Mistrzostwa Europy FIBA U20 - FIBA U20 European Championship
Sport | Koszykówka |
---|---|
Założony | 1992 |
Podziały | 2 |
Liczba drużyn | 16 (dział A) |
Kontynent | Europa ( FIBA Europa ) |
Ostatni mistrz (y) |
Izrael (2. tytuł) |
Większość tytułów | Grecja i Serbia (oba 3 tytuły) |
Powiązane konkursy |
FIBA Europa U-16 FIBA Europa U-18 |
Oficjalna strona internetowa | fiba.com/europe/u20 |
FIBA U20 European Championship , wcześniej znany jako Mistrzostw Europy dla mężczyzn '22 i pod” , jest młodzież dla męskiej koszykówki konkurs, który został otwarty z edycji 1992 . Przez edycję 2004 odbywał się co dwa lata, ale od edycji 2005 odbywa się corocznie. Turniej był pierwotnie turniejem do lat 22, ale teraz jest turniejem do lat 20. Obecnymi mistrzami są Izrael .
Począwszy od edycji 2005 B , organizowany jest również turniej dywizji B, który jest drugorzędnym poziomem mistrzostw Europy w koszykówce do lat 20. Od edycji 2013 B trzy najlepsze drużyny w corocznym turnieju Dywizji B awansują do przyszłorocznych Mistrzostw Dywizji A. W ten sposób trzy najsłabsze drużyny Mistrzostw Dywizji A zostaną zdegradowane do przyszłorocznych Mistrzostw Dywizji B.
Dywizja A
Dywizja A to najwyższy poziom mistrzostw Under-20 organizowanych przez FIBA Europe .
Te drużyny zawsze grały w Dywizji A i nigdy nie spadły do Dywizji B:
Wyniki
Stolik medalowy
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Grecja | 3 | 2 | 0 | 5 |
2 | Serbia | 3 | 0 | 1 | 4 |
3 | Hiszpania | 2 | 6 | 7 | 15 |
4 | Litwa | 2 | 3 | 1 | 6 |
5 | Izrael | 2 | 3 | 0 | 5 |
6 | Włochy | 2 | 2 | 1 | 5 |
7 | Słowenia | 2 | 1 | 1 | 4 |
8 | Serbia i Czarnogóra | 2 | 0 | 2 | 4 |
9 | Francja | 1 | 2 | 4 | 7 |
10 | indyk | 1 | 1 | 3 | 5 |
11 | Białoruś | 1 | 0 | 0 | 1 |
Rosja | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Chorwacja | 0 | 1 | 0 | 1 |
Łotwa | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Niemcy | 0 | 0 | 2 | 2 |
Sumy (15 krajów) | 22 | 22 | 22 | 66 |
- Nieistniejące narody kursywą.
Szczegóły udziału
Naród |
1992 |
1994 |
1996 |
1998 |
2000 |
2002 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2021 |
Całkowity |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Austria | 15. | 1 | ||||||||||||||||||||||
Belgia | ósmy | 12. | 16 | ósmy | 14. | Q | 6 | |||||||||||||||||
Białoruś | 1st | 10th | 9th | 14. | 16 | 5 | ||||||||||||||||||
Bośnia i Hercegowina | 19 | 1 | ||||||||||||||||||||||
Bułgaria | 9th | ósmy | 15. | 14. | 15. | 20. | 6 | |||||||||||||||||
Chorwacja | 9th | 4. | ósmy | 12. | 11 | 5th | 10th | 12. | ósmy | 4. | 16 | 12. | 4. | 17. | 2. | 7th | Q | 17 | ||||||
Republika Czeska | 12. | ósmy | 16 | 16 | 17. | 17. | 6. | 7th | 15. | Q | 10 | |||||||||||||
Estonia | 15. | 19 | 2 | |||||||||||||||||||||
Finlandia | 10th | 15. | 2 | |||||||||||||||||||||
Francja | 3rd | 11 | 11 | 5th | ósmy | 3rd | 6. | 6. | 9th | 7th | 2. | 1st | 3rd | 2. | 9th | ósmy | 4. | 13th | 3rd | 4. | 4. | Q | 22 | |
Gruzja | 12. | 16 | 16 | 20. | 4 | |||||||||||||||||||
Niemcy | 12. | 9th | 7th | 13th | 15. | 14. | 14. | 5th | 5th | 11 | 14. | 11 | 4. | 7th | 3rd | 3rd | Q | 17 | ||||||
Wielka Brytania | 11 | 15. | 10th | ósmy | Q | 5 | ||||||||||||||||||
