Scramble (aukcja niewolników) - Scramble (slave auction)

Aukcja niewolników w Południowej Karolinie .

Wyścig była szczególna forma niewolniczej aukcji , która odbyła się podczas handlu niewolnikami Atlantic w europejskich kolonii w Indiach Zachodnich i Stanach Zjednoczonych. Nazywano to „wypychaniem”, ponieważ kupujący biegali po otwartej przestrzeni naraz, aby zebrać jak najwięcej osób z więzią . Inna nazwa aukcji wyścigowej to aukcje niewolników typu „chwyć i idź” . Kapitanowie statków niewolników dokładali wszelkich starań, aby przygotować swoich jeńców i ustalać ceny na tych aukcjach, aby upewnić się, że uzyskają jak największe zyski, ponieważ zwykle nie wiązało się to z wcześniejszymi negocjacjami lub licytacją.

Historia

„Pióro niewolników”, które służyło do trzymania niewolników przed aukcją.

Scramble został po raz pierwszy wykonany jako forma licytacji niewolników w Indiach Zachodnich. Pod koniec XVIII wieku termin „szyderstwo” został ukuty z praktyk licytacji niewolników w Indiach Zachodnich i na Karaibach. Walka miała miejsce na statku, w zagrodzie lub na zamkniętym obszarze. Powodem, dla którego kapitan sprzedawał jeńców w formie zamkniętego obszaru, było zapobieżenie buncie przeciwko załodze statku i/lub szybkie wyprzedanie zniewolonych. Kiedy więźniowie zostali zadokowani i sprowadzeni na ląd, byli zaganiani do zagrody, statku lub zamkniętego obszaru, otoczeni przez chętnych kupujących, często pchających się i popychających, aby ustawić się przed drzwiami zagrody. Zamieszanie rozpoczęło się sygnałem, albo strzałem z broni palnej, albo uderzeniem w bęben, a kiedy to było słyszane, kupujący wtargnęli do zagrody, by zebrać jak najwięcej osobników. Podczas zamieszania często dochodziło do bójek wśród kupujących, które zostaną omówione szerzej pod tematem „Konta z pierwszej ręki of the Sramble”. Olaudah Equiano , afrykański jeniec, który zdołał wyzwolić się, opisuje bójkę jako rozpoczynającą się od sygnału, uderzenia w bęben, a następnie kupcy rzucili się na podwórze, gdzie przetrzymywano Equiano i innych uwięzionych, by złapać zniewolonych narody, które lubili najbardziej.

Aukcja niewolników w Wirginii, 16 lutego 1861 r.

Anna Maria Falconbridge i Alexander Falconbridge byli małżeństwem z Londynu, żyjącym w XVIII wieku. Anna Maria była jedną z pierwszych Europejek, która opublikowała relację naocznych świadków swoich doświadczeń w Afryce Zachodniej ze swoim mężem, byłym chirurgiem na statku niewolników, który później został abolicjonistą . Pisma Anny Marii o dwóch podróżach zostały wykorzystane w kampanii na rzecz zniesienia handlu niewolnikami na Atlantyku. Jak na ironię, broniła handlu niewolnikami we własnej narracji zatytułowanej Dwie wyprawy nad rzekę Sierra Leone w latach 1791-1792-1793. Odnosząc się konkretnie do rodzaju aukcji niewolników zwanej wyścigiem, Christopher Fyfe , szkocki historyk specjalizujący się w historii Afryki Zachodniej, przedstawia jej opis z perspektywy Anny Marii Falconbridge. Zamieszanie, którego byliśmy świadkami, miało miejsce na Jamajce , jeden w Kingston , a drugi w Port Maria. Podczas walki w Kingston wszyscy niewolnicy zostali zebrani na głównym i ćwiartkowym pokładzie statku, gdzie był zaciemniony (aby uniemożliwić potencjalnym nabywcom wyraźne zobaczenie niewolników). Gdy dano sygnał do rozpoczęcia szamotaniny, kupujący wpadli do środka. Niewolnicy byli tak przerażeni, że prawie trzydziestu z nich wyskoczyło ze statku. Przepychanka w Port Maria przebiegała podobnie jak w Kingston. Tylko tym razem bardziej opisana została sytuacja niewolników. Fyfe opisuje kobiety jako przerażone, przytulone do siebie w opiece i w wielkiej agonii. Kupujący są określani jako dzikusy z powodu brutalnego sposobu, w jaki rzucili się na niewolników, aby ich złapać i ostatecznie kupić.

