Nagroda Teddy - Teddy Award
Nagroda Teddy | |
---|---|
Przyznany za | Najlepszy film o tematyce LGBT |
Kraj | Niemcy |
Przedstawione przez | Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie |
Pierwsza nagroda | 1987 |
Strona internetowa | www |
Teddy Award to międzynarodowa nagroda filmowa dla filmów z LGBT tematy, przedstawiane przez niezależne jury jako oficjalny udzielenia Berlin International Film Festival (Berlinale). Jury w większości składa się z organizatorów festiwali filmów gejowskich i lesbijskich, którzy oglądają filmy wyświetlane we wszystkich sekcjach Berlinale; filmy nie muszą być częścią oficjalnego strumienia konkursowego festiwalu, aby kwalifikować się do nagrody Teddy. Następnie jury wybiera listę filmów spełniających kryteria dotyczące treści LGBT, a misiem o wartości 3000 euro otrzymuje film fabularny, krótkometrażowy i dokumentalny.
Na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2016 r. specjalny zestaw klasycznych filmów związanych z LGBT „Teddy30” został pokazany jako pełny program festiwalu z okazji 30. rocznicy przyznania nagrody.
Historia
W 1987 roku niemieccy filmowcy Wieland Speck i Manfred Salzgeber utworzyli jury o nazwie International Gay & Lesbian Film Festival Association (IGLFFA), aby stworzyć nagrodę dla filmów LGBT. Pierwotnie nosił nazwę Teddy Bear Award , zgodnie z głównymi nagrodami Berlinale nazwanymi Złotym i Srebrnym Niedźwiedziem; nazwa została później skrócona do Teddy Award, choć wręczana zwycięzcom statuetka nadal ma kształt pluszowego misia .
Pierwszą Nagrodę Teddy otrzymał Pedro Almodóvar za film La ley del deseo , w którym wystąpił Antonio Banderas .
Nagrody zostały pierwotnie ufundowane w gejowskiej księgarni w Berlinie Zachodnim , a ich nazwa pochodzi od przytulanek, które zostały wysłane jako nagrody dla zwycięzców. Zostali przeniesieni do metalowych trofeów, ale nadal są uważane za celowe parodia głównego Berlin Film Festival „s Złotego Niedźwiedzia trofeum .
1990 był pierwszym większym festiwalem w LGBT centrum SchwuZ w Berlinie z około 400 gośćmi. Wieczór został zorganizowany przez BeV StroganoV i pracowników księgarni Eisenherz w Berlinie. W 1992 roku nagroda została oficjalnie włączona do Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W 1997 MIŚ eV , A organizacja non-profit założona, który lobbował nagrodę.
Kategorie
Nagrody przyznawane są w trzech głównych kategoriach:
- film fabularny
- film dokumentalny
- krótki film
Jeden dodatkowy film zostaje wyróżniony nagrodą Jury. Nagroda Specjalna jest powszechnie, choć nie zawsze, przyznawana jednej lub większej liczbie osób za wybitne osiągnięcia w kinie LGBT, takie jak całożyciowe osiągnięcia w karierze reżyserskiej lub wykonawczej, lub za rolę osoby w projekcie mającym znaczenie dla historii Kino LGBT.
Niemiecki magazyn LGBT Siegessäule sponsorował wcześniej nagrodę, którą otrzymał film wybrany przez panel czytelników magazynu. Zaniechano tego po 2012 r., ale wznowiono w 2016 r. pod nowym patronatem magazynu Männer ; w 2017 roku nagroda została nazwana Harvey na cześć Harvey Milk .
