Podbój Krainy Morskiej przez
Kasytów . Rekonstrukcja XX wieku.
Pierwsze Sealandia dynastia ( URU.KÙ KI ) lub 2-ga Dynastia Babilonu (chociaż była niezależna od Amorytę -ruled Babilon), bardzo spekulatywnie C. 1732–1460 p.n.e. ( krótka chronologia ) jest enigmatyczną serią królów poświadczoną głównie w lakonicznych odniesieniach w listach królów A i B oraz jak współcześni zapisani na asyryjskiej Synchronistycznej liście królów A.117 . Dynastia, która uwolniła się od krótkotrwałego życia, a do tego czasu rozpadające się Imperium Starobabilońskie , została nazwana na cześć prowincji na dalekim południu Mezopotamii , bagnistego regionu pozbawionego dużych osad, które stopniowo rozszerzały się na południe wraz z zamuleniem ujścia rzek Tygrys i Eufrat (region znany w epoce żelaza jako mat Kaldi „ Chaldea ”). Późniejsi królowie urodziła fantazyjne pseudo- sumeryjskie imiona i nawiązywało do czasów świetności dynastii z Isin . Trzeci król dynastii został nawet nazwany na cześć ostatniego króla dynastii Isin, Damiq-ilišu . Pomimo tych motywów kulturowych, ludność przeważnie nosiła akadyjskie imiona oraz pisała i mówiła w języku akadyjskim . Istnieją poszlaki świadczące o tym, że ich władza obejmowała przynajmniej na krótko sam Babilon . W późniejszych czasach istniała również prowincja Sealand z Imperium Neobabilońskiego.
Tradycja z listy królów
Odnośniki do listy królów, które świadczą o sekwencji królów Sealand, podsumowano poniżej:
Pozycja |
Lista królów A |
Lista królów B |
Rzekome panowanie |
Współczesny
|
1 |
Ilima[ii] |
Ilum-ma-ili |
60 lat |
Samsu-iluna i Abi-ešuh (Babilon)
|
2 |
Ittili |
Itti-ili-nibih |
56 lat |
|
3 |
Damqili |
Damqi-ilišu II |
36 lat |
Adasi (Asyria)
|
4 |
Jeżdżę na nartach |
Iškibal |
15 lat |
Belu-bāni (Asyria)
|
5 |
Szuszi, bracie |
Suszysz |
24 lata |
Lubaja (Asyria)
|
6 |
Gulki… |
Gulkišar |
55 lat |
Sharma-Adad I (Asyria)
|
6a |
|
m DIŠ-U-EN
|
? |
LIK.KUD -Szamasz (Asyria)
|
7 |
Peš-gal |
Pešgaldarameš, jego syn, sam |
50 lat |
Bazaja (Asyria)
|
8 |
Aa-dara |
Ayadaragalama, jego syn, to samo |
28 lat |
Lullaya (Asyria)
|
9 |
Ekurul |
Akurduana |
26 lat |
Shu-Ninua (Asyria)
|
10 |
Melamma |
Melamkurkurra |
7 lat |
Sharma-Adad II (Asyria)
|
11 |
Eaga |
Ea-gam[il] |
9 lat |
Eriszum III (Asyria)
|
Dodatkowa lista królów zawiera fragmentaryczne odczyty wcześniejszych monarchów dynastycznych. Lista królów A podsumowuje panowanie, dając długość 368 lat dla tej dynastii. Synchronicznych Król Lista A.117 daje sekwencję z Damqi-Ilisu naprzód, ale zawiera dodatkowy króla między Gulkišar i Pešgaldarameš, m DIS-U-EN (brak odczytu). Źródło to uważane jest pod tym względem za wiarygodne, ponieważ formy imion Pešgaldarameš i Ayadaragalama odpowiadają tym na niedawno opublikowanych współczesnych tabliczkach ekonomicznych (patrz niżej).
Dowody poszczególnych rządów
Źródła dla tej dynastii są skrajnie nieliczne, z niewystarczającymi dowodami, aby umieścić je w chronologii absolutnej lub uzasadnić nieco wątpliwą długość panowania rzekomo na liście A królów.