Grecja | 2. | 4. | 6. | 11 | 7th | 1st | 4. | 5th | ósmy | 13th | 13th | 1st | 2. | 12. | ósmy | 5th | 6. | 18. | 1st | 13th | 9th | Q | 22 | |
Węgry | 14. | 16 | 20. | 16 | 4 | |||||||||||||||||||
Islandia | ósmy | 15. | 2 | |||||||||||||||||||||
Izrael | 4. | 5th | 9th | 10th | 2. | 10th | 2. | 4. | 12. | 6. | 10th | 15. | 15. | 7th | 10th | 12. | 2. | 1st | 1st | Q | 20 | |||
Włochy | 1st | 2. | 5th | 6. | 11 | ósmy | 4. | 3rd | 6. | 4. | 10th | 2. | 10th | 1st | 10th | 9th | 5th | 13th | ósmy | 13th | Q | 21 | ||
Łotwa | 12. | 7th | 7th | 13th | 14. | 11 | 10th | 11 | ósmy | 6. | 2. | 16 | 5th | 6. | 16 | 16 | 16 | |||||||
Litwa | 1st | ósmy | 10th | 5th | 3rd | 2. | 7th | 11 | 2. | 5th | 9th | 14. | 1st | 7th | 5th | 7th | 2. | 6. | 9th | 5th | Q | 21 | ||
Macedonia Północna | 11 | 15. | 2 | |||||||||||||||||||||
Czarnogóra | grał jako część | 5th | 7th | 6. | 7th | 14. | ósmy | 18. | 11 | 11 | 12. | Q | 11 | |||||||||||
Holandia | 15. | 1 | ||||||||||||||||||||||
Polska | 11 | 9th | 14. | 14. | 4 | |||||||||||||||||||
Portugalia | Q | 1 | ||||||||||||||||||||||
Rumunia | 9th | 16 | 2 | |||||||||||||||||||||
Rosja | 7th | ósmy | 9th | 4. | 6. | 1st | 10th | 4. | 9th | 9th | 5th | 4. | 11 | 4. | 13th | 16 | 16 | |||||||
Serbia | grał jako część | 1st | 1st | 11 | 7th | 13th | 4. | 13th | 3rd | 1st | 11 | 5th | 6. | 15. | 13 | |||||||||
Słowacja | 12. | 1 | ||||||||||||||||||||||
Słowenia | ósmy | 7th | 2. | 1st | 6. | 1st | 10th | 3rd | 5th | 14. | 13th | 12. | 11 | 7th | 10th | 12. | 13th | 9th | 14. | 11 | Q | 21 | ||
Hiszpania | 6. | 3rd | 2. | 4. | 3rd | 2. | 11 | 9th | 11 | 2. | 3rd | 3rd | 3rd | 1st | 3rd | 3rd | 2. | 2. | 1st | 4. | 7th | 2. | Q | 23 |
Szwecja | 9th | 13th | 16 | 19 | 10th | 12. | 14. | 7 | ||||||||||||||||
indyk | 10th | 6. | 4. | 3rd | 6. | 9th | 12. | 2. | 7th | 4. | 6. | 13th | 6. | 9th | 6. | 1st | 3rd | 3rd | 9th | 5th | 6. | Q | 22 | |
Ukraina | 12. | 10th | 15. | ósmy | 12. | ósmy | 10th | 12. | 18. | 12. | ósmy | 10th | 12. | 10th | Q | 15 | ||||||||
Naród |
1992 |
1994 |
1996 |
1998 |
2000 |
2002 |
2004 |
2005 |
2006 |
2007 |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 |
2014 |
2015 |
2016 |
2017 |
2018 |
2019 |
2021 |
Całkowity |
WNP | 7th | zmarły | 1 | |||||||||||||||||||||
Czechosłowacja | 5th | zmarły | 1 | |||||||||||||||||||||
FR Jugosławia Serbia i Czarnogóra |
3rd | 1st | 5th | 7th | 5th | 3rd | 1st | zmarły | 7 |
- ^ A jakoFR Jugosławia(1992-2003, 4 udziały, 2 medale) oraz jakoSerbia i Czarnogóra(2003-2006, 3 udziały, 2 medale)
Nagrody MVP (od 1996)
Rok | Zdobywca nagrody MVP |
---|---|
1996 | Rasho Nesterović |
1998 | Igor Rakočević |
2000 | Sani Bečirovič |
2002 | Nikos Zisis |
2004 | Erazem Lorbek |
2005 | Nikita Kurbanow |
2006 | Ersan lyasova |
2007 | Miloš Teodosić |
2008 | Miroslav Raduljica |
2009 | Kostas Papanikolaou |
2010 | Andrzej Albicy |
2011 | Nikola Mirotić |
2012 | Léo Westermann |
2013 | Amedeo Della Valle |
2014 | Cedi Osman |
2015 | Marko Gudurić |
2016 | Marc García |
2017 | Vassilis Charalampopoulos |
2018 | Yovel Zoosman |
2019 | Deni Avdija |
Liderzy statystyczni
Oddział B
Dywizja B to niższy poziom z dwóch mistrzostw Under-20 organizowanych przez FIBA Europe .