Zwycięzcy
Wskazuje zwycięzców najlepszego filmu fabularnego | |
Wskazuje indywidualnych zwycięzców |
Rok | Kategoria | Film(y) | Dyrektor (y) lub odbiorca (odbiorcy) |
Szturchać. kraj |
Nr ref. |
---|---|---|---|---|---|
1987 | Najlepszy film fabularny | Prawo pożądania | Pedro Almodóvar | SPA |
|
Najlepszy film krótkometrażowy | Mój nowy przyjaciel | Gus Van Sant | USA | ||
Pięć sposobów na zabicie się | |||||
1988 | Najlepszy film fabularny | Ostatni z Anglii | Derek Jarman | GBR |
|
Najlepszy film dokumentalny | Prawa i reakcje: prawa lesbijek i gejów na rozprawie | Phil Zwickler i Jane Lippman | USA | ||
Najlepszy film esejowy | Łąka Rzeczy | Heinz Emigholz | GER | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Lucerna | Ryszard Kwietniowski | GBR | ||
Nagroda Jury | Nic | Tilda Swinton | Nic | ||
Nagroda Czytelnika | Ostatni z Anglii | Derek Jarman | GBR | ||
1989 | Najlepszy film fabularny | Szukasz Langston | Izaak Julien | GBR |
|
Zabawa tam na dole | Roger Stigliano | USA | |||
Najlepszy film dokumentalny | Tiny & Ruby: Hell Divin' Women | Greta Schiller iAndrea Weiss | USA | ||
Najlepszy film esejowy | Pisuar | John Greyson | MÓC | ||
1990 | Najlepszy film fabularny | Wychodzić | Heiner Carow | NRD |
|
Najlepszy film dokumentalny | Języki rozwiązane | Marlon T. Riggs | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | trojany | Konstantyn Giannaris |
GBR GRC |
||
Nagroda Jury | Cisza = Śmierć | Rosa von Praunheim | GER | ||
1991 | Najlepszy film fabularny | Zatruć | Todd Haynes | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Paryż płonie | Jennie Livingston | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Zrelaksować się | Chris Nowicjusz | GBR | ||
Nagroda Jury | Tworzenie potworów | John Greyson | MÓC | ||
Specjalna nagroda | Zakazana miłość | Vladislav Kvasnička | CZE | ||
1992 | Najlepszy film fabularny | Razem sami | PJ Castellaneta | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Głosy z frontu | David Meieran , Robyn Hut i Sandra Elgear | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Przyłapany na patrzeniu | Konstantyn Giannaris | GBR | ||
Nagroda Jury | Edwarda II | Derek Jarman | GBR | ||
Nagroda Publiczności | Omdlenie | Tom Kaliński | USA | ||
1993 | Najlepszy film fabularny | Wittgenstein | Derek Jarman | GBR |
|
Najlepszy film dokumentalny | Życie w Srebrnym Jeziorze | Tom Joslin i Peter Friedman | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Prosta prawda | Ilppo Pohjola | PŁETWA | ||
Nagroda Publiczności | Seks to... | Marc Huestis | USA | ||
1994 | Najlepszy film fabularny | Idź Ryba | Róża Troche | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Wychodzenie pod ostrzałem | Artur Dong | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Carmelita Tropicana: Twój kunszt jest twoim waffen | Ela Troyano | USA | ||
Nagroda Jury | Pamięć rzeczy szybko | John Maybury | GBR | ||
Nagroda Czytelnika | Ciężki podmuch | Hoang A. Duong | USA | ||
Nagroda Publiczności | Truskawka i Czekolada | Tomás Gutiérrez Alea iJuan Carlos Tabío |
CUB MEX |
||
1995 | Najlepszy film fabularny | Ostatnia Wieczerza | Cynthia Roberts | MÓC |
|
Najlepszy film dokumentalny | Skargi Sumiennej Córki | Deborah Hoffmann | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Trevor | Peggy Rajski | USA | ||
Nagroda Jury | marmurowy tyłek | Zelimir Żylniku | SRB | ||
Nagroda Czytelnika | Karta do głosowania 9 | Heather McDonald | USA | ||
Nagroda Publiczności | Kapłan | Antonia Ptak | GBR | ||
1996 | Najlepszy film fabularny | Arbuzowa Kobieta | Cheryl Dunye | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Celuloid Szafa | Rob Epstein iJeffrey Friedman | USA | ||
Najlepszy film esejowy | Będę twoim lustrem | Nan Goldin i Edmund Coulthard | GBR | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Rozwiązany | Claudia Morgado Escanilla | MÓC | ||
Alkalia, Iowa | Mark Christopher | USA | |||
