Niemcy Zachodnie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 – West Germany at the 1972 Summer Olympics
Niemcy Zachodnie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1972 | |
---|---|
Kod MKOl | FRG |
NOC | Niemiecka Konfederacja Sportów Olimpijskich |
Stronie internetowej |
www |
w Monachium | |
Zawodnicy | 423 (340 mężczyzn, 83 kobiety) w 23 dyscyplinach |
Nosiciel flagi | Detlef Lewe (kajakarstwo) |
Medale w rankingu 4 |
|
Letnie Igrzyska Olimpijskie ( przegląd ) | |
Inne powiązane występy | |
Niemcy (1896-1936, 1952, 1992-) Saar (1952) Zjednoczona Drużyna Niemiec (1956-1964) |
Niemcy Zachodnie (Republika Federalna Niemiec) były gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1972 w Monachium . 423 zawodników, 340 mężczyzn i 83 kobiety, wzięło udział w 183 konkurencjach w 23 dyscyplinach sportowych.
Medaliści
Niemcy Zachodnie zajęły czwarte miejsce w ostatecznym rankingu medalowym, z 13 złotymi medalami i 40 medalami w klasyfikacji ogólnej.
Łucznictwo
W pierwszych zawodach współczesnego łucznictwa na igrzyskach olimpijskich Niemcy Zachodnie zgłosiły dwóch mężczyzn i dwie kobiety. Ich najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem był Siegfried Ortmann , zajmując 14 miejsce w rywalizacji mężczyzn.
Konkurs Indywidualny Kobiet:
- Ursula Bueschking – 2200 pkt (→ 30 miejsce)
- Carla Nolpa – 2165 pkt (→ 35. miejsce)
Konkurs Indywidualny Mężczyzn:
- Siegfried Ortmann – 2390 pkt (→ 14. miejsce)
- Richard Krust – 2342 pkt (→ 30. miejsce)
lekkoatletyka
800 metrów mężczyzn
- Ciepło — 1:47,3
- Półfinały — 1:48,8
- Finał — 1:46,5 (→ 4 miejsce)
- Ciepło — 1:47,8
- Półfinały — 1:48,8 (→ nie awansowali)
- Ciepło — DNF (→ nie awansował)
1500 metrów mężczyzn
- Upał — 3:41,8
- Półfinały — 3:38,4
- Finał — 3:40,1 (→ 7. miejsce)
- Upał — 3:40,6
- Półfinały — 3:43.4 (→ nie awansował)
- Upał — 3:44,5
- Półfinały — 3:50,0 (→ nie awansowali)
5000 metrów mężczyzn
- Upał — 14:06,6 (→ nie awansował)
- Upał — 14:15.2 (→ nie awansował)
Sztafeta 4 × 100 m, mężczyźni
Skok wzwyż, mężczyźni
- Runda kwalifikacyjna — 2.15m
- Finał — 2,18 m (→ 4 miejsce)
- Runda kwalifikacyjna — 2,12 m (→ nie awansowała)
Koszykówka
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda Wstępna (Grupa B)
- Zagubiony w Portoryko (74-81)
- Przegrana do Związku Radzieckiego (63-87)
- Pokonani Filipiny (93-74)
- Przegrana do Włoch (57-68)
- Zagubiony w Jugosławii (56-81)
- Pokonana Polska (67-65)
- Pokonany Senegal (72-62)
- Mecze klasyfikacyjne
- Skład zespołu
Boks
Waga musza, mężczyźni (– 51 kg)
- Pierwsza runda — pokonany Phar Khong (CMB), przejście na drugą stronę
- Druga runda — przegrana z Orn-Chim Chawalit (THA), 1:4
Waga kogucia, mężczyźni (– 54 kg)
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — przegrana z Joe Destimo (GHA), 2:3
Waga piórkowa, mężczyźni (– 57 kg)
- Runda pierwsza — przegrana z Jochenem Bachfeldem (NRD), 0:5
Waga lekka, mężczyźni (– 60 kg)
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — Pokonany Enrique Requeiferos (CUB), 4:1
- Trzecia runda — przegrana z Sveinem Erikiem Paulsenem (NOR), KO-2
Waga półśrednia, mężczyźni (– 67 kg)
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — pokonany Jeff Rackley (NZL), 5:0
- Trzecia runda — Pokonany Sangnual Rabieb (THA), 5:0
- Ćwierćfinały — przegrana z Emilio Correą (CUB), 2:3
Waga lekka średnia, mężczyźni (– 71 kg)
- Dieter Kottysch → Złoty Medal
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — Pokonany Bonifacio Avila (COL), TKO-2
- Trzecia runda — Pokonany Evengelos Oikonomakos (GRE), 5:0
- Ćwierćfinały — Pokonany Mohamed Majeri (TUN), 5:0
- Półfinały — pokonany Alan Minter (GBR), 3:2
- Finał — pokonany Wiesław Rudkowski (POL), 3:2
Waga średnia, mężczyźni (– 75 kg)
- Pierwsza runda — Bye
- Druga runda — przegrana z Marvinem Johnsonem (USA), 0:5
Waga półciężka, mężczyźni (– 81 kg)
- 1. runda — pokonany Henri Moreau (FRA), 5:0
- Druga runda — Pokonany Guglielmo Spinello (ITA), 4:1
- Ćwierćfinały — przegrana z Januszem Gortatem (POL), TKO-1
Waga ciężka, mężczyźni (+81 kg)
- Peter Hussing → Brązowy Medal
- Pierwsza runda — Bye
- Ćwierćfinały — pokonany Oscar Ludeña (PER), KO-1
- Półfinały — przegrana z Teófilo Stevenson (CUB), TKO-2
Kajakarstwo
Kolarstwo
W 1972 roku 17 kolarzy reprezentowało RFN.