Ilum-ma-ili
Ilum-ma-ili lub Iliman ( m ili-ma-an), założyciel dynastii, jest znany z powodu swoich wyczynach w Kronice wcześniejszego Królów , która opisuje swoje konflikty z jego Amorrejczyka babilońskiej współczesnych Samsu-Iluna i Abi-eszu. Odnotowuje, że „zaatakował i doprowadził do klęski armii (Samsu-iluny)”. Uważa się, że podbił Nippur pod koniec panowania Samsu-iluny, ponieważ istnieją dokumenty prawne z Nippur datowane na jego panowanie. Abi-eshuh , amorycki król Babilonu, syn i następca Samsu-iluny , „wyruszył, by podbić Ilum-ma-ili”, przez spiętrzenie Tygrysu , aby wypłoszyć go z bagiennego schronienia, co zostało najwyraźniej zakłopotany lepszym wykorzystaniem terenu przez Ilum-ma-ili.
Damqi-ilišu
Ostatnia zachowana nazwa roku dla Ammi-ditana upamiętnia „rok, w którym zniszczył mur miejski Der /Udinim zbudowany przez armię Damqi-ilišu. Jest to jedyna współczesna pisownia jego imienia, kontrastująca z pisownią wcześniejszego króla Isin.
Gulkišar
Gulkišar, co znaczy „najeźdźca ziemi”, pozostawił niewiele śladów swojego pozornie długiego panowania. Był przedmiotem królewskiego eposu dotyczącego jego wrogości do Samsu-ditany , ostatniego króla pierwszej dynastii Babilonu. Kolofon tabliczki przedstawiającej chemiczny przepis na glazurę głosi „własność kapłana Marduka w Eridu”, uważana za dzielnicę Babilonu, a nie miasto Eridu, datuje się mu.us-sa Gul-ki-šar lugal -e „rok po (tym, w którym) Gul-kisar (został?) królem”. Kudurru z okresu babilońskiego króla Enlil-nadin-apli , ok. 1103-1100 pne, opisuje wynik śledztwa wszczętego przez króla w sprawie własności działki zajmowanej przez majątek świątynny. Sin-magir i Sealand podtrzymał roszczenie w oparciu o wcześniejsze działania Gulkišara, który „wyrysował dla Nanse, swojej boskiej kochanki, granicę lądową”. Jest to wczesny przykład oświadczenia Distanzangaben , które mówi , że minęło 696 lat między Nabû-kudurrī-uṣur , ojcem Enlil-nadin-apli i Gulkišarem.
Pešgaldarameš i Ayadaragalama
Pešgaldarameš, „syn koziorożca” i Ayadaragalama, „syn mądrego jelenia”, byli kolejnymi królami i potomkami ( DUMU , „synowie” w najszerszym znaczeniu) Gulkišara.
Ostatnio (2009) opublikowano tablice, głównie z kolekcji Martina Schøyena , największej prywatnej kolekcji rękopisów, jakie zgromadzono w XX wieku, obejmującą okres od 15 do 18 lat obejmujący część rządów każdego króla. Wydają się pochodzić z jednej skrytki, ale ich pochodzenie zaginęło po tym, jak przetrwały w mniejszych prywatnych kolekcjach od czasu ich nabycia na rynku antyków sto lat wcześniej. Tabliczki zawierają listy, pokwitowania, księgi rachunkowe, wykazy personelu itp. nazwy i odniesienia, które wskazują na wydarzenia z okresu. Posłańcy z Elamu są zaopatrywani, Anzak, bóg Dilmun (starożytnego Bahrajnu) pojawia się jako element teoforyczny w imionach, a Nūr-Bau pyta, czy powinien zatrzymać łodzie Ešnunna , rzadkie późne odniesienie do tej niegdyś kwitnącej sumeryjskiej konurbacji. Oprócz normalnej działalności komercyjnej, dwa teksty omenowe z innej prywatnej kolekcji datowane są na okres panowania Pešgaldarameša, a hymn kurugu wspomina Ayadaragalama. Wariantowa wersja eposu o Gilgameszu przenosi bohatera do Ur i jest dziełem z tego okresu.
Wydaje się, że panowanie Ayadaragalamy było urozmaicone, jako że rok imienia notują wygnanie „zmasowanej potęgi dwóch wrogów”, spekuluje się, że byli to Elamici i Kasyci , którzy wcześniej usunęli Amorytów jako władców Babilonu. Inny odnotowuje budowę „wielkiego pierścienia przeciwko wrogowi Kalšu (Kasytów)”, a trzeci opisuje „rok, w którym jego ziemia zbuntowała się”. Nazwa roku podaje „rok, w którym Ayadaragalama był królem – po tym, jak Enlil ustanowił (dla niego?) pasterstwo całej ziemi”, a lista bogów obejmuje Marduka i Sarpanitum , bóstwa opiekuńcze Sealandii. Wykopaliska przeprowadzone w latach 2013-2017 w Tell Khaiber , około 20 km od Ur , ujawniły fundamenty dużej fortecy z cegły mułowej z nietypowym układem ciasno ustawionych wież na obwodzie i datowane na Ayadaragalama na podstawie archiwum prawie 200 tablic administracyjnych. .