Nagroda Jury | Nic | Jerry Tartaglia / Fundacja Plaster | Nic | ||
Nagroda Czytelnika | Paryż był kobietą | Greta Schiller |
Wielka Brytania Stany Zjednoczone |
||
1997 | Najlepszy film fabularny | Wszędzie na mnie | Alex Sichel | USA |
|
Najlepszy film esejowy | Morderstwo i morderstwo | Yvonne Rainer | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Bohaterki Miłości | Nathalie Percilier i Lily Besilly | GER | ||
Specjalna nagroda | Nic | Romy Haag | Nic | ||
Nagroda Czytelnika | Wszędzie na mnie | Alex Sichel | USA | ||
1998 | Najlepszy film fabularny | Trzymać cię mocno | Stanley Kwan | HKG |
|
Najlepszy film dokumentalny | Historia Brandona Teeny | Susan Muska i Gréta Olafsdóttir | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Młynki do pieprzu | Izabela Hegner |
Stany Zjednoczone CHE |
||
Nagroda Jury | Mężczyzna w jej życiu | Carlos Siguion-Reyna | PHL | ||
Nagroda Czytelnika | Historia Brandona Teeny | Susan Muska i Gréta Olafsdóttir | USA | ||
Specjalna nagroda | Nic | Richard O'Brien | Nic | ||
Wyróżnienie | Nie oszlifowany | John Greyson | MÓC | ||
1999 | Najlepszy film fabularny | Pokaż mi miłość | Lukas Moodysson | SWE |
|
Najlepszy film dokumentalny | Człowiek, który jechał z Mandelą | Greta Schiller |
GBR NLD |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | Liu w oczekiwaniu na wiosnę | Andrzej Soo | AUS | ||
Nagroda Jury | Aimée i Jaguar | Max Färberböck | GER | ||
Lola i Billy the Kid (Lola i Bilidikid) | Kutluğ Ataman | ||||
Gendernauci: podróż przez zmieniające się tożsamości | Monika Treut | ||||
Prosięta (Ferkel) | Luc Feit | ||||
NY ' NY ' n Dlaczego nie | Michael Bryntrup | ||||
Nagroda Czytelnika | Sztuczka | Jim Fall | USA | ||
2000 | Najlepszy film fabularny | Krople wody na płonących skałach | François Ozon | FRA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Paragraf 175 | Rob Epstein iJeffrey Friedman | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Hartes Brot | Nathalie Percilier | GER | ||
Nagroda Jury | Drôle de Felix | Olivier Ducastel iJacques Martineau | FRA | ||
Chrissy | Jacqui Północ | AUS | |||
Nagroda Czytelnika | Drôle de Felix | Olivier Ducastel iJacques Martineau | FRA | ||
2001 | Najlepszy film fabularny | Jadwiga i Zły Cal | John Cameron Mitchell | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Drżenie przed Bogiem | Sandi Simcha DuBowski | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Erè Mela Mela | Daniel Wiroth |
FRA LUX |
||
Nagroda Jury | Zakazany owoc | Sue Maluwa-Bruce i Beate Kunath |
GER ZWE |
||
Nagroda Czytelnika | Żelazne Panie | Yongyoot Thongkongton | TA | ||
Specjalna nagroda | Nic | Moritz de Hadeln | Nic | ||
Wyróżnienie | Posiekaj Suey | Bruce Weber | USA | ||
Żelazne Panie | Yongyoot Thongkongton | TA | |||
2002 | Najlepszy film fabularny | Chodzić po wodzie | Tony Ayres | AUS |
|
Najlepszy film dokumentalny | Wszystko o moim ojcu | Nawet Benestad |
NOR DNK |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | Uroczystość | Daniela Stedmana | USA | ||
Nagroda Jury | Po prostu kobieta | Mitra Farahani |
FRA IRN |
||
Nagroda Czytelnika | Chodzić po wodzie | Tony Ayres | AUS | ||
2003 | Najlepszy film fabularny | Tysiąc chmur pokoju | Julián Hernández | MEX |
|
Najlepszy film dokumentalny | Talk Straight: Świat wiejskich queerów | Jochen Hick | GER | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Cenne chwile | Lars Krutzkoff i Jan Dalchow | ANI | ||
Nagroda Czytelnika | Wydarzenie | Thom Fitzgerald | MÓC | ||
Specjalna nagroda | Nic | FW Murnau | Nic | ||
2004 | Najlepszy film fabularny | Dzika strona | Sébastien Lifshitz | FRA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Pieśń Nomi | Andrzej Horn | GER | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Con qué la lavaré? | Maria Trenor | SPA | ||
Nagroda Czytelnika | DEBS | Angela Robinson | USA | ||
Specjalna nagroda | Nic | Edycja Salzgeber | Nic | ||
2005 | Najlepszy film fabularny | Rok bez miłości | Anahi Berneri | ARG |