- Wilfried Trott — 7. miejsce
- Erwin Tischler — 22 miejsce
- Alfred Gaida — 57 miejsce
- Peter Weibel — 68 miejsce
- Finał — 1:07.21 (→ 4 miejsce)
- Jürgen Barth i Rainer Müller → 6. miejsce
Nurkowanie
Trampolina 3 m, mężczyźni
- Norbert Huda — 524,16 pkt (→ 8. miejsce)
- Gerhard Hölzl — 327,42 pkt (→ 19. miejsce)
- Reinhard vom Bauer — 299,79 pkt (→ 30 miejsce)
Platforma 10 m, mężczyźni
- Karl-Heinz Schwemmer — 281,55 pkt (→ 16. miejsce)
- Bernd Wucherpfennig — 267,87 pkt (→ 24. miejsce)
- Klaus Konzorr — 260,01 pkt (→ 30 miejsce)
Trampolina 3 m, kobiety
- Michaela Herweck — 261,78 punktów (→ 13. miejsce)
Platforma 10 m, kobiety
- Maxie Michael — 183,48 pkt (→ 15. miejsce)
- Ursula Sapp — 162,39 pkt (→ 24. miejsce)
Konny
Ogrodzenie
19 szermierzy, 13 mężczyzn i 6 kobiet, reprezentowało RFN w 1972 roku.
Piłka nożna
Konkurs drużynowy mężczyzn:
- Niemcy Zachodnie – Wyeliminowany w drugiej rundzie
- Pierwsza runda: 3-0-0
- Pokonaj Maroko 3-0
- Pokonaj Malezję 3-0
- Pokonaj Stany Zjednoczone 7-0
- Druga runda: 0-1-2 (nie awansował)
- Skład - Heiner Baltes , Hermann Bitz , Hartwig Bleidick , Hans-Jürgen Bradler , Friedhelm Haebermann , Ewald Hammes , Ottmar Hitzfeld , Uli Hoeness , Reiner Hollmann , Jürgen Kalb , Manfred Kaltz , Dieter Mietz , Bernd Nickel , Egon Schmitt , Hans-Dieter Seelmann , Rudi Seliger , Günter Wienhold , Ronald Worm i Klaus Wunder
Gimnastyka
Gra w piłkę ręczną
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda wstępna
- Pokonana Hiszpania (13-10)
- Drew z Norwegią (15-15)
- Przegrana z Rumunią (11-13)
- Runda główna
- Zagubieni w Jugosławii (15-24)
- Pokonane Węgry (17-14)
- Mecz klasyfikacyjny
- 5/6 miejsce : Przegrana do Związku Radzieckiego (16-17) → Szóste miejsce
- Skład zespołu
Hokej
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda Wstępna (Grupa A)
- Pokonana Belgia (5-1)
- Pokonana Malezja (1-0)
- Pokonana Argentyna (2-1)
- Pokonany Pakistan (2-1)
- Drew z Ugandą (1-1)
- Pokonana Hiszpania (2-1)
- Pokonana Francja (4-0)
- Runda półfinałowa
- Pokonano Holandię (3-0)
- Finał
- Skład zespołu
Dżudo
Pięciobój nowoczesny
Trzech pięcioboistów płci męskiej reprezentowało Niemcy Zachodnie w 1972 roku.
Konkurs Indywidualny Mężczyzn:
- Heiner Thade — 5145 punktów (→ 7. miejsce)
- Walter Esser — 4826 pkt (→ 20. miejsce)
- Dołek Rößler — 4678 punktów (→ 27. miejsce)
Konkurs drużynowy mężczyzn:
- Thade, Esser i Rößler — 14682 pkt (→ 6. miejsce)
Zastępca członka
Wioślarstwo
Dwójki pojedyncze, mężczyźni
- Upał — 7:48,12
- Repasaż — 7:48.11
- Półfinały — 8:26,37
- Finał — 7:20.81 (→ 4. miejsce)
Pary ze sternikiem, mężczyźni
- Upał — 8:02.19
- Repasaż — 8:07,95
- Półfinały — 8:19.86
- Finał — 7:21.52 (→ 4. miejsce)
Żeglarstwo
Strzelanie
Czternastu strzelców płci męskiej reprezentowało RFN w 1972 roku. Konrad Wirnhier zdobył złoto w rzutach .
Pływanie
100 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Ciepło — 52,91s
- Półfinały — 52,87s
- Finał — 52,92s (→ 8. miejsce)
- Ciepło — 53,96s
- Półfinały — 54,35s (→ nie awansowali)
- Upał — 54,28 s (→ nie awansował)
200 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Ciepło — 1:55,80
- Finał — 1:56,65 (→ 6. miejsce)
- Upał — 2:00.27 (→ nie awansował)
Sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Upał — 3:37,59
- Finał — 3:33,90 (→ 6. miejsce)
Sztafeta 4 × 200 m stylem dowolnym, mężczyźni
- Upał — 7:53,98
Siatkówka
Wodne polo
- Zawody drużynowe mężczyzn
- Runda Wstępna (Grupa B)
- Drew z Węgrami (3-3)
- Drew z Holandią (4-4)
- Pokonana Grecja (3-8)
- Pokonana Australia (6-3)
- Runda Finałowa (Grupa I)
- Drew ze Stanami Zjednoczonymi (4-4)
- Przegrana do Związku Radzieckiego (2-4)
- Drew z Włochami (2-2)
- Przegrana do Jugosławii (4-5) → Czwarte miejsce
- Skład zespołu