Kenichi Ogata (aktor głosowy) - Kenichi Ogata (voice actor)
Kenichi Ogata | |
---|---|
緒 方 賢 一 | |
Urodzić się |
|
29 marca 1942
Zawód |
|
lata aktywności | 1970-obecnie |
Agent | Umikaze |
Wzrost | 162 cm (5 stóp 4 cale) |
Kenichi Ogata (緒方 賢一, Ogata Ken'ichi , urodzony 29 marca 1942) to japoński aktor i aktor głosowy z prefektury Fukuoka . Niektóre z jego najbardziej znaczących projektów zostały Ranma ½ jako Genma Saotome , Mahōjin Guru Guru jako Kita Kita oyaji, Detective Conan jako profesor Hiroshi detektor AGASA , Atashin'chi jako Ojca, InuYasha jako Myoga , Kirby: Right Back at Ya! jako King Dedede oraz serial Ganbare Goemon jako Ebisumaru , Boxy & Boat Captain w You're Under Arrest (manga) Television & The Movie odpowiednio. Praca, w której wypowiedział najwięcej postaci, była w serii Super Robot Wars . Kiedyś pracował w Aoni Production, a teraz pracuje w Umikaze.
Biografia
Kenichi Ogata urodził się 29 marca 1942 roku. Po ukończeniu gimnazjum Ogata studiował gotowanie, a następnie poszedł do liceum, gdzie zamierzał zostać aktorem komediowym i pracował dla kilku zespołów teatralnych. Zadebiutował jako aktor głosowy w Mazinger Z i od tego czasu zajmuje się aktorstwem głosowym.
Jest znany ze swojego wyjątkowego, miękkiego głosu, ale także z ról cierpkich i złoczyńców, i ma ugruntowaną reputację dzięki roli w Tensai Bakabon .
Filmografia
Animacja telewizyjna
lata 70.
- Getter Robo (1974) (Generał Bat)
- Wielki Mazinger (1974) (Ankoku Daishogun, Nuke)
- Kosmiczny pancernik Yamato (1974) (Analizator)
- Getter Robo G (1975) (Hidra)
- Grendizer (1975) (Brackky)
- Steel Jeeg (1975) (Ikima, Kurowashi no Don)
- Gansou Tensai Bakabon (1975) (Nyarome, Thief, Weather Forecaster, Dog of Flanders, dodatkowe głosy)
- Bojownik V (1976) (Girua, Dangeru)
- Gaiking (1976) (Hayami Bunta)
- Wakusei Robo Danguard Ace (1977) (Gudon, Rugā)
- Kapitan Przyszłość (1978) (Grag)
- Kapitan Harlock (1978) (główny inżynier Maji)
- Kombinezon mobilny Gundam (1979) (Denim)
lata 80.
- Kaibutsu-kun (1980) (Nonbirasu)
- Niebieski ptak Maeterlincka: Przygoda Tyltyla i Mytyla (1980) (Duch Ognia)
- Kosmiczny Cesarz Bóg Sigma (1980) (Maruchīno)
- Cudowne przygody Nilsa (1980) (Lasse)
- Ninja Hattori-kun (1981) (Shishimaru)
- Kieł Słońca Dougram (1981) (Nanashi)
- Urusei Yatsura (1981) (ojciec Ataru)
- Bojowy Mecha Xabungle (1982) (Kashim King)
- Game Center Arashi (1982) (Ippeita)
- Pancerny żołnierz Votoms (1983) (boror)
- Igano Kabamaru (1983) (Saizō Igano)
- Chikkun Takkun (1984) (Gijigiji)
- Ai Shoujo Pollyanna Monogatari (1986) (Tom)
- Anmitsu Hime (1986) (Wantan)
- Strzelec Uchūsen (1986) (Rana)
- Kryzys gumy balonowej (1987) (Doktor Raven)
- Kimagure Orange Road (1987) (Jingoro, dziadek Kyosuke)
- Anpanman (1988) (Hedoroman)
- Osomatsu-kun (1988) (Shinigami, dubler Dayōn w odcinkach 80-83 i Kemunpasu)