Przygotowanie

Cechy wspólne przygotowania zniewolonych

Żelazna obroża zapobiegająca ucieczce niewolników. Również forma tortur.

Zniewoleni byli „przygotowywani” do licytacji przez „ekspertów”, chirurgów lub zwykłych członków załogi. Zanim zniewoleni zostali zbadani jako jednostki, członkowie załogi rozebrali ich i zebrali razem na małej otwartej przestrzeni, aby chirurdzy mogli zbadać ich zdrowie i młodość. Kapitanowie, chirurdzy lub członkowie załogi myli zniewolonych mężczyzn, kobiety i dzieci, zwykle wodą morską, i golili dorosłych, aby pozbyć się siwych włosów, w nadziei, że będą wyglądać młodziej. Głównym problemem, z jakim musieli się zmierzyć członkowie załogi, było stworzenie iluzji, że zniewolone ludy są zdrowe. Jednym ze sposobów, w jaki członkowie załogi byli w stanie to zrobić, było danie więźniom rumu, aby ich oczy wydawały się żywe, a także smarowanie ich olejem lub tłuszczem zwierzęcym, aby podkreślić ich mięśnie. Istnieją nawet doniesienia o „ekspertach” i członkach załogi naprawiających zniewolone rany prochem strzelniczym i/lub żelazną rdzą, a ich odbyty były zamykane, aby zatrzymać wyciek prowizorycznym korkiem. Olej palmowy, oprócz prochu strzelniczego lub rdzy żelaznej, był również wcierany w jeńców, aby ukryć siniaki, rany i skaleczenia. Znakowanie zniewolonych ludów, których naród europejski i/lub ich odpowiedni właściciel był również powszechny, mężczyzn palono na ramionach, a kobiety na piersiach. Wszystkie te techniki zostały wykorzystane, aby zapewnić kapitanom jak największe zyski. Nad ranem, kiedy odbywała się licytacja niewolników, kupujący mogli przyjść wcześnie, aby obejrzeć samych jeńców, ale nie było możliwości prywatnej sprzedaży lub negocjacji; kupujący badali osoby związane, otwierając usta, aby zobaczyć zęby, dotykając ramion i nóg, aby poczuć, jak są umięśnieni, zmuszając ich do chodzenia, aby zobaczyć wszelkie „kulawizny”, i zmuszając ich do zginania się na różne sposoby, aby kupujący mogli zobaczyć rany, które prawdopodobnie były zamaskowane olejem, tłuszczem zwierzęcym, rdzą żelaza itp.

"Przyprawa"

Więzień jest marką. Lokalizacja: Chapel Hill, Karolina Północna.

Innym sposobem zdefiniowania aspektu przygotowania jest „przyprawianie”. Sezonowanie niewolników było okresem przystosowania, w którym kupcy i handlarze uwarunkowali zniewolone ludy, aby mogli przyzwyczaić się do nowego życia na plantacjach. Proces przyprawiania jest postrzegany jako sposób na złamanie afrykańskich jeńców poprzez odebranie im tożsamości, aby byli mniej skłonni do buntu i wykonywania swojej pracy na plantacji lub poza nią. Aby więźniowie byli właściwie uwarunkowani, handlarze i kupcy „kreolili” (akt zmiany postawy jeńca urodzonego w Afryce w więźnia urodzonego w Ameryce) poprzez golenie wszystkich włosów, mycie ich, smarowanie , a następnie karmić je bardzo mało. Ostatnia część „Kreolizacji” afrykańskiego jeńca dotyczyła wysyłania zniewolonych ludzi do Indii Zachodnich, zanim sprzedano ich na amerykańskim Południu, aby wiedzieli, jak to jest pracować na plantacjach. Inne formy przyprawiania obejmowały znakowanie zniewolonych piętnem ich nowego właściciela, zmienianie nazw zniewolonych w celu odebrania im afrykańskiej tożsamości i torturowanie ich. Podczas tych procesów szczególnie kobiety były poddawane wielu ostrym i niechcianym aktom seksualnym, które były popełniane przez białych kupców, a czasem afrykańskich mężczyzn w niewoli.

Doświadczenia kobiet

Relacje zniewolonych ludów są już trudne do znalezienia w badaniach historycznych i nagraniach. Historie kobiet są jeszcze trudniejsze do wyjaśnienia pod kątem ich punktu widzenia w ramach wyprzedaży. Musimy polegać na fakcie, że niewolnicy zostali wybrani na podstawie zestawu wyglądu na poziomie powierzchni, jaki przedstawiano kupującym, oraz kont głównie tych kupujących. A także relacje innych, takich jak John Josselyn , podróżnik, który zrelacjonował to, co zobaczył podczas swoich podróży. Kiedy Josselyn udał się do Nowej Anglii , zapewniono mu zakwaterowanie w domu Samuela Mavericka . Maverick był jednym z pierwszych właścicieli niewolników w Massachusetts i do 1638 r. posiadał co najmniej trzech niewolników, z których dwie były kobietami nie mówiącymi po angielsku. Uważa się, że obie te zniewolone kobiety zostały kupione w szamotaninie, sprzedane za mniej niż młodzi mężczyźni.

Pewna młoda dziewczyna, w wieku od szesnastu do siedemnastu lat, została zmuszona do pokazania swoich kończyn i zębów, uśmiechając się do potencjalnych nabywców. Podczas uśmiechu jedna zainteresowana kupiec poruszała ustami, aby mógł przyjrzeć się każdej szczelinie z bliska.

Mary Kincheon Edwards, była zniewolona mamka.

Niewolnice były wykorzystywane jako mamki dla swoich białych właścicieli niewolników. Byli też trzymani, aby produkować więcej niewolników, co skutkowało tanią siłą roboczą i niewolą pokoleniową. W książce Stephanie Jones-Rogers „ Były jej własnością : Białe kobiety jako właścicielki niewolników na amerykańskim Południu” wspomina wiele z tych zniewolonych kobiet, takich jak Mary Kincheon Edwards . Praca Edwarda polegała na opiece nad białymi dziećmi, była jedyną pracą, jaką Edwards musiał wykonywać, gdy była zniewolona, ​​co prowadzi do przekonania, że ​​ona i wiele innych kobiet, które wykonywały to zadanie, stale poczęły.

Rachunki z pierwszej ręki z aukcji Scramble

Olaudah Equiano, znany również jako Gustavus Vssa Equiano, był byłym niewolnikiem, który uzyskał wolność i stał się pisarzem i abolicjonistą.

W książce Olaudah Equiano The Interesting Narrative of the Life of Olaudah Equiano wspomina o swoich doświadczeniach podczas przygotowań do licytacji niewolników. Będąc nadal na pokładzie, Equiano twierdzi, że zostali podzieleni na różne paczki, mężczyźni i kobiety, gdzie zostali „przebadani” przez skok. Raz na lądzie zostali zapędzeni jak owce do kupieckiego dziedzińca, gdzie pozostali przez kilka dni, dopóki bicie w bęben nie rozpoczęło aukcji. Podczas szamotaniny Equiano pokazuje, jak nieludzcy nabywcy zachowywali się podczas tego procesu. Twierdzi, że kupujący wizualnie wydawali się chętni do zdobycia jak największej liczby obligatariuszy.

Frederic Bancroft w swojej książce Handel niewolnikami na Starym Południu opisuje obserwację podróżnika badanego niewolnika. Podróżnik wspomina, że ​​więzień został zmuszony do rozebrania się do naga, aby kupujący mogli zobaczyć, czy nie ma żadnych śladów uszkodzeń spowodowanych skaleczeniami, ranami i/lub siniakami oraz chorobami; stwierdza, że ​​nie było żadnej części ciała jeńca, która byłaby nietknięta.

John Tailyour , kapitan statku, który pływał głównie do Gwinei w Afryce, pisze, jak przygotowywał się do licytacji niewolników. Tailyour prowadził aukcje scramble w latach 1782-1784, 1789 i 1792-1793 i za każdym razem stosował te same czynniki, aby zapewnić sobie jak największe zyski. Przed udaniem się na ląd do miejsca sprzedaży Tailyour dzielił swoich jeńców na dwie kategorie: „pierwszy” i „odmowa”; pierwsi więźniowie byli młodymi mężczyznami i kobietami, w wieku od późnych nastolatków do trzydziestu lat, byli zdrowi i wolni od ran, ran i chorób, podczas gdy „odmawiali” więzi ludzie byli albo bardzo starzy, albo bardzo młodzi, chorzy i/ lub pokryte ranami. W dniu walki lub dzień wcześniej Tailyour utworzył dziesięć różnych kategorii dla zniewolonych: „mężczyźni uprzywilejowani”, „mężczyźni cargo”, „mężczyźni-chłopcy z przywilejami”, „mężczyźni-chłopcy” i kobiety będące to samo; w oparciu o te kategorie ceny ustalono na dwa funty jamajskie, przy czym jeńcy „lepszej jakości” byli o dwa funty drożsi od następnej, a każda kategoria żeńska została wyceniona o dwa funty niżej niż ich odpowiednik dla mężczyzn. Tailyour stworzył te separacje, ponieważ „niewolnicy uprzywilejowani”, mężczyźni lub kobiety, zostali uratowani dla jego bliskich przyjaciół i rodziny, a resztę wrzucono do walki. „Niewolnicy odmowy” Johna Tailyoura również zostali wciągnięci w konflikty, ale były przeznaczone specjalnie dla właścicieli plantacji, których nie było stać na opłacenie innych kategorii.

Thomas Hibbert , angielski kupiec i właściciel plantacji na Jamajce, omówił możliwe niebezpieczeństwa zamieszania, którego był świadkiem, z Nathanielem Phillipsem , innym właścicielem plantacji. Tutaj Hibbert stwierdził, że spodziewał się, że połowa kupujących czekających przy bramach zostanie zadeptana przez drugą połowę.

Alexandre Lindo , kapitan statku dla dwóch statków niewolniczych, rejestruje sprzedaż całego statku z jeńcami w ciągu czterech godzin, co było największą liczbą sprzedanych obligacji do 1805 roku, kiedy trzydziestu właścicieli plantacji kupiło cały ładunek ludzki w ciągu godziny, oba zostały sprzedane przez metoda mieszania.

Alexander Falconbridge , mąż Anny Marii Falconbridge , którzy oboje byli chirurgami podczas czterech różnych podróży, opowiada o aukcji wyścigów niewolników w swojej książce „ An Account of the Slave Trade on the Coast of Africa” . Twierdzi, że nabywcy zapłaciliby za jeńców ustaloną cenę wynegocjowaną między kapitanami statku a nabywcami. Falconbridge opisuje, że gdy tylko nadeszła uzgodniona godzina rozpoczęcia, drzwi podwórza, na którym byli przetrzymywani jeńcy, zostały otwarte, a kupujący natychmiast podbiegli, aby zebrać obligacje. Niektórzy kupcy byli przygotowani, przynosząc chusteczki lub liny, aby mogli związać niewolników, nie gubiąc ich, jednocześnie chwytając innych. Falconbridge nazywa kupców „brutalami”, którzy nie okazywali współczucia jeńcom; z tego powodu wspomina, że ​​niektórzy z niewoli byli tak przerażeni, że przeskakiwali przez mury, aby uciec. Na statku Golden Age Falconbridge odnotowuje sprzedaż 503 jeńców w ciągu dwóch dni w grudniu 1784 r. w Port Maria na Jamajce.

Zewnętrzne linki

Uwagi

Bibliografia

Bancroft, Fryderyku. Handel niewolnikami na Starym Południu. Ungar, 1959.

„Czarne narody Ameryki – aukcja niewolników”. PLN. dostęp 03 marca 2021. https://www.cusd80.com/cms/lib6/AZ01001175/Centricity/Domain/4844/Slavery%20Station%201.pdf .

Bosman, Williem. „Nowy i dokładny opis”. w The Atlantic Slave Trade pod redakcją Davida Northrupa, 72-73. Lexington, Massachusetts: Heath, 1994.

Brennan, Williamie. „Kobiece obiekty semantycznej dehumanizacji i przemocy”. Studia z Prolife Feminizmu 1, no. 3 (lato 1995). 203+. WIATR|A95922384.

Komnaty, Glenn. „Transatlantycki handel niewolnikami i pochodzenie afrykańskiej diaspory w Teksasie”. Prairie View Uniwersytet A&M. dostęp 08 kwietnia 2021. https://www.pvamu.edu/tiphc/research-projects/the-diaspora-coming-to-texas/the-transatlantic-slave-trade-and-origins-of-the-african- diaspora-w-teksasie/ .

Emmer, PC, Holenderski handel niewolnikami. Książki Berghahna, 2006.

Equiano, Olaudah. Ciekawa narracja życia Olaudah Equiano. Londyn: 1789.

Falconbridge, Aleksandrze. „Utylizacja chorych niewolników”. w Opowieść o handlu niewolnikami na wybrzeżu Afryki pod redakcją Stevena Mintza. Londyn: 1788. http://www.vgskole.net/prosjekt/slavrute/9.htm .

Fife, Christopherze. „Sprzedaż niewolników” w Annie Marii Falconbridge: 2017.

„Historia niewolnictwa: Ameryki”. Narodowe Muzea Liverpoolu. obejrzano 03.09.2021. https://www.liverpoolmuseums.org.uk/history-of-slavery/americas .

Jones-Rogers, Stephanie. Były jej własnością: Białe kobiety jako właścicielki niewolników na Południu Ameryki. New Haven, Connecticut: Yale University Press, 2019.

Kiple, Kenneth F. Karaibski niewolnik: historia biologiczna . Nowy Jork: Cambridge University Press, 1984.

Mustakeem, Sowande M. Niewolnictwo na morzu: terror, seks i choroba w środkowym przejściu. Urbana: University of Illinois Press, 2016.

Mutonhon, Shinirai. „Czas płaczu, gdy rozpoczęła się aukcja… wyścig”. Patriota. 18 lipca 2019. https://www.thepatriot.co.zw/old_posts/weeping-time-as-auction-kicked-off-the-scramble/ .

Radburn, Mikołaju. „Czynniki Gwinei, sprzedaż niewolników i zyski z transatlantyckiego handlu niewolnikami pod koniec XVIII wieku na Jamajce: przypadek Johna Tailyour”. Kwartalnik William and Mary 72, no. 2 (kwiecień 2015).

Warren, Wendy Anne. „Przyczyna jej żalu: gwałt na niewolniku we wczesnej Nowej Anglii”. The Journal of American History 93, no. 4 (marzec 2007): 1031–49. https://doi.org/10.2307/25094595.

Watkins, Richard. Niewolnictwo: niewola w całej historii. Houghton Mifflin, 2001.