Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 – męska para sterników – Rowing at the 1996 Summer Olympics – Men's coxless pair
Męska para bez sternika na Igrzyskach XXVI Olimpiady
| |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Miejsce wydarzenia | Jezioro Lanier , Gruzja | ||||||||||||
Data | 17–21 lipca | ||||||||||||
Zawodnicy | 36 z 18 krajów | ||||||||||||
Zwycięski czas | 6:20.09 | ||||||||||||
Medaliści | |||||||||||||
| |||||||||||||
Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 | ||
---|---|---|
Pojedyncze czaszki | mężczyźni | kobiety |
Para bez sternika | mężczyźni | kobiety |
Podwójne czaszki | mężczyźni | kobiety |
Podwójne czaszki Lwt | mężczyźni | kobiety |
Bez sternika cztery | mężczyźni | |
Czteroosobowe czaszki | mężczyźni | kobiety |
Osiem | mężczyźni | kobiety |
Lwt bez sternika cztery | mężczyźni | |
Zawody par mężczyzn bez sternika na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1996 w Atlancie w stanie Georgia odbyły się w Lake Lanier w stanie Georgia .
Format konkursu
To wydarzenie wioślarskie było wydarzeniem zamiatania, co oznacza, że każdy wioślarz ma jedno wiosło i rzędy tylko po jednej stronie. Na każdej łodzi znajdowało się dwóch wioślarzy, bez sternika . Konkurs składa się z wielu rund. Finały odbyły się w celu ustalenia miejsca każdej łodzi; te finały otrzymały litery z tymi bliżej początku alfabetu, co oznaczało lepszą pozycję w rankingu. Półfinały zostały nazwane na podstawie tego, które finały się karmiły, przy czym każdy półfinał miał dwa możliwe finały.
Z 18 łodziami w eliminacjach, najlepsze łodzie kwalifikują się bezpośrednio do półfinałów. Wszystkie inne łodzie przechodzą do rundy repasaży, co daje drugą szansę na zakwalifikowanie się do półfinałów. Do półfinału kwalifikują się trzy najlepsze łodzie w każdym z repasażów. Ostatnie 2 łodzie z każdego repasażu idą do finału C, który wyznacza miejsca 13-18. Trzy najlepsze łodzie w każdym z dwóch półfinałów kwalifikują się do finału A, który określa miejsca 1-6 (wraz z medalami). Przegrane jachty z półfinałów A/B przechodzą do finału B, który wyznacza miejsca 7–12.
Wyniki
Podgrzewa
Pierwszy finiszer każdego biegu awansował do półfinału, reszta trafia na repasaże.
Ogrz. 1
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Michel Andrieux Jean-Christophe Rolland |
Francja | 6:35,75 | Q |
2 |
Marco Penna Walter Bottega |
Włochy | 6:39,34 | r |
3 |
David Schaper Toni Dunlop |
Nowa Zelandia | 6:42.15 | r |
4 |
Luc Goiris Jaak vanDriessche |
Belgia | 6:43,83 | r |
5 |
Juozas Bagdonas Einius Petkus |
Litwa | 6:45.92 | r |
6 |
Andreas Nader Hermann Bauer |
Austria | 6:46.18 | r |
Ciepło 2
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Steve Redgrave Matthew Pinsent |
Wielka Brytania | 6:50,04 | Q |
2 |
Marko Banovic Ninoslav Saraga |
Chorwacja | 6:54.05 | r |
3 |
Carlos Palavecino Walter Balunek |
Argentyna | 6:56.03 | r |
4 |
Matthias Ungemach Colin von Ettingshausen |
Niemcy | 6:57,78 | r |
5 |
George van Iwaarden Kai Compagner |
Holandia | 7:00.45 | r |
6 |
Gregory Bayne John Callie |
Afryka Południowa | 7:01.05 | r |
Podgrzewanie 3
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
David Weightman Rob Scott |
Australia | 6:46.12 | Q |
2 |
Michael Peterson Adam Holland |
Stany Zjednoczone | 6:53,95 | r |
3 |
Orlin Ninow Nikołaj Kolew |
Bułgaria | 6:56.09 | r |
4 |
Dmitriy Plechistik Dmitriy Mironchik |
Białoruś | 6:57.57 | r |
5 |
Atilla Racz Nicolae Spircu |
Rumunia | 6:57,77 | r |
6 |
Takeshi Kodama Kazuhiko Kurata |
Japonia | 7:06,56 | r |
Repasaże
Pierwsze trzy kwalifikują się do półfinału A/B, pozostałe do finału C.