Neobabiloński urzędnik zabrał do Tell en-Nasbeh dedykacyjny napis A-ia-da-a-ra , MAN ŠÚ „król świata” , prawdopodobnie jako antyczny osobliwość, gdzie został wyrzucony, aby znaleźć w XX wieku.
Ea-gamil
EA-Gamil, ostatecznym król dynastii, uciekł do Elamu wyprzedza o hordzie inwazji kierowanej przez Kassite naczelnego Ulam-Buriaš , brat króla babilońskiego Kashtiliash III , który podbił Sealand, włączył ją do Babilonii i „stał się mistrzem z krainy."
Napisy
-
^ a b Babilońska lista królów A , BM 33332, i 4 do 14, gdzie imiona są skrócone, ale podają długość ich panowania.
-
^ a b Babilońska lista królów B , BM 38122, odwrócona od 1 do 13.
-
^ a b Kronika wczesnych królów , tablice BM 26472 i BM 96152, B rev. (Ilum-ma-ilī) 7-10 (Ea-gamil) 12-14.
-
^ a b c d e f g h i j k Synchroniczna lista królów A.117 , Assur 14616c, i 1 do 10.
-
^ Utworzony z BM 35572 i jedenastu innych fragmentów.
-
^ Tabletka Ashm. 1922.353 z Larsy.
-
^ Pięć legalnych tabliczek, takich jak CBS 4956, opublikowany w Chiera (1914), CBS 11013, opublikowany jako BE VI 2 tekst 68, 3N-T 87, UM 55-21-239 skatalogowany jako SAOC 44 tekst 12 i OIMA 1 45, z Nippur.
-
^ Tabletki MCS 2 52, YOS 13 359.
-
^ Uważa się, że tablica BM 120960 została odzyskana z Tall 'Umar (Seleucia) na Tygrysie.
-
^ Kudurru w Muzeum Uniwersyteckim w Filadelfii, BE I/1 83 15.
-
^ MS 2200/40 i MS 2200/455.
-
^ MS 2200/394, 444, 321 i tak dalej.
-
^ MS 2200/3.
-
^ R. Kovacs 5304 i 5309.
-
^ R. Kovacs 5306.
-
^ MS 2200/81.
Uwagi
-
^ Gdzie ŠEŠ-ḪA z listy królów A i ŠEŠ-KÙ-KI z listy królów B są odczytywane jako URU.KÙ.KI
-
^ Podane jako PEŠ.GAL-DÀRA.MAŠ.
-
^ Podane jako A-DÀRA-GALAM.MA.
Bibliografia
Zewnętrzne linki
|
Terytoria/ daty
|
Egipt |
Kanaan |
Ebla |
Mari |
Akszak / Akkad
|
Kiszy |
Uruk |
Adab |
Umma
|
Lagasz |
Ur |
Elam
|
|
Poprzedza: Chronologia okresu neolitu
|
4000–3200 p.n.e.
|
Kultura Nagady (4000-3100 p.n.e.)
|
Protokananejczycy
|
Okres Ubaid (6500-3800 p.n.e.)
|
Suza I
|
|
Nagada I Nagada II
|
Stosunki Egipt-Mezopotamia
|
Okres Uruk (4000-3100 p.n.e.)(anonimowi „królowie-kapłani”)
|
Susa II (wpływ lub kontrola Uruk)
|
3200–3100 p.n.e.
|
Okres protodynastyczny ( Nagada III ) Wcześni lub legendarni królowie:
|
Górny Egipt Palec Ślimak Ryba Pen-Abu Zwierzę Bocian Canide Bull Scorpion I Shendjw Iry-Hor Ka Scorpion II Narmer / Menes
|
Dolny Egipt Hedju Hor Ny-Hor Hsekiu Khayu Tiu Thesh Neheb Wazner Nat-Hor Mekh Double Falcon Wash
|
3100–2900 p.n.e.
|
Okres wczesnodynastyczny Pierwsza dynastia Egiptu
Narmer Menes Neithotep ♀ (Regent) Hor-Aha Dżer Djet Merneith ♀ (Regent) Den Anedżib Semerchet Kaa Sneferka Horus Ptak
|
Kananejczycy
|
Okres Dżemdeta Nasra
|
Proto-elamicki okres ( Susa III ) (3100-2700 pne)
|
|
2900 p.n.e.
