. Sufrażystka Emily Davison została uderzona przez konia króla Jerzego V , Anmera, zmarła cztery dni później.
  • 1916 : Fifinella , która również wygrała The Oaks , jest ostatnią (od 2017) z sześciu klaczek, które wygrały wyścig. Poprzednie pięć to Eleanor (1801), Blink Bonny (1857), Shotover (1882), Signorinetta (1908), Tagalie (1912).
  • 1921 : Zwycięzca Humorista zmarł dwa tygodnie po wyścigu.
  • 1927 : Pierwsze Derby wyemitowane przez BBC .
  • 1931 : Pierwsza impreza sportowa na świeżym powietrzu kiedykolwiek transmitowana przez telewizję (przez Johna Logie Bairda i jego firmę używającą nadajnika BBC ).
  • 1932 : April the Fifth to ostatni zwycięzca wyszkolony w Epsom .
  • 1946 : Airborne to najnowszy (od 2017) z czterech siwych koni, które wygrały Derby.
  • 1953 : Pinza była jedynym zwycięzcą wyścigu dla dżokeja Sir Gordona Richardsa , po 27 nieudanych próbach.
  • 1960 : Chociaż we wczesnych latach trzydziestych XX wieku miała miejsce eksperymentalna transmisja telewizyjna wyścigu, w tym roku rozpoczęły się regularne relacje telewizyjne z Derby, początkowo zarówno w BBC, jak i ITV .
  • 1967 : Pierwsze stragany startowe.
  • 1989 : Wicemistrz Terimon jest najdłużej wycenianym koniem, który ukończył wyścig w Derby, z kursem 500/1.
  • 1996 : Alex Greaves została pierwszą dżokejką, która wzięła udział w wyścigu. Ukończyła ostatnią z 20 biegaczy na portugalskiej klaczce Lil.
  • 1998 : Ostatnia (od 2019) klaczka, która wzięła udział w konkursie, zdobywczyni 1000 gwinei, Cape Verdi, wystartowała jako faworytka 11/4, ale mogła zająć dopiero dziewiąte miejsce.
  • 2006 : Zwycięska jazda Martina Dwyera na Sir Percym następnie zdobyła nagrodę Lestera w kategorii „Flat Ride of the Year”.
  • 2007 : Autoryzowany zapewnił dżokejowi Frankiemu Dettoriemu swojego pierwszego zwycięzcę w Derby po 14 wcześniejszych próbach.
  • 2008 : Jim Bolger , trener zwycięzcy New Approach , pozostawił konia zgłoszonego do wyścigu „przez pomyłkę”, początkowo nie mając zamiaru biec.
  • 2010 : Siła robocza pobiła rekord Epsom, wygrywając w czasie 2 mln 31,33 s. Poprzednio posiadanym przez Lammtarrę, który ustanowił ją w 1995 r. Na poziomie 2 mln 32,31 s.
  • 2012 : Aidan O'Brien i jego 19-letni syn Joseph zostali pierwszą kombinacją ojciec-syn / trener-dżokej, która wygrała wyścig. Hayley Turner została drugą dżokejką, która wystartowała w wyścigu, na Cavaleiro, kończąc ostatni z dziewięciu koni, które przeszły do ​​pozycji, najniższy wynik od 1907 roku.
  • 2014 : Aidan O'Brien jako pierwszy wyszkolił trzech kolejnych zwycięzców wyścigu.
  • 2017 : Ana O'Brien, córka Aidana, była trzecią dżokejką, która jechała w wyścigu na The Anvil. Zajmując 17. miejsce z 18 biegaczy, została pierwszą kobietą, która pokonała kolejnego biegacza na linię.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Dalsza lektura

  • Church, Michael (1997). The Derby Stakes 1780–1997 . Racing Post Ltd. s. 1–608. ISBN   189874615X .
  • Kościół, Michael (2006). The Derby Stakes - The Complete History - 1780-2006 . Raceform Ltd. s. 1–639. ISBN   1-905153-36-8 .
  • Kościół, Michael (2007). Wykres Derby 1780-2007 . Raceform Ltd. str. 1 A2.
  • Kościół, Michael (2016). Derby Stakes - The Blue Ribbon of the Turf - poprawione i zaktualizowane - 1780–2016 . Raceform Ltd. s. 1–255. ISBN   978-1-910498-92-7 .
  • Mortimer, Roger (1973). Historia stawek Derby . Michael Joseph. s. 1–764.
  • Abelson, Edward; John Tyrrel (1993). The Breedon Book of Horse Racing Records . Breedon Books. s. 49–56. ISBN   1-873626-15-0 .
  • Randall, John; Tony Morris (1985). Wyścigi konne: Rekordy . Guinness Superlatives Ltd. s. 34–43. ISBN   0-85112-446-1 .

Linki zewnętrzne