- Płonący dziki człowiek (1988). (Kenkichi Kokuho)
- Mashin Hero Wataru (1988) (Genryūsai Shinobibe)
- Alfred J. Kwak (1989) (Henk)
- Lupin III: Żegnaj kryzys wolności (1989) (red)
- Guyver (1989) (Genzō Makishima / Enzym)
- Przygody Piotrusia Pana (1989) (Smee)
- Ranma ½ (1989) ( Genma Saotome )
1990
- Kyatto Ninden Teyandee (1990) (Nekomata Reikainosuke)
- Magiczny Anioł Słodka Mięta (1990) (Ocet)
- Watashi no Ashinaga Ojisan (1990) (George)
- Robin Hood no Daibōken (1990) (brat Tuck)
- Trzy-Eyed One (1990) ( Ban Shunsaku )
- Dziecko z Busha (1992) (Kurankushou)
- YuYu Hakusho (1992) (Tarukane)
- Nintama Rantarou (1993) (papa Shinbei)
- Mahōjin Guru Guru (1994) (Udberg „Kita Kita Oyaji” Eldol)
- Nanatsu no Umi no Tico (1994) (Alphonse Aldretti)
- Tenchi Universe (1995) (Azaka, zarówno Strażnik, jak i Rycerz)
- Detektyw Conan (1996) (profesor Hiroshi Agasa )
- Rurouni Kenshin (1996) (Heizo Ogawa)
- Midori no Makibaō (1996) (Genjirou)
- Ci, którzy polują na elfy (1996) (Pierre)
- Anime Ganbare Goemon (1997) (Ebisumaru)
- Płomień Recca (1997) (Kokū)
- Lupin III: Pamięci Walthera P-38 (1997) (Bomū)
- Król odważnych GaoGaiGar (1997) (Leo Shishio, Liger Shishio, Pasdar)
- Pokémon (1997) (John, Rohho, wójt wioski)
- Jesteś aresztowany (1997) (Boxy)
- Cyber Team w Akihabara (1998) (Shimabukurō Sengakuji)
- Doktor Dokkiri (1998) (Rokoro Shibuya)
- Seksowny komandos Gaiden: Sugoiyo! Masaru-san (1998) (Bosu)
- Saga Excela (1999) (Ezop)
- One Piece (1999) (Gorosei, Gancho)
2000s
- InuYasha (2000) ( Myōga )
- Dziecko UFO (2000) (Housho Sayonji)
- Vandread: Drugi etap (2000) (Starszy Taraak)
- Łubin III: Połączenie Alcatraz (2001) (Areji)
- Kirby: Z powrotem w Ya! (2001) ( Król Dedede )
- Szaman Król (2001) (Shamon)
- Atashin'chi (2002) (Ojciec)
- Bomberman Jetters (2002) (Doktor Ein)
- MegaMan NT Wojownik (2002) (TopMan)
- Pokémon Advanced Generation (2002) (Tessen)
- Dokkoida (2003) (Kurisaburou Kurinohara, Doktor Marron Flower)
- sierż. Żaba (2004) (ojciec Keroro)
- Krew+ (2005) (Ted A. Adams)
- Doraemon (2005) (Sensei Funyako)
- MAR (2005) (Vidar)
- Aria naturalna (2006) (Maestro)
- Binchō-tan (2006) (Madake-jiichan)
- Gintama (2006) (Mikołaj)
- Melancholia Haruhi Suzumiyi (2006) ( Shamisen )
- Nana (2006) (Andou)
- Trzeci (2006) (Noru)
- Opowieści bohaterów Juushina Enbu (2007) (Sonnei)
- Do Love-Ru (2008) (dyrektor)
- Świeże ładne lekarstwo! (2009) (Chorō Tiramisu)
- Nowy adres Chi (2009) (Fuji)
2010s
- Yugioh Zexal! (2011) (Jinlong)
- W poszukiwaniu utraconej przyszłości (2014) (Mitsunori Ogawa)
- Koncert Nobunagi (2014) (Takugen)
- Nisekoi (2014) (Issei Ichijo)
- Komiczna medycyna psychosomatyczna (2015) (Sukizō Kangoshi)
- My Hero Academia (2017) (Gran Torino)
- Altair: Zapis bitew ” (2017) (Şehir Halil)
- Promienny (2018) (Santori)