|
Druga dynastia Egiptu
Hotepsechemui Nebra/Raneb Nynetjer Ba Nubnefer Horus Sa Weneg-Nebty Wadjenes Senedj Seth-Peribsen Sechemib-Perenmaat Neferkara I Neferkasokar Hudjefa I Chasekhemwy
|
I okres wczesnodynastyczny (2900-2700 p.n.e.)
|
Pierwsze Królestwo Eblaite
|
Pierwsze królestwo Mari
|
|
2800 p.n.e.
|
|
|
|
2700 p.n.e.
|
Wczesny okres dynastyczny II (2700–2600 p.n.e.)
|
|
|
|
|
Enmebaragesi
|
|
Gilgamesz
|
Okres staroelamicki (2700–1500 p.n.e.)
Stosunki Indus-Mezopotamia
|
2600 p.n.e.
|
Trzecia dynastia Egiptu
Dżeser Sekhemchet Sanacht Nebka Khaba Qahedjet Huni
|
Wczesny okres dynastyczny III (2600–2340 p.n.e.)
|
Sagisu Abur -lim Agur-lim Ibbi-Damu Baba-Damu
|
|
|
|
Lagasz En-hegal Lugalshaengur
|
|
|
|
|
2575 p.n.e.
|
Stare Królestwo Egiptu Czwarta Dynastia Egiptu Snofru ChufuDżedefreKhafre Bicheris MenkaureSzepseskaf Thamphthis
|
Dynastia Ur I Mesannepada
|
2500 p.n.e.
|
Fenicja (2500-539 p.n.e.)
|
Drugie królestwo Mari
Ikun-Shamash Iku-ShamaganAnsudSa'umuIshtup-IsharIkun-MariIblul-IlNizi
|
|
|
Dynastia Uruk II Enshakushanna
|
Kubek
|
Umma I dynastia
Pabilgagaltuku
|
Lagasz I dynastia
Ur-nanszeAkurgal
|
Meskiagnun Elulu
|
Dynastia Awan Peli Tata Ukkutahesh Hishur
|
2450 p.n.e.
|
Piąta Dynastia Egipt
Userkafa Sahure neferirkare i Neferefre Szepseskare Niuserre Menkauhor Dżedkare Unas
|
Enar-Damu Ishar-Malik
|
Usz Enakalle
|
Elamicki inwazji (3 królowie)
|
Shushuntarana Napilhush
|
2425 p.n.e.
|
Kun-Damu
|
Eannatum (król Lagasz, Sumer, Akkad, zdobywca Elamu)
|
2400 p.n.e.
|
Adub-Damu Igrish-Halam Irkab-Damu
|
Urur
|
|
Lugal-kinishe-dudu Lugal-kisalsi
|
E-iginimpa'e Meskigal
|
Ur-Lumma Il Gishakidu (Królowa Bara-irnun )
|
Enannatum Enmetena Enannatum II Enentarzi
|
Ur II dynastia Nanni Mesh-ki-ang-Nanna II
|
Kiku-siwe-kusi
|
2380 p.n.e.
|
Szósta dynastia Egiptu Teti Userkare Pepi I Merenre Nemtiemsaf I Pepi II Merenre Nemtiemsaf II Netjerkare Siptah
|
Dynastia Adab Lugalannemundu „Król czterech stron świata”
|
2370 p.n.e.
|
Isar-Damu
|
Enna-Dagan Ikun-Ishar Ishqi-Mari
|
Inwazja Mari Anbu, Anba, Bazi, Zizi z Mari, Limer, Sharrum-iter
|
ukush
|
Lugalanda Urukagina
|
Luh-shan
|
2350 p.n.e.
|
Puzur-Nirah Ishu-Il Shu-Sin
|
Dynastia Uruk III Lugalzagesi (gubernator Umma, król całego Sumeru)
|
2340 p.n.e.
|
|
Okres akadyjski (2340-2150 p.n.e.)
|
Imperium Akkadyjskie
Sargon z Akkadu Rimusz Manisztusu
|
Gubernatorzy akadyjscy : Eszpum Ilszu-rabi Epirmupi Ili-ishmani
|
2250 p.n.e.
|
Naram-Sin
|
Lugal-ushumgal (wasal Akadyjczyków)
|
2200 p.n.e.