|
Najlepszy film dokumentalny | Koci Maskarada | Weronika Opiekunka | CHE | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Interwencja | Jay Duplass | USA | ||
Nagroda Czytelnika | Transameryka | Duncan Tucker | USA | ||
2006 | Najlepszy film fabularny | Rozkwit Maximo Oliveros | Auraeus Solito | PHL |
|
Najlepszy film dokumentalny | Poza nienawiść | Olivier Meyrou | FRA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | El día que morí | Maryam Keshavarz |
ARG USA |
||
Nagroda Jury | Walka | Patryk Carpentier | BEL | ||
Nagroda Czytelnika | Papierowe lalki | Tomera Heymanna |
ISR CHE |
||
2007 | Najlepszy film fabularny | Lilie Pajęcze | Zero Chou | TWN |
|
Najlepszy film dokumentalny | Spacer do morza: Danny Williams i fabryka Warhola | Estera B. Robinson | USA | ||
Nagroda Publiczności | Notatki o skandalu | Richard Eyre |
Stany Zjednoczone GBR |
||
Nagroda Czytelnika | Bańka | Eytan Fox | ISR | ||
Miejsca społecznościowe | Kamera bezpieczeństwa i miłość boli | Nic | Nic | ||
Specjalna nagroda | Nic | Helmut Berger | Nic | ||
Wyróżnienie | La Leon | Santiago Otheguy |
ARG FRA |
||
2008 | Najlepszy film fabularny | Niesamowita prawda o królowej Raquela | Olaf de Fleur | ISL |
|
Najlepszy film dokumentalny | Piłka nożna pod osłoną | David Assman iAyat Najafi | GER | ||
Nagroda Publiczności | |||||
Najlepszy film krótkometrażowy | Ta | Felipe Sholl | BIUSTONOSZ | ||
Nagroda Jury | Bądź jak inni | Tanaz Eshaghian |
USA MOGĄ IRN |
||
Nagroda Czytelnika | |||||
Specjalna nagroda | Nic | Hans Stempel i Martin Ripkens | Nic | ||
Nic | Keith Collins ,Simon Fisher Turner,Isaac Julien,James MackayiTilda Swinton | Nic | |||
2009 | Najlepszy film fabularny | Szalejące Słońce, Szalejące Niebo | Julián Hernández | MEX |
|
Najlepszy film dokumentalny | Drzewa figowe | John Greyson | MÓC | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Koń nie jest metaforą | Barbara Hammer | USA | ||
Nagroda Czytelnika | Miasto Granic | Yun Suhu | USA | ||
Specjalna nagroda | Nic | Joe Dallesandro | Nic | ||
Nic | John Hurt | Nic | |||
2010 | Najlepszy film fabularny | Dzieci są w porządku | Lisa Cholodenko |
USA FRA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Paszcza wilka | Pietro Marcello | WŁOCHY | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Święto Szczepana | James Franco | USA | ||
Nagroda Jury | otwarty | Jake Yuzna | USA | ||
Nagroda Czytelnika | Pocztówka do tatusia | Michael Stock | GER | ||
Specjalna nagroda | Nic | Werner Schroeter | Nic | ||
2011 | Najlepszy film fabularny | Nieobecny (Ausente) | Marco Berger | ARG |
|
Najlepszy film dokumentalny | Ballada o Genesis i Lady Jaye | Marie Losier |
USA FRA |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | Pokolenia | Barbara Hammer i Gina Carducci | USA | ||
Umywalka Mayi Deren | Barbara Hammer | USA | |||
Nagroda Jury | Chłopczyca | Celine Sciamma | FRA | ||
Specjalna nagroda | Nic | Pieter-Dirk Uys | Nic | ||
2012 | Najlepszy film fabularny | Nie wyłączaj świateł | Ira Sachs | USA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Zadzwoń do mnie Kuchu | Malika Zouhali-Worrall iKatherine Fairfax Wright | USA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Loxoro | Claudia Llosa |
SPA ZA ARG USA |
||
Nagroda Jury | Jaures | Vincent Dieutre | FRA | ||
Nagroda Czytelnika | Parada | Srđan Dragojević |
SER HRV MKD SVN |
||
Specjalna nagroda | Nic | Ulrike Ottinger | Nic | ||
Nic | Mario Montez | Nic | |||
2013 | Najlepszy film fabularny | W imię | Małgorzata Szumowska | POL |
|
Najlepszy film dokumentalny | Bambi | Sébastien Lifshitz | FRA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Rozbierz mnie | Victor Lindgren | SWE | ||
Nagroda Jury | Wstrząs | Stacie Passon | USA | ||
Nagroda Czytelnika | W imię | Małgorzata Szumowska | POL | ||
Specjalna nagroda | Nic | KROKI na przyszłość | Nic | ||
2014 | Najlepszy film fabularny | Jak On wygląda | Daniel Ribeiro | BIUSTONOSZ |