- Powstanie bohatera tarczy (2019) (Beloukas „Handlarz niewolników”)
2020s
- Dragon Quest: Przygoda Dai (2020) (Mosiądz)
- Getter Robo Arc (2021) (profesor Han)
- Irina: Wampir kosmonauta (2021) (Fjodor Gergiev)
Oryginalna animacja wideo (OVA)
- Dangaioh (1987) (Kapitan Garimoth)
- Niegodziwe miasto (1987) (mężczyzna współpracownik)
- Gosenzo-sama Banbanzai! (1989) (Kinekuni Yomota)
- Legenda o Galaktycznych Bohaterach (1989) (Marinesk)
- Dziecko przygody (1992) (Doktor Masago)
- Smocza połowa (1993) (Król Śiwa)
- Mega Man: Na gwieździe (1993) ( Dr Wily )
- Final Fantasy: Legenda kryształów (1994) (Ra Devil)
- Wenus 5 (1994) (Buccha)
- Szabla Marionetka R (1997) (Ojiji)
- The King of Braves GaoGaiGar Finał (2000) (Leo Shishio)
- Apocalypse Zero (2010) (dyrektor liceum, Kagenari)
Różne terminy
- Ranma ½ OVA ( Genma Saotome )
Oryginalna animacja netto (ONA)
- Komiczna medycyna psychosomatyczna (2015) (Sukizō Kangoshi)
animacja teatralna
- Lupin III: Legenda złota Babilonu (1985) (Sam)
- MAROKO (1990) (Kinekuni Yomota)
- Doraemon: Nobita i labirynt cyny (1993) (kapitan Nejirin)
- Wspomnienia (1995) (Omaeda)
- Mahojin Guru Guru (1996) (Udberg "Kita Kita Oyaji" Eldol)
- Skrzypek Hameln (1996) (bas)
- Crayon Shin-chan: The Storm Called: Bitwa Walczących Królestw (2002) (Niemon)
- Dobutsu no Mori (2006) (Kotobuki)
Różne terminy
- Seria InuYasha (Pchła Myōga)
- Seria kosmicznych pancerników Yamato (Analizator)
- Seria Urusei Yatsura (ojciec Ataru)
- Jesteś aresztowany film (kapitan łodzi) 1999
Gry wideo
- Ape Escape 2 i 3 (białe Ukki)
- Arc the Lad (Chongara)
- Niebieski Smok (Fūshira)
- Dzielny szermierz Musashi (Tekīra)
- Crash Bandicoot ( Aku Aku )
- Crash Bandicoot: Warped (Aku Aku)
- Crash Bandicoot: Gniew Cortexa (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 2: Cortex kontratakuje (Aku Aku)
- Crash Bandicoot 4: Najwyższy czas (Aku Aku)
- Crash Bash (Aku Aku)
- Crash Nitro Kart (Aku Aku)
- Crash Team Racing (Aku Aku)
- Crash Twinsanity (Aku Aku)
- Diabelscy Królowie (Shimazu Yoshihiro)
- Golf dla wszystkich (ogier)
- Ganbare Goemon (Ebisumaru)
- Bóg wojny III (Posejdon)
- Harry Potter i Kamień Filozoficzny (Filius Flitwick)
- Inuyasha: Sekret Przeklętej Maski (Myoga)
- Mana-Khemia 2: Ochita Gakuen do Renkinjutsushi-tachi (Gotou)
- Mega Man Legends ( Barrell Caskett )
- Mega Man Legends 2 (trumna z beczką)
- Kombinezon mobilny Gundam Battlefield Record UC 0081 (Bob Rock)
- Kombinezon mobilny Gundam Side Story 0079: Powstanie z popiołów (Bob Rock)
- Kamień Mocy (Aporusu)
- Puyo Puyon (szkielet T)
- Radiata Stories (Jasune Colton)
- Ranma ½ (Genma Saotome)
- Sengoku Basara: Bohaterowie Bitew (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara: Bohaterowie samurajów (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 2 (Shimazu Yoshihiro)
