Judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 - Judo at the 2008 Summer Olympics
Dżudo na Igrzyskach XXIX Olimpiady
| |
---|---|
Miejsce wydarzenia | Gimnazjum Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego w Pekinie |
Daktyle | 9 – 15 sierpnia |
Judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 | ||
---|---|---|
Mężczyźni | Kobiety | |
60 kg | 48 kg | |
66 kg | 52 kg | |
73 kg | 57 kg | |
81 kg | 63 kg | |
90 kg | 70 kg | |
100 kg | 78 kg | |
+100 kg | +78 kg | |
Zawody judo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie odbyły się od 9 do 15 sierpnia w Gimnazjum Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Pekinie .
Była to piąta Olimpiada dla Driulysa Gonzáleza (Kuba), Marii Pekli (Australia), Ryoko Tamury-Tani (Japonia). Jedynymi judokami, którzy wzięli udział w pięciu igrzyskach olimpijskich, są Belg Robert Van de Walle i portorykański judoka bobslejowy Jorge Bonnet .
Stolik medalowy
* Państwo-gospodarz ( Chiny )
Ranga | Naród | Złoto | Srebro | Brązowy | Całkowity |
---|---|---|---|---|---|
1 | Japonia | 4 | 1 | 2 | 7 |
2 | Chiny * | 3 | 0 | 1 | 4 |
3 | Korea Południowa | 1 | 2 | 1 | 4 |
4 | Azerbejdżan | 1 | 0 | 1 | 2 |
5 | Gruzja | 1 | 0 | 0 | 1 |
Niemcy | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Włochy | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Mongolia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Rumunia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Kuba | 0 | 3 | 3 | 6 |
11 | Francja | 0 | 2 | 2 | 4 |
12 | Holandia | 0 | 1 | 4 | 5 |
13 | Korea Północna | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Algieria | 0 | 1 | 1 | 2 |
Uzbekistan | 0 | 1 | 1 | 2 | |
16 | Austria | 0 | 1 | 0 | 1 |
Kazachstan | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Brazylia | 0 | 0 | 3 | 3 |
19 | Argentyna | 0 | 0 | 1 | 1 |
Egipt | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Słowenia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szwajcaria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tadżykistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Stany Zjednoczone | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Sumy (25 krajów) | 14 | 14 | 28 | 56 |
Podsumowanie medalu
Imprezy męskie
Gry | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Bardzo lekkie (60 kg) |
Choi Min-ho Korea Południowa |
Ludwig Paischer Austria |
Riszod Sobirow Uzbekistan |
Ruben Houkes Holandia |
|||
Połowa lekkim (66 kg) |
Masato Uchishiba Japonia |
Benjamin Darbelet Francja |
Yordanis Arencibia Kuba |
Pak Chol-min Korea Północna |
|||
Lekkie (73 kg) |
Elnur Mammadli Azerbejdżan |
Wang Ki-chun Korea Południowa |
Rasul Boqiev Tadżykistan |
Leandro Guilheiro Brazylia |
|||
Pół-średnia (81 kg) |
Ole Bischof Niemcy |
Kim Jae-bum Korea Południowa |
Tiago Camilo Brazylia |
Roman Gontiuk Ukraina |
|||
Średnia (90 kg) |
Irakli Tsirekidze Gruzja |
Amar Benichlef Algieria |
Hesham Mesbah Egipt |
Siergiej Aschwanden Szwajcaria |
|||
(100 kg) pół dużej gramaturze |
Naidangiin Tüvshinbayar Mongolia |
Askhat Zhitkeyev Kazachstan |
Movlud Miraliyev Azerbejdżan |
Henk Grol Holandia |
|||
Grube (+ 100 kg) |
Satoshi Ishii Japonia |
Abdullo Tangriev Uzbekistan |
Teddy Riner Francja |
Oscar Braison Kuba |
Imprezy kobiece
Gry | Złoto | Srebro | Brązowy |
---|---|---|---|
Bardzo lekkie (48 kg) |
Alina Alexandra Dumitru Rumunia |
Yanet Bermoy Kuba |
Paula Pareto Argentyna |
Ryoko Tani Japonia |
|||
Pół-lekkie (52 kg) |
Xian Dongmei Chiny |
Kum-ae Korea Północna |
Soraya Haddad Algieria |
Misato Nakamura Japonia |
|||
Lekkie (57 kg) |
Giulia Quintavalle Włochy |
Deborah Gravenstijn Holandia |
Xu Yan Chiny |
Ketleyn Quadros Brazylia |
|||
Pół-średnia (63 kg) |
Ayumi Tanimoto Japonia |
Lucie Décosse Francja |
Elisabeth Willeboordse Holandia |
Wygrał Ok-Im Korea Północna |
|||
Średnia (70 kg) |
Masae Ueno Japonia |
Anaysi Hernández Kuba |
Ronda Rousey Stany Zjednoczone |
Edith Bosch Holandia |
|||
(78 kg) pół dużej gramaturze |
Yang Xiuli Chiny |
Yalennis Castillo Kuba |
Jeong Gyeong-mi Korea Południowa |
Stéphanie Possamaï Francja |
|||
Grube (+78 kg) |
Tong Wen Chiny |
Maki Tsukada Japonia |
Idalys Ortiz Kuba |
Lucija Polavder Słowenia |
Kwalifikacja
Razem z 366 bezpośrednio zakwalifikowanymi sportowcami, otrzyma 20 miejsc zaproszonych przez Komisję Trójstronną (płeć i kategorie nie zostały jeszcze ustalone), co daje łączną liczbę sportowców 386 sportowców – 217 mężczyzn, 147 kobiet i 22 miejsca jeszcze nieprzydzielone płeć.
Narodowy Komitet Olimpijski może zgłosić maksymalnie jednego sportowca w każdej kategorii wagowej. Kwalifikacyjne miejsca będą przydzielane w następujący sposób:
Wydarzenie/Związek | Data | Lokalizacja | Mężczyźni | Kobiety | Sumy |
---|---|---|---|---|---|
Mistrzostwa Świata | 13-16 września 2007 r. | Rio de Janeiro | 6 | 6 | 84 |
Afrykańska Unia Judo | maj 2006 – maj 2008 | — | 3 | 2 | 35 |
Unia Judo Azji | listopad 2006 – kwiecień 2008 | — | 5 | 3 | 58 |
Europejska Unia Judo | kwiecień 2007 – kwiecień 2008 | — | 9 | 5 | 98 |
Oceania Judo Union | wrzesień 2007 – marzec 2008 | — | 1 | 1 | 14 |
Panamerykański Związek Judo | maj 2006 – maj 2008 | — | 6 | 3 | 63 |
Państwo-Gospodarz ( CHN ) | — | — | 1 | 1 | 14 |
CAŁKOWITY | 31 | 21 | 366 |
a Dwa dodatkowe miejsca zostaną przyznane temu związkowi, ale należy określić kategorie płci i wagi.
b Jeśli kraj gospodarz kwalifikuje zawodników bezpośrednio poprzez mistrzostwa świata lub kontynentalny system kwalifikacji azjatyckich, zarezerwowane miejsca zostaną przydzielone jako część azjatyckich kwalifikacji kontynentalnych.
Miejsca w kwalifikacjach kontynentalnych będą przydzielane poprzez system rankingowy oparty na głównych turniejach na kontynencie (mistrzostwa kontynentalne, turnieje kwalifikacyjne). Ważniejsze turnieje i turnieje bliższe Igrzyskom będą miały więcej punktów. Ostateczny termin potwierdzenia miejsc przez związki upłynął 21 maja 2008 r.