Wyniki
Rok | Gospodarz | Awansowany do Dywizji A | Gra o brązowy medal | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Złoto | Wynik | Srebro | Brąz * | Wynik | Czwarte miejsce | ||
Szczegóły 2005 |
Bułgaria ( Warna ) |
Bułgaria |
86–80 |
Węgry |
Polska |
96-76 |
Gruzja |
Szczegóły 2006 |
Portugalia ( Lizbona ) |
Gruzja |
96-88 |
Macedonia |
Finlandia |
91–75 |
Polska |
Szczegóły 2007 |
Polska ( Warszawa ) |
Czarnogóra |
89–68 |
Ukraina |
Finlandia |
76-73 |
Niemcy |
Szczegóły 2008 |
Rumunia ( Târgu Mureș ) |
Niemcy |
110–102 |
Belgia |
Szwecja |
80–71 |
Estonia |
Szczegóły 2009 |
Macedonia ( Skopje ) |
Holandia |
88–77 |
Republika Czeska |
Polska |
96-66 |
Szwecja |
Szczegóły 2010 |
Austria ( Oberwart i Güssing ) |
Austria |
71-66 |
Szwecja |
Polska |
86-76 |
Bułgaria |
Szczegóły 2011 |
Bośnia i Hercegowina ( Sarajewo ) |
Gruzja |
79–70 |
Estonia |
Republika Czeska |
86–85 |
Belgia |
Szczegóły 2012 |
Bułgaria ( Sofia ) |
Chorwacja |
88–80 |
Republika Czeska |
Izrael |
101–67 |
Bułgaria |
Szczegóły 2013 |
Rumunia ( Pitești ) |
Polska |
83–71 |
Wielka Brytania |
Węgry |
70–69 |
Belgia |
Szczegóły 2014 |
Bośnia i Hercegowina ( Sarajewo ) |
Bośnia i Hercegowina |
76–70 |
Belgia |
Ukraina |
77–62 |
Białoruś |
Szczegóły 2015 |
Węgry ( Székesfehérvár ) |
Finlandia |
80–76 |
Szwecja |
Węgry |
68-66 |
Czarnogóra |
Szczegóły 2016 |
Grecja ( Chalkida ) |
Czarnogóra |
78-76 |
Islandia |
Grecja |
73–67 |
Chorwacja |
Szczegóły 2017 |
Rumunia ( Oradea ) |
Rumunia |
80–67 |
Chorwacja |
Wielka Brytania |
81–65 |
Rosja |
Szczegóły 2018 |
Bułgaria ( Sofia ) |
Polska |
71-60 |
Słowenia |
Łotwa |
76–62 |
Rosja |
Szczegóły 2019 |
Portugalia ( Matosinhos ) |
Portugalia |
73–57 |
Republika Czeska |
Belgia |
88–80 |
Rosja |
Szczegóły 2020 |
Gruzja ( Tbilisi ) |
Anulowane z powodu pandemii koronawirusa w Gruzji | |||||
2021 szczegóły |
Gruzja ( Tbilisi ) |
Anulowane z powodu pandemii COVID-19 w Europie |
- Do 2012 roku dwie najlepsze drużyny z Dywizji B awansowały do przyszłorocznej Dywizji A.
- Od 2013 roku trzecia drużyna w Dywizji B awansuje również do Dywizji A na kolejny turniej.
Stolik medalowy
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Polska | 2 | 0 | 3 | 5 |
2 | Gruzja | 2 | 0 | 0 | 2 |
Czarnogóra | 2 | 0 | 0 | 2 | |
4 | Chorwacja | 1 | 1 | 0 | 2 |
5 | Finlandia | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Austria | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bośnia i Hercegowina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bułgaria | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Niemcy | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Holandia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Portugalia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Rumunia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
13 | Republika Czeska | 0 | 3 | 1 | 4 |
14 | Belgia | 0 | 2 | 1 | 3 |
Szwecja | 0 | 2 | 1 | 3 | |
16 | Węgry | 0 | 1 | 2 | 3 |
17 | Wielka Brytania | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ukraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
19 | Estonia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Islandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Macedonia Północna | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Słowenia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
23 | Grecja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Izrael | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Łotwa | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sumy (25 krajów) | 15 | 15 | 15 | 45 |