- Sengoku Basara 4 (Shimazu Yoshihiro)
- Skylanders: Giganci (Pop Fizz)
- Seria kosmicznych pancerników Yamato (Analizator)
- Kroniki Steambotów (Gałka muszkatołowa)
- Suikoden V ( galeon )
- Skok w czasie (dziadek)
- Wild Arms Zmień kod: F (Aruhazādo)
- Cudowny 101 ( James Shirogane )
Role aktorskie
- Kosmiczny pancernik Yamato (2010) (głos analizatora)
- Toto Neechan (2016)
- Segodon (2018) ( Nakayama Tadayasu )
- Kirin ga Kuru (2020) (Mnich)
Dubbing ról
Akcja na żywo
- Ace Ventura: Kiedy wzywa natura (Fulton Greenwall ( Ian McNeice ))
- Śniadanie u Tiffany'ego (Nippon Television Edition) (Pan Yunioshi)
- Butch Cassidy i Sundance Kid (2013 Star Channel/Dub na żądanie) (Percy Garris)
- Casper (1998 NTV Dub) (Rozciąganie)
- Ewoki: Bitwa o Endor ( Noa )
- Szklana pułapka 2 (1992 edycja telewizyjna Fuji) (Leslie Barnes)
- Eksterminator (1981 Fuji TV Dub) (Senator Stanowy z New Jersey)
- Full House (Lou, kierownik sklepu)
- Gremlins 2: The New Batch (DVD i 1994 TV Asahi Dubs) (Mózg Gremlin)
- Historia świata, część I (1992 TV Asahi Dub) (Cezar, Swiftus)
- Indiana Jones i ostatnia krucjata (wydanie telewizyjne Fuji) ( Sallah )
- Johnny Dangerously (1991 NTV Dub) (Zadzior)
- Jumanji (1998 Fuji TV Edition) ( Hunter Van Pelt )
- Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia ( Barliman Butterbur )
- Pippi Pończoszanka (Thunder-Karlsson)
- Akademia Policyjna 2: Ich pierwsze zadanie (Zed) (1988 Fuji TV Dub)
- Akademia Policyjna 3: Powrót w szkoleniu (Zed) (1988 TBS Dub)
- Akademia Policyjna 4: Obywatele na patrolu (Zed) (1989 TBS Dub)
- Quincy, ME (porucznik Frank Monahan)
- Rocky IV (książę)
- Wilczyca z Londynu (PC Leary ( Richard Coleman ))
- Żądło (wydanie DVD) (agent FBI Polk)
- Wojownicze Żółwie Ninja II: Tajemnica Szlamu (profesor Jordan Perry)
- V (wydanie telewizyjne Nippon) (Willie)
Animacja
- Animaniacy (mózg)
- Artur Boże Narodzenie , Grandsanta
- Stodoła (Otis i Ben)
- Powrót na podwórze (Otis)
- Odważny mały toster (telewizja czarno-biała)
- Dinozaury (Gus)
- Kacze opowieści (Wielki Beagle)
- Pinky i mózg (mózg)
- Sekret NIMH (Sullivan)
- Gwiezdne wojny: Ewoki (Chirpa)
- Kto wrobił królika Rogera (Marvin Acme i Woody Woodpecker )
- O'Faby (policjant)
Narracja po japońsku
- Splash Mountain (Br'er Vulture 1)
- X-Bomber (dr Gedora) -->
Nagrody
Rok | Nagroda | Kategoria | Wynik |
---|---|---|---|
2019 | 13. Nagrody Seiyu | Nagroda za osiągnięcie | Wygrała |
Bibliografia
- Maeda, Hisashi. „Oficjalna sztuka melancholii Haruhi Suzumiya”. (listopad 2007) Nowy typ USA . s. 133–139.
Zewnętrzne linki
- Oficjalny profil agencji (w języku japońskim)
- Kenichi Ogata z GamePlaza-Haruka Voice Acting Database (po japońsku)
- Kenichi Ogata w bazie danych Seiyuu Hitoshi Doi (po japońsku)
- Kenichi Ogata w encyklopedii Anime News Network