|
Pierwszy okres pośredni siódmym Dynastia Egipt ósmej dynastii Egipt Menkare Neferkare II Neferkare Neby Dżedkare Shemai Neferkare Khendu Merenhor Neferkamin Nikare Neferkare Tereru Neferkahor Neferkare Pepiseneb Neferkamin Anu Qakare Ibi Neferkaure Neferkauhor Neferirkare
|
Drugie Królestwo Eblaite
( wasale UR III)
|
Trzecie królestwo dynastii Mari Shakkanakku IdyszShu-DaganIszma-Dagan(Wasale Akadyjczyków)
|
Shar-Kali-Sharri
|
Igigi , Imi , Nanum , Ilulu (3 lata) Dudu Shu-turul
|
Uruk IV dynastia Ur-nigin Ur-gigir
|
|
Dynastia Lagasz II Puzer-Mama Ur-Ningirsu I Pirig-me Lu-Baba Lu-gula Ka-ku
|
Hishep-Ratep Helu Khita Puzur-Insushinak
|
2150 p.n.e.
|
IX dynastia Egiptu Meryibre Khety Neferkare VII Nebkaure Khety Setut
|
Okres Ur III (2150-2000 p.n.e.)
|
Nûr-Mêr Ishtup-Ilum Ishgum-Addu Apil-kin
|
Dynastia Gutian (21 królów)
La-erabum Si'um
|
Kuda (Uruk) Puzur-ili Ur-Utu
|
|
Umma II dynastia Lugalannatum (wasal Gutian)
|
Ur-Baba Gudea
Ur-Ningirsu Ur-gar Nam-mahani
|
Tirigan
|
2125 p.n.e.
|
X dynastia Egiptu Meryhathor Neferkare VIII Wahkare Khety Merikare
|
Iddi-ilum Ili-Ishar Tura-Dagan Puzur-Isztar Hitial-Erra Hanun-Dagan (Wasale Ur III)
|
Dynastia Uruk V Utu-hengal
|
2100 p.n.e.
|
Dynastia Ur III „Królowie Ur, Sumeru i Akadu”Ur-NammuShulgiAmar-SinShu-SinIbbi-Sin
|
2050 p.n.e.
|
2000 p.n.e.
|
Środkowe Państwo Egiptu XI dynastia Egiptu Mentuhotep I Antef I Antef II Antef III Mentuhotep II Mentuhotep III Mentuhotep IV
|
około 2000 r. p.n.e.
|
Amorejczyk inwazje
|
Elamicki inwazje Kindattu ( Shimashki Dynastia )
|
2025-1763 p.n.e.
|
XII dynastia Egiptu Amenemhat I Senusret I Amenemhat II Senusret II Senusret III Amenemhat III Amenemhat IV Sobekneferu ♀
|
Trzecie Królestwo
Eblaite Ibbit-Lim Immeya Indilimma
|
Lim Dynasty Yaggid-Lim Yahdun-Lim Yasmah-Adad Zimri-Lim (Królowa Shibtu )
|
Okres Isin-Larsa ( Amoryci ) Dynastia Isin :Ishbi-Erra Shu-Ilishu Iddin-Dagan Ishme-Dagan Lipit-Eshtar Ur-Ninurta Bur-Suen Lipit-Enlil Erra-imitti Enlil-bani Zambiya Iter-pisha Ur-du-kuga Suen-magir Damiq-ilishu Dynastia Larsy:Naplanum Emisum Samium Zabaia Gungunum Abisare Sumuel Nur-Adad Sin-Iddinam Sin-Eribam Sin-Iqisham Silli-Adad Warad-Sin Obręcz-Sin I(...)Obręcz-Sin II Uruk VI dynastia: Alila-hadum Sumu-binasa Naram-SinUrukaSîn-kāšidSîn-iribam Sîn-gāmilIlum-gamil Anam Uruk Irdanene Rim-Anum Nabi-ilišu
|
Dynastia Sukkalmah
Siwe-Palar-Khuppak
|
1800-1595 p.n.e.