|
Najlepszy film dokumentalny | Okrąg | Stefan Haupt | CHE | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Mondial 2010 | Roy Dib | LBN | ||
Nagroda Jury | Pierrot Lunaire | Bruce LaBruce |
GER MOŻE |
||
Specjalna nagroda | Nic | Rosa von Praunheim | Nic | ||
2015 | Najlepszy film fabularny | paskudny kochanie | Sebastian Silva |
USA CHL FRA |
|
Najlepszy film dokumentalny | Nowy człowiek | Aldo Garay |
URY CHL |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | San Cristóbal | Omar Zúñiga Hidalgo | CHL | ||
Nagroda Jury | Historie naszego życia | Jim Chuchu | ROZPOZNAĆ | ||
Specjalna nagroda | Nic | Udo Kier | Nic | ||
2016 | Najlepszy film fabularny | Kocur | Händl Klaus | AUT |
|
Najlepszy film dokumentalny/esejowy | Kiki | Sara Jordenö |
SZWE USA |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | Mamy w ogniu | Joanna Rytel | SWE | ||
Nagroda Jury | Nigdy nie będziesz sam | Álex Anwandter | CHL | ||
Nagroda Publiczności | Paryż 05:59: Theo i Hugo | Olivier Ducastel iJacques Martineau | FRA | ||
Nagroda Czytelnika | Nie nazywaj mnie synem | Anna Muylaert | BIUSTONOSZ | ||
Specjalna nagroda | Nic | Krystyna Vachon | Nic | ||
2017 | Najlepszy film fabularny | Fantastyczna kobieta | Sebastian Lelio | CHL |
|
Najlepszy film dokumentalny/esejowy | Pogawędka | Hui-chen Huang | TWN | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Moja wesoły Siostra | Lia Hietała |
SWE NOR |
||
Nagroda Jury | Zwarta dzianina | Naoko Ogigami | Japonia | ||
Nagroda Czytelnika | Własny kraj Boga | Franciszek Lee | GBR | ||
Specjalna nagroda | Nic | Monika Treut | Nic | ||
2018 | Najlepszy film fabularny | Twarda farba (Tinta bruta) | Filipe Matzembacher i Marcio Reolon | BIUSTONOSZ |
|
Najlepszy film dokumentalny/esejowy | Tranny pedał (Bixa travesti) | Claudia Priscilla i Kiko Goifman | BIUSTONOSZ | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Trzy centymetry | Lara Zeidan | GBR | ||
Nagroda Jury | Obscuro Barroco | Evangelia Kranioti |
FRA GRC |
||
Nagroda Nowicjusza | Retablo | Alvaro Delgado-Aparicio |
ZA NIEM NOR |
||
Nagroda Czytelnika | Dziedziczki | Marcelo Martinessi | WTRĄCAĆ SIĘ | ||
2019 | Najlepszy film fabularny | Krótka historia z Zielonej Planety | Santiago Loza |
ARG GER BRA SPA |
|
Najlepszy film dokumentalny/esejowy | Lemebel | Joanna Reposi Garibaldi |
CHL COL |
||
Najlepszy film krótkometrażowy | Entropia | Flora Anna Budań | HUN | ||
Nagroda Jury | Pies szczekający na księżyc | Xiang Zi |
CHN SPA |
||
Nagroda Czytelnika | Krótka historia z Zielonej Planety | Santiago Loza |
ARG GER BRA SPA |
||
Specjalna nagroda | Nic | Falk Richter | Nic | ||
2020 | Najlepszy film fabularny | Bez twardych uczuć (Futur Drei) | Faraz Szariat | GER | |
Najlepszy film dokumentalny/esejowy | Gdyby to była miłość (Si c'était de l'amour) | Patric Chiha | FRA | ||
Najlepszy film krótkometrażowy | Odtwarzanie nagranego dźwięku. Ensayo de una despedida | Agustina Komedii | ARG | ||
Nagroda Jury | Dni (Rizi) | Tsai Ming-liang | TWN | ||
Nagroda Czytelnika | Bez twardych uczuć (Futur Drei) | Faraz Szariat | GER | ||
Nagroda dla aktywistów | Witamy w Czeczenii | David Isteev, Olga Baranova i Maxim Lapunov | Nic | ||
2021 | Najlepszy film fabularny | Wojna Miguela | Eliane Raheb |
LBN GER SPA |
|
Najlepszy film krótkometrażowy | Międzynarodowy Dzień Chóru Świtu | John Greyson | MÓC | ||
Nagroda Jury | Instrukcje dotyczące przetrwania | Yana Ugrekhelidze | GER | ||
Specjalna nagroda | Nic | Jenni Olson | Nic |
Zobacz też
Uwagi
Bibliografia
Źródła
- Aschenneller, Mabel (luty 2009). "Queer Film Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie" (PDF) (Informacja prasowa) (Wyd. cyfrowe). Nagroda pluszowego misia. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie. Zarchiwizowane z oryginału (PDF) w dniu 17 marca 2012 r . Źródło 28 lipca 2019 .
Zewnętrzne linki
- Oficjalna strona internetowa
- Baza filmów na Teddy Award (angielski)