Repasaż 1
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Marco Penna Walter Bottega |
Włochy | 7:10,25 | Q |
2 |
Juozas Bagdonas Einius Petkus |
Litwa | 7:10.47 | Q |
3 |
Carlos Palavecino Walter Balunek |
Argentyna | 7:10,57 | Q |
4 |
Gregory Bayne John Callie |
Afryka Południowa | 7:11.14 | C |
5 |
Dmitriy Plechistik Dmitriy Mironchik |
Białoruś | 7:12.14 | C |
Repasaż 2
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Marko Banovic Ninoslav Saraga |
Chorwacja | 7:05,81 | Q |
2 |
Luc Goiris Jaak vanDriessche |
Belgia | 7:06,76 | Q |
3 |
Orlin Ninow Nikołaj Kolew |
Bułgaria | 7:13.48 | C |
4 |
George van Iwaarden Kai Compagner |
Holandia | 7:24.17 | C |
5 |
Takeshi Kodama Kazuhiko Kurata |
Japonia | 7:36,68 | C |
Repasaż 3
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Michael Peterson Jonathan Holland |
Stany Zjednoczone | 7:02.13 | Q |
2 |
Andreas Nader Hermann Bauer |
Austria | 7:03.86 | Q |
3 |
David Schaper Toni Dunlop |
Nowa Zelandia | 7:04.40 | Q |
4 |
Atilla Racz Nicolae Spircu |
Rumunia | 7:07.96 | C |
5 |
Matthias Ungemach Colin von Ettingshausen |
Niemcy | 7:11,67 | C |
Półfinały
Pierwsze trzy kwalifikują się do Finału A, pozostałe do Finału B.
Półfinał 1
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
David Weightman Rob Scott |
Australia | 6:46.43 | A |
2 |
Michel Andrieux Jean-Christophe Rolland |
Francja | 6:49.15 | A |
3 |
Marko Banovic Ninoslav Saraga |
Chorwacja | 6:55.89 | A |
4 |
Andreas Nader Hermann Bauer |
Austria | 6:57.44 | b |
5 |
Juozas Bagdonas Einius Petkus |
Litwa | 6:57,75 | b |
6 |
Orlin Ninow Nikołaj Kolew |
Bułgaria | 7:00.12 | b |
Półfinał 2
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Steve Redgrave Matthew Pinsent |
Wielka Brytania | 6:50,30 | A |
2 |
David Schaper Toni Dunlop |
Nowa Zelandia | 6:51,64 | A |
3 |
Marco Penna Walter Bottega |
Włochy | 6:52,32 | A |
4 |
Michael Peterson Jonathan Holland |
Stany Zjednoczone | 6:52.92 | b |
5 |
Luc Goiris Jaak vanDriessche |
Belgia | 6:55,84 | b |
6 |
Carlos Palavecino Walter Balunek |
Argentyna | 7:15,59 | b |
Egzaminy końcowe
Finał C
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Atilla Racz Nicolae Spircu |
Rumunia | 7:01.94 | |
2 |
Dmitriy Plechistik Dmitriy Mironchik |
Białoruś | 7:03.31 | |
3 |
Matthias Ungemach Colin von Ettingshausen |
Niemcy | 7:06,88 | |
4 |
Gregory Bayne John Callie |
Afryka Południowa | 7:09.91 | |
5 |
George van Iwaarden Kai Compagner |
Holandia | 7:10.43 | |
6 |
Takeshi Kodama Kazuhiko Kurata |
Japonia | 7:21,31 |
Finał B
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 |
Michael Peterson Jonathan Holland |
Stany Zjednoczone | 6:33,81 | |
2 |
Luc Goiris Jaak vanDriessche |
Belgia | 6:34.46 | |
3 |
Orlin Ninow Nikołaj Kolew |
Bułgaria | 6:35,71 | |
4 |
Juozas Bagdonas Einius Petkus |
Litwa | 6:38,12 | |
5 |
Andreas Nader Hermann Bauer |
Austria | 6:38,60 | |
6 |
Carlos Palavecino Walter Balunek |
Argentyna | 6:49.34 |
Finał A
Ranga | Wioślarz | Kraj | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|
Steve Redgrave Matthew Pinsent |
Wielka Brytania | 6:20.09 | ||
David Weightman Rob Scott |
Australia | 6:21.02 | ||
Michel Andrieux Jean-Christophe Rolland |
Francja | 6:22.15 | ||
4 |
Marco Penna Walter Bottega |
Włochy | 6:28,61 | |
5 |
David Schaper Toni Dunlop |
Nowa Zelandia | 6:29.24 | |
6 |
Marko Banovic Ninoslav Saraga |
Chorwacja | 6:30.48 |
Bibliografia
Źródła
- Oficjalny raport z Igrzysk Olimpijskich Stulecia Tom trzeci ˗ Wyniki konkursu (PDF) (PDF). P. 331. Zarchiwizowane z oryginału (PDF) w dniu 27 września 2007 r.