|
XIII dynastia Egiptu XIV dynastia Egiptu
|
Abraham ( biblijny ) Królowie Byblos Królowie Tyru Królowie Sydonu
|
Jamhad
|
Stare imperium asyryjskiego (2025-1378 pne) Puzur-Aszur I Szalim-ahum Ilu-Szuma Eriszum I Ikunum Sargon I Puzur-Aszur II Naram-Sin Erishum II Szamszi-Adad I Iszme-Dagan I Mut-Ashkur Rimusz Asinum Aszur-dugul Aszur -apla-idi Nasir-Sin Sin-namir Ipqi-Ishtar Adad-salulu Adasi Bel-bani Libaya Sharma-Adad I Iptar-Sin Bazaya Lullaya Shu-Ninua Sharma-Adad II Erishum III Shamshi-Adad II Ishme-Dagan II Shamshi-Adad III Aszur-nirari I Puzur-Ashur III Enlil-nasir I Nur-ili Aszur-shaduni Aszur-rabi I Aszur-nadin-ahhe I Enlil-Nasir II Aszur-nirari II Aszur-bel-nisheshu Aszur-rim-nisheshu Aszur-nadin -ahhe II
|
Pierwsza dynastia babilońska ("Okres Starobabiloński") ( Amoryci ) Sumu-abum Sumu-la-El Sin-muballitSabium Apil-Sin Sin-muballit Hammurabi Samsu-iluna Abi-eshuh Ammi-ditana Ammi-saduqa Samsu-DitanaWcześni władcykasyccy
|
Druga dynastia babilońska („ dynastia Sealand ”) Ilum-ma-ili Itti-ili-nibi Damqi- ilishu Ishkibal Shushushi Gulkishar m DIŠ+U-EN Peshgaldaramesz Ayadaragalama Akurduana Melamkurra Ea-gamil
|
Drugi Okres Przejściowy XVI dynastii
Abydos Dynasty
XVII dynastia
|
XV dynastia Egiptu („ Hyksosów ”)
Semken 'Aper-'Anati Sakir-Har Khyan Apepi Khamudi
|
Mitanni (1600–1260 p.n.e.) Kirta Szuttarna I Parszatatar
|
1531-1155 p.n.e.
|
Nowe Królestwo Egiptu XVIII dynastia Egiptu Ahmose I Amenhotep I
|
Trzeci Babilończyk dynastia ( kasyci ) Agum-Kakrime Burnaburiash I Kashtiliash III Ulamburiash Agum III Kara-indasz Kadaszman-harbe I Kurigalzu I Kadaszman-Enlil I Burna-Buriasz II Kara-hardash nazistów Bugash Kurigalzu II nazistów Maruttash Kadaszman-Turgu Kadaszman-Enlil II Kudur-Enlil Shagarakti- Shuriash Kashtiliashu IV Enlil-nadin- shumi Kadashman -Harbe II Adad-shuma-iddina Adad-shuma-usur Meli-Shipak II Marduk-apla-iddina I Zababa- shuma-iddin Enlil-nadin-ahi
|
Środkowy okres elamicki
(1500-1100 p.n.e.) Dynastia Kidinuidów Dynastia Igehalkidów Untash -Napirisha
|
Totmes I Totmes II Hatszepsut ♀ Totmes III
|
Amenhotep II Totmes IV Amenhotep III Echnaton Smenchkare Neferneferuaten ♀ Tutanchamon Aj Horemheb
|
Imperium Hetytów
Ugarit
|
XIX dynastia Egiptu Ramzes I Seti I Ramzes II Merneptah Amenmesses Seti II Siptah Twosret ♀
|
Imperium Elamitów Dynastia Shutrukidów Shutruk-Nakhunte
|
1155-1025 p.n.e.
|
XX dynastia Egiptu
Setnachte Ramzes III Ramzes IV Ramzes V Ramzes VI Ramzes VII Ramzes VIII Ramzes IX Ramzes X Ramzes XI
III Okres Przejściowy
XXI dynastia Egiptu Smendes Amenemnisu Psusennes I Amenemope Osorkon Starszy Siamun Psusennes II
|
Fenicja Królowie Byblos Królowie Tyru Królowie Sydonu
Królestwo Izraela Saul Isz-Boszet Dawid Salomon
|
Państwa syro-hetyckie
|
Środkowoasyryjskie Imperium Eriba-Adad I Ashur-uballit I Enlil-nirari Arik-den-ili Adad-nirari I Salmanasar I Tukulti-Ninurta I Ashur-nadin-apli Ashur-nirari III Enlil-kudurri-usur Ninurta-apal-Ekur Ashur- dan I Ninurta-tukulti-Ashur Mutakkil-Nusku Ashur-resh-ishi I Tiglath-Pileser I Asharid-apal-Ekur Ashur-bel-kala Eriba-Adad II Shamshi-Adad IV Ashurnasirpal I Salmaneser II Ashur-nirari IV Ashur-rabi II Aszur-resz-ishi II Tiglath-Pileser II Aszur-dan II
|
Czwarta dynastia babilońska („ Druga dynastia Isin ”) Marduk-kabit-ahheshu Itti-Marduk-balatu Ninurta-nadin-shumi Nabuchodonozor I Enlil-nadin-apli Marduk-nadin-ahhe Marduk-shapik-zeri Adad-apla-iddina Marduk- ahhe-eriba Marduk-zer-X Nabu-shum-libur
|
Okres neoelamicki (1100-540 p.n.e.)
|
1025-934 p.n.e.
|
Piąta, szósta, siódma, ósma dynastie babilońskie („okres chaosu”) Simbar-szipak Ea-mukin-zeri Kashshu-nadin-ahi Eulmash-shakin-shumi Ninurta-kudurri-usur I Shirikti-shuqamuna Mar-biti-apla-usur Nabû-mukin-apli
|
911-745 p.n.e.
|
XXII dynastia Egiptu Shoshenq I Osorkon I Shoshenq II Takelot I Osorkon II Shoshenq III Shoshenq IV Pami Shoshenq V Pedubast II Osorkon IV
XXIII dynastia egipska Harsiese A Takelot II Pedubast I Shoshenq VI Osorkon III Takelot III Rudamun Mencheperre Ini XXIV
dynastia egipska Tefnacht Bakenranef
|
Królestwo Samarii
Królestwo Judy
|
Imperium neoasyryjskie Adad-nirari II Tukulti-Ninurta II Aszurnasirpal II Szammanazar III Szamszi-Adad V Szammuramat♀(regent)Adad-nirari III Szamanazar IV Aszur-Dan III Aszur-nirari V
|
Dziewiąta dynastia babilońska Ninurta-kudurri-usur II Mar-biti-ahhe-iddina Szamasz-mudammiq Nabu-shuma-ukin I Nabu-apla-iddina Marduk-zakir-shumi I Marduk-balassu-iqbi Baba-aha-iddina (pięciu królów) Ninurta-apla-X Marduk-bel-zeri Marduk-apla-usur Eriba-Marduk Nabu-shuma-ishkun Nabonassar Nabu-nadin-zeri Nabu-shuma-ukin II Nabu-mukin-zeri
|
Humban-Tahrid dynastia
Urtak Teumman Ummanigash Tammaritu I Indabibi Humban-haltash III
|
745–609 p.n.e.
|
Dwudziesta piąta dynastia Egiptu ( " Czarny Faraonów ") PIYE Szabataka Shabaka Taharka Tanutamun
|
Imperium neoasyryjskie
( Sargonid dynastia ) Tiglath-Pileser † Salmanasar † Marduku-apla-iddina II Sargonie † Sancherib † Marduku-zakir-shumi II Marduku-apla-iddina II Bel-Ibni Aszur-nadin-shumi † Nergal-uszezib Mushezib-Marduku Assarhaddon † Asurbanipal Ashur-etil-ilani Sinsharishkun Sin-szumu-liszir Aszur-uballit II
|
Asyryjski podbój Egiptu
|
|
626-539 p.n.e.
|
Późnym okresie dwudziesty szósty Dynastia Egipt Necho I Psametych I Necho II Psamtik II Uahibre Ahmose II Psametych III
|
Imperium nowobabilońskie Nabopolassar Nabuchodonozor II Amel-Marduk Neriglissar Labashi-Marduk Nabonid
|
Mediana Imperium Deioces Phraortes Madius Cyaxares Astyages
|
539-331 p.n.e.
|
Dwudziesta siódma dynastia Egiptu ( podbój Egiptu przez Achemenidów )
|
Królowie Byblos Królowie Tyru Królowie Sydonu
|
Imperium Achemenidów Cyrus Kambyses Dariusz I Kserkses Artakserkses I Dariusz II Artakserkses II Artakserkses III Artakserkses IV Dariusz III
|
Dwudziesta ósma dynastia w Egipcie dwudziesta dziewiąta dynastia w Egipcie trzydziesta dynastia w Egipcie
|
Trzydziesta pierwsza dynastia Egiptu
|
331-141 p.n.e.
|
Ptolemejski dynastia Ptolemeuszowi I Soter Ptolemeuszowi Keraunosa Ptolemeuszowi II Filadelfos Arsinoe II ♀ Ptolemeuszowi III Euergetes Berenike II Euergetis ♀ Ptolemeuszowi IV Filopator Arsinoe III Filopator ♀ Ptolemeuszowi V Epifanesa Kleopatry I Syra ♀ Ptolemeuszowi VI Filometor Ptolemeuszowi VII Neos Filopator Kleopatry II Filometor Soter ♀ Ptolemeusz VIII Euergetes II Fyskon Kleopatra III ♀ Ptolemeusz IX Soter II Lathyros Kleopatra IV ♀ Ptolemeuszowi X Alexander Berenike III ♀ Ptolemeuszowi XI Alexander Ptolemeusz XII Neos Dionizos Kleopatrą V ♀ Kleopatra VI Kleopatra Tryfajna I ♀ Berenike IV Epiphanea ♀ Ptolemeuszowi XIII Ptolemeuszowi XIV Kleopatra VII Filopator ♀ Ptolemeuszowi XV Cezarion Arsinoe IV ♀
|
Okres hellenistyczny
Dynastia Argead : Aleksander I Filip Aleksander II Antygon
Imperium Seleucydów : Seleukos I Antioch I Antioch II Seleukos II Seleukos III Antioch III Seleukos IV Antioch IV Antioch V Demetriusz I Aleksander III Demetriusz II Antioch VI Dionizos Diodot Tryfon Antioch VII Sidetes
|
141-30 p.n.e.
|
Królestwo Judei Szymon Thassi Jan Hyrcanus Aristobulus I Alexander Jannaeus Salome Alexandra ♀ Hyrcanus II Aristobulus II Antigonus II Mattathias
|
Aleksander II Zabinas Seleukos V Filometor Antioch VIII Grypus Antiochus IX Cyzicenus Seleukos VI Epifanes Antioch X Euzebes Antiochus XI Epifanes Demetrius III Eucaerus Philip I Philadelphus Antiochus XII Dionizos Antioch XIII Asiaticus Philip II Philoromaeus
|
Królestwo Partów Mitrydata I Fraates Hyspaosines Artabanus Mitrydata II Gotarzes Mitrydata III Orodes I Sinatruces Fraates III Mitrydata IV Orodes II Fraates IV Tiridates II Musa Fraates V Orodes III Wonones I Artabanus II Tiridates III Artabanus II Vardanes I Gotarzes II Meherdates Vonones II Vologases I Vardanes II Pakorusa II Wologazy II Artabanus III Osroes I
|
30 p.n.e.–116 n.e.
|
Imperium Rzymskie
|
( rzymski podbój Egiptu ) prowincja egipska
|
Judea
|
Syria
|
116-117 n.e.
|
Prowincja Mezopotamii pod Trajan
|
Parthamaspates z Partii
|
117-224 n.e
|
Syria Palestyna
|
Prowincja Mezopotamii
|
Sinatruces II Mitrydata V Vologases IV Osroes II Wologazes V Vologases VI Artabanus IV
|
224-270 n.e.
|
Imperium Sasanidów Prowincja Asoristan
Ardaszir I Szapur I Hormizd I Bahram I Bahram II Bahram III Narseh Hormizdas II Adur Narseh Szapur II Ardashir II Shapur III Bahram IV Jezdegerd I Shapur IV Khosrow Bahram V Yazdegerd II Hormizd III Peroz I Balash Kavad I Jamasp Kavad I Khosrow I Hormizd IV Khosrow II Bahram VI Chobin Wiszma
|
270–273 n.e
|
Palmirene Empire VaballathusZenobia♀ Antiochus
|
273–395 n.e
|
Imperium Rzymskie
|
Prowincja Egipt
|
Syria Palestyna
|
Syria
|
Prowincja Mezopotamii
|
395-618 n.e
|
Imperium Bizantyjskie
|
Bizantyjski Egipt
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
bizantyjska Syria
|
Bizantyjska Mezopotamia
|
618-628 n.e
|
( Sasanian podbój Egiptu ) Prowincja Egipcie Szarbaraz Sahralanyozan Szarbaraz
|
Imperium Sasanijskie Prowincja Asoristan Khosrow II Kavad II
|
628-641 n.e
|
Imperium Bizantyjskie
|
Ardashir III Shahrbaraz Khosrow III Boran Shapur-i Shahrvaraz Azarmidokht Farrukh Hormizd Hormizd VI Khosrow IV Boran Yazdegerd III Peroz III Narsieh
|
Bizantyjski Egipt
|
Palaestina Prima , Palaestina Secunda
|
bizantyjska Syria
|
Bizantyjska Mezopotamia
|
639-651 n.e
|
Muzułmański podbój Egiptu
|
Muzułmański podbój Lewantu
|
Muzułmański podbój Mezopotamii i Persji
|
Władcy starożytnej Azji Środkowej